chmuryl
chmuryp

Półkolonia - dzień czwarty

Dzień IV – 09.07.2015r. – czwartek

Kolejny dzień półkolonii letniej rozpoczęliśmy powitaniem, zabawami ogólnorozwojowymi  p.n. „Dźwiękiem, ruchem, słowem i …” oraz rozrywkami umysłowymi w grupach, celem  rozwijania  kreatywności językowej dzieci i młodzieży: zagadki, rebusy, szarady, łamigłówki  o tematyce wakacyjnej. Poprzez zabawę, która jest nauką a nauka zabawą, dzieci dobrze się poznały i znakomicie się rozumieją. Nawiązały się też nowe przyjaźnie a nawet i nowe sympatie.

Zaraz po śniadaniu, a że pogoda była wspaniała, po wodnych szaleństwach maluchów, kolejne dwie grupy półkolonistów wzięły udział w zabawach wodnych na basenie krytym w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14. Po kąpielach wodnych wszyscy wybraliśmy się na wycieczkę. Nie zgadniecie czym jechaliśmy, gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy. A może ktoś zgadnie? Proszę o ciszę, bo nie słyszę. Słucham i  słucham. Ktoś powiedział muzeum? Tak, właśnie tam zawiodło nas - do Muzeum Motoryzacji przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica. A jakim środkiem lokomocji tam dotarliśmy? To niesamowite - Kolejką składającą się z lokomotywy i dwóch wagoników. Wolnobieżnym pojazdem, przerobionym na ciuchcię Nissanem Navarą. Ciuchcia maksymalnie rozwinęła prędkość 30 km na godzinę, od czasu do czasu wydawała właściwe sobie dźwięki. Do wagoników wsiedli wszyscy półkoloniści wraz z wychowawcami  i wyruszyliśmy w  cudowną podróż ulicami naszego pięknego miasta Krosna.

Po przybyciu na miejsce - poznaliśmy historię Muzeum, które powstało  w 1991 r. Gromadzone są tam stare motocykle, motorowery i samochody odrestaurowane przez młodzież Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie w ramach prac dyplomowych. Zwiedziliśmy pomieszczenia w budynku internatu szkolnego z wyeksponowanymi  motocyklami i motorowerami. Samochody natomiast stoją pod wiatami przylegającymi do budynków warsztatów szkolnych. To niesamowite jakie eksponaty mogliśmy tam zobaczyć: 21 motocykli produkcji polskiej, czechosłowackiej (Jawa, motocykl żużlowy 897 DT 500),  węgierskiej (Panonia), 16 motorowerów (m.in. Ryś, Zak, Komar, Cilo, Simson), 13 samochodów (Warszawa, Syrena, Zastawa, Moskwicz, Skoda i Trabant) oraz samolot „Iskra”.

Poznaliśmy szczegółowo historię samochodu o nazwie Warszawa, który był pierwszym powojennym polskim autem osobowym. Dokładnie 22 lata trwała produkcja „polskiej limuzyny”. Ogółem wyprodukowano ich ok. 250 tysięcy.  Ks. bp Karol Wojtyła zanim został papieżem sam posiadał Warszawę.

Zwiedziliśmy również  Muzealną Izbę Motoryzacji w której zgromadzone były silniki, układy samochodowe (np. mosty napędowe) i inne historyczne zabytki techniki.

Zbiory Muzeum MotoryzacjiDla dzieci była to cenna lekcja historii, przybliżająca sylwetki najbardziej charakterystycznych modeli minionych czasów.

Szkoda, że nie mogliśmy wyruszyć na przejażdżkę po naszym mieście Warszawą lub Syreną - modelem kiedyś bardzo popularnym na polskich drogach.
 
Do Oratorium wróciliśmy na obiad, który zjedliśmy z apetytem, no bo przecież był: rosół z makaronem, który uwielbiamy i ziemniaczki i kotlet i ogóreczek a na deser batonik.A po obiedzie?  udaliśmy się do kaplicy oratoryjnej na wspólną modlitwę i śpiew a potem na cykl niezliczonych zabaw na świeżym powietrzu według własnych zainteresowań.

To był wspaniały dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin