chmuryl
chmuryp

Półkolonia - dzień szósty
Dzień VI – 13.07.2015r. – poniedziałek

Po bloku  swobodnych oraz wspólnych zabaw w kącikach zaciekawień, działaniu plastycznemu, zabaw zręcznościowych i relaksie w Sali Doświadczania Świata udaliśmy się na śniadanie.
   
Następnie zaraz po śniadaniu spotkaliśmy się z przedstawicielami Komendy Miejskiej  w Krośnie. Zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię, ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, jak rozważnie korzystać z kąpielisk wodnych, jak bezpiecznie spędzić wakacje to główne tematy spotkania dzieci z policjantami. Radzili jak bezpiecznie spędzić czas wolny i ustrzec się przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Policjanci przestrzegali przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw  w niebezpiecznych miejscach.  Dzieci zostały poproszone  o reagowanie i powiadamianie osób dorosłych w sytuacjach, gdy zobaczą podczas upałów zamknięte w samochodzie dziecko, albo zwierzę.

Trochę martwiliśmy się pogodą bo spłatała nam figla, od samego rana padał deszcz. Niebo było zachmurzone, ani jednego promyka słońca nie było widać na niebieskim sklepieniu. A dzisiaj „filmowe poniedziałki”. Na szczęście udało się. Przestało padać   i z radością udaliśmy się do ArtKina w Krośnie na animację pt. „Asteriks i Obeliks – Osiedle Bogów” w wersji 3D. Na miejscu każdy dostał specjalne okulary i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozpoczęcie seansu.

Film opowiadał o Galijskiej osadzie, która szybko traciła swój wyjątkowy charakter. Rzymski władca postanawiał podbić barbarzyński naród sposobem – zbudować w okolicy nowoczesne osiedle. Ponad korony drzew wzniosły się wieżowce, w których zamieszkać mieli  Rzymianie skłonni do wyprowadzki poza zakurzone, upalne miasto. Galom to nie było w smak, więc walczyli ile sił z niewolnikami usiłującymi ścinać drzewa pod budowę. Długa to była walka i trochę nudna, bo rozgrywana w serii powtarzających się scen a my lubimy akcję. Rzymianie ścinali drzewa, Galowie je sadzili. W końcu drudzy się poddali, a pierwsi nauczyli ich zasad panujących na wolnym rynku. Ten ma siłę, kto dysponuje gotówką. Kiedy bogaci Rzymianie wprowadzili się na osiedle (nie zabrakło przy tym mieszkaniowych problemów), Galowie uczynili ze swojej wioski skansen, w którym jak na zakopiańskich Krupówkach za wyśrubowane ceny można było kupić lokalne specjały. Kiedy z dawnej wioski nic już nie zostało, Galowie zażądają mieszkań na Osiedlu Bogów, gdzie będą mogli posmakować wielkomiejskich zwyczajów, poćwiczyć aerobik na świeżym powietrzu.Dowiedzieliśmy sie, co lubi Asteriks, jakie słabe punkty ma Obeliks, dlaczego Idefiks jest najbardziej czarującym psiakiem na świecie i z jakich powodów ta trójka najlepszych przyjaciół jest jednym z najbardziej komicznych trójkątów w świecie komiksów.To „Osiedle Bogów” -  zastanawialiśmy się „Czy nasi galijscy przyjaciele oprą się pokusie zarobku i rzymskiego komfortu? Czy ich osiedle stanie się zwykłą atrakcją turystyczną? Asterix i Obelix zrobili wszystko, by pokrzyżować Juliuszowi Cezarowi plany w zabawny sposób.

Do Oratorium wróciliśmy na obiad, który zjedliśmy z apetytem.
Czas po obiedzie - to czas pełen gier, konkursów, zabaw sportowych, ćwiczeń rozwijających zainteresowania, uzdolnienia i zdolności dziecięce oraz czas poświecony zespołowemu  działaniu z przyborami plastycznymi  – „Postać z filmu”. Było SUPER !!!
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin