chmuryl
chmuryp

Półkolonia - dzień siódmy

Dzień VII – 14.07.2015r. – wtorek

Wtorek 14.07.2015 roku, rozpoczęliśmy od gier i zabaw w salach oraz zajęć edukacyjnych w ramach programu „Lato w mieście dla ciekawych”. Zaraz po śniadaniu, podzieleni na 3 grupy wzięliśmy udział w  spotkaniu pt. „Wiem jak dbać o zdrowie” z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zaproszeni goście przeprowadzili pogadankę na temat: zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, zagrożeń wynikających z pogryzień przez kleszcze oraz na temat: zdrowia i czynników na nie wpływających. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą tematu spotkania, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki, co spotkało się z  uznaniem prelegentek, które wyraziły zadowolenie z tak dużej aktywności i poziomu wiedzy półkolonistów. Dzieci z przejęciem obejrzały też film edukacyjny  pt. „Tryb życia kleszczy” z którego dowiedziały się, że w Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy, ale też na czym polega ukłucie kleszcza i dlaczego jest niewyczuwalne, jak dochodzi do zakażeń mózgu oraz o dostępnych szczepionkach. Największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są dwa z nich: kleszcz pastwiskowy oraz łąkowy.Dziękujemy za  pouczającą lekcję  w zakresie: profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie  w zakresie szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz środków psychoaktywnych .

Następnie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej Nr 14 na sportowe zmagania  pod hasłem „Sprawnym być to podstawa - olimpiada to zabawa”. Głównym celem zorganizowania zmagań sportowych była: popularyzacja „małego sportu” poprzez zabawę oraz integracja półkolonistów.

Zawody sportowe rozpoczęły się od złożenia przyrzeczenia sportowego oraz marszu przy muzyce po obwodzie koła, zabawy orientacyjno – porządkowej „Zamień się na miejsce”. Dzieci obiecały zdrową rywalizację  i dobrą zabawę. Każde dziecko miało możliwość sprawdzić swoje predyspozycje sportowe w różnych konkurencjach. Półkoloniści z zaangażowaniem wzięli udział we wszystkich konkurencjach: biegali, skakali w workach, czworakowali slalomem, przenosili woreczki na głowie, rzucali woreczkami na odległość, zbierali woreczki na czas, „kelnerowali”. Zawody sportowe zakończyła zabawa z wykorzystaniem elementów pedagogiki zabawy – chusta animacyjna.     Wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że nie jest ważne, które miejsce zajmiemy, lecz to, że możemy brać udział w sportowej zabawie razem z innymi kolegami i koleżankami. Zawody zakończono wzajemnymi gratulacjami, wspólną piosenką i zabawą.
   
Ucząc dzieci zdrowej rywalizacji, promujemy także zdrowy styl spędzania wolnego czasu oraz dostarczamy im radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.

 
Sprawdź, co dobre jest dla ciebie.
Może rolki, koszykówka,
rower, piłka lub siatkówka,
szachy, judo czy pływanie
taniec, skoki, żeglowanie
biegi, sanki i łyżwiarstwo,
hokej, snowboard czy narciarstwo?

Sport nauczyć może wiele.
Zdrowy duch jest w zdrowym ciele,
a z wszystkiego jedna racja:
GÓRĄ SPORT I REKREACJA!przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin