chmuryl
chmuryp

Wycieczka do Kolbuszowej

27 czerwca 2015 roku, trzydziestu sześciu podopiecznych  naszego Oratorium „Twój Dom”, poznawało w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej  w Kolbuszowej fascynujący obraz życia minionych czasów.

Celem wspólnego wyjazdu było: zapoznanie naszych wychowanków z historią wsi polskiej, zrelaksowanie się po miesiącach wytężonej nauki szkolnej ale przede wszystkim wspólne miłe spędzenie czasu, bawiąc się i podziwiając piękną scenerię otaczającego krajobrazu.

   
Rozpoczęliśmy w sobotę rano zbiórką przed budynkiem naszego Oratorium. Stamtąd wyruszyliśmy do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej  w Kolbuszowej. Dzieci i młodzież wraz z opiekunami p. Justyną Lula, p. Joanną Czech, p. Anną Frączek oraz ks. Józefem naszym Dyrektorem, miały możliwość przeniesienia się w pierwsze lata XX wieku, w przepiękne pejzaże lasowiackiej i rzeszowskiej wsi. Urokliwie położone zabudowania - przy wielkim stawie, nieopodal lasu i pól... Dom przy domu, stajnia przy stajni stanowiły wyjątkowy klimat. Dzieci  miały możliwość poznania i podziwiania dawnych chłopskich budynków krytych strzechą (chaty, pomieszczenia gospodarcze, kościół, kapliczki, szkołę, młyn wodny, olejarnię, kuźnię) oraz ich wyposażenie - dotknąć sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie. Dowiedzieliśmy się co to był "ślubanek", jak robiono twaróg, w jaki sposób ściągano buty. Kulturę materialną i duchową Lasowiaków i Rzeszowiaków obrazowały także urządzone w niektórych wnętrzach wystawy, które z zaciekawieniem zwiedziliśmy: wyrobów rękodzielniczych,o pracach gospodarskich, o zwyczajach i obrzędach. Dzieci  z zachwytem oglądały  przedmioty, będące w wyposażeniu warsztatu szewskiego, rzeźbiarskiego i tkackiego oraz piękne, drewniane zabawki. Wnętrza po prostu przepiękne! Wszystko na właściwym miejscu... . Podziwialiśmy piękny, drewniany kościół, przydrożne kapliczki, wiatraki – te z prostymi i bardziej efektownymi „skrzydłami”. Nawet szkoła była. Chcieliśmy poznać i zobaczyć jak najwięcej zgromadzonych zabytków budownictwa ludowego Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego, które ujęły nas prostotą a zarazem funkcjonalnością. Dzisiaj pewnie nikt z nas nie umiałby w nich mieszkać.


   
Cele zostały osiągnięte, ponieważ przewodnicy zadbali o naszą wiedzę, która poszerzona została o wiele ciekawostek związanych z życiem dzieci na wsi: ich zabawami, pracą na gospodarstwie, ich miejscem w domu. Było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wobec tego dzieci zażyły również zabawy na świeżym powietrzu.

Przyznać musimy, że naszemu dyrektorowi - księdzu Józefowi bardzo zależało aby poprzez realizację wycieczki edukacyjnej,  kształtować i budzić w naszych wychowankach przywiązanie do rodzinnego krajobrazu i dziedzictwa kulturowego własnego regionu.
          
Po takim bogactwie przeżyć związanych z lekcją historii i tradycji kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków, udaliśmy się na obiad na świeżym powietrzu   w pięknym otoczeniu zieleni. Menu składało się z: I danie: zupa pomidorowa z makaronem, II danie: ziemniaczki, oczywiście mięsko i na przystawkę letnie sałatki z marchewki i mizerii . Jedzonko było PYSZNE.


   
Po obiedzie udaliśmy się do Nadleśnictwa Kolbuszowa - Centrum Edukacji Ekologicznej Świerczów, gdzie leśniczy zapoznał nas z zasadami zachowania się w lesie. Kolejnym etapem zwiedzania był nowo powstały ogród botaniczny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, właśnie tam podążając alejkami wraz z leśniczym dzieci zetknęły się z gatunkami roślin, krzewów i drzew charakterystycznych dla Puszczy Sandomierskiej. Dzieci zwiedziły Dziuplę Ekologiczną, gdzie obejrzały m.in. samca jelenia z pokaźnym porożem, wilka, bobry, lisa, zająca , sarnę- rogacza,  borsuka, czy wydrę. Eksponaty ukazane są w naturalnym dla tych zwierząt środowisku. W Dziupli dzieci miały okazję posłuchać odgłosów zwierząt naszych lasów, zobaczyć bogatą kolekcję owadów szkodliwych dla lasu, nauczyć się rozpoznawać tropy zwierząt. Wiata edukacyjna w której znajdowały się przekroje podłużne i poprzeczne drzewa a także urządzenia służące dawniej do pracy na szkółce nie zostały ominięte przez małych zwiedzających, którzy następnie udali się do pobliskiego oczka wodnego. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o ciekawostki na temat  hodowli i ochronie lasu, o cyklu życia lasu, o leśnych zwierzętach i roślinach chronionych, jak również o tym, dlaczego leśnicy wycinają drzewa. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody opowiadającej o środowisku leśnym.


   
Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki był Rzeszów. W jakim celu nikt nie wiedział? A ks. Józef tylko się uśmiechał. W nagrodę za dobre sprawowanie, dzieci spędziły 2 godziny na wspaniałych, szaleńczych zabawach w Centrum Zabaw dla Dzieci FANTAZJA.  Dzieciaki bawiły się na jednej z największych w Polsce konstrukcji, składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni, sali luster i basenów z piłkami. Obok znajdowały się dmuchańce, ślizgi, armatki na piłeczki, dziecięce pojazdy, oraz specjalnie przygotowany kącik malucha. TO BYŁA WSPANIAŁA ZABAWA!!! 


         
Spędziliśmy wesoło czas i czekamy na następny wyjazd w przyszłym roku w nowe interesujące miejsce. Polecamy wybrać się do Kolbuszowej, bo klimat  i urok tego miejsca jest po prostu niesamowity! Delektowaliśmy się zapachami, odgłosami natury (świerszcze!), widokiem na pobliskie domostwa. Co ważne - wszystko było bardzo zadbane, widać, że ludzie wkładają serce w zachowanie tego miejsca tak, by cieszyło każdego, kto tutaj trafi...Program p.n. „Cudze chwalicie swego nie znacie” – organizacja wycieczek  jako jednej z form pracy dydaktyczno-wychowawczej, współfinansowany jest przez Gminę Miasta Krosna.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin