chmuryl
chmuryp

Półkolonia - dzień ósmyDzień VIII – 15.07.2015r. – środa

Wśród całej gamy zabaw znalazły się: zabawy towarzyskie w salach, zagadki o tematyce lata i wakacji, kalambury oraz zabawy logiczne. Grupa pani Ani przygotowała dla swoich młodszych kolegów i koleżanek małe formy teatralne: „Trzy szczury i lis”, „Dwie krowy”, „Czerwony Kapturek” z wykorzystaniem pacynet.  Gratulujemy im pomysłu i DZIĘKUJEMY za zaproszenie.

Jest na świecie wiele takich miejsc, gdzie dobrze jest! Jednym z takich miejsc jest… Miejsce Piastowe. Zaraz po śniadaniu, podekscytowani wyruszyliśmy na wycieczkę by podążać śladami naszego Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Świętego Michała Archanioła, gdzie złożone są relikwie bł. ks. Markiewicza, które z szacunkiem ucałowaliśmy. Następnie przeszliśmy do Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza, gdzie czekał na nas już ks. Józef Groński. Przybliżył nam życiorys bł. ks. Bronisława Markiewicza, opowiedział historie cudów, które zdarzyły się za Jego przyczyną, o  wielkiej miłości bliźniego, którą leczył i inspirował innych, by leczyli wady i złe przyzwyczajenia wychowanków, a także o samym zakonie Księży Michalitów.

Zobaczyliśmy trzy sale w których zgromadzono zdjęcia, przedmioty, pozycje wydawnicze i inne pamiątki związane z życiem i działalnością bł. ks. Bronisława Markiewicza.
         
W pierwszym pomieszczeniu zobaczyliśmy liczne fotografie dokumentujące działalność ks. Bronisława Markiewicza. Zdjęcia z 1911 r. przedstawiające ks. Bronisława w otoczeniu współpracowników, wychowanków oraz braci. Zdjęcia ilustrujące śmierć i pogrzeb   ks. Markiewicza - 1 lutego 1912 r.
        
 W drugim pomieszczeniu na ścianach zobaczyliśmy ornaty, w których błogosławiony sprawował Najświętszą Ofiarę. Zobaczyliśmy  przedmioty osobistego użytku ks. Br. Markiewicza. W rogu poza gablotą, widzieliśmy wykonaną w tutejszym zakładzie podstawę pod kwietnik i bukiet polnych kwiatów, wykonany z metalu - dar imieninowy warsztatów dla „Ks. Rektora”. W kolejnej gablocie mogliśmy podziwiać zdjęcia ks. Markiewicza i jego rodziców oraz rodzeństwo, miniaturową księgę pamiątkową, album, dyplom, odznaczenia złotym krzyżem nadanym ks. Markiewiczowi przez Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa w roku jubileuszu Cesarza, za pracę społeczną.

Duże wrażenie zrobiła na nas gablota zawierająca maskę pośmiertną (odlew gipsowy) wykonany przez artystę Andrzeja Lenika z Krosna. Ponadto kalendarz z datą śmierci, stuła, gromnica, biret, brewiarz, prześcieradło ze śladami krwi podczas dokonywanej operacji w budynku plebani oraz pasek pokutny wykonany z drutu, który błogosławiony przez jakiś czas nosił dla umartwienia.
           
W trzecim pomieszczeniu mogliśmy zobaczyć jak mieszkał bł. ks. Bronisław Markiewicz.

Po wspólnej modlitwie „Święty Michale Archaniele”, serdecznie podziękowaliśmy ks. Józefowi Grońskiemu za miłe przyjęcie i oprowadzenie nas po Muzeum.

Księże Bronisławie Markiewiczu, powiedz,
Kto był tym mistrzem nad mistrze,
Kto rzeźbiąc miłości dłutem
 Tyle dobroci uformował,
Że stojąc przed Tobą,
Cały w zdumienie się zamieniam.
Przychodzę tutaj czasem
Taki malutki przy Tobie jestem...

Następnie przeszliśmy do  Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.ks. Bronisława Markiewicza i zwiedziliśmy strzelnicę. Ks. Leszek Przybylski – Dyrektor Szkoły, Radca Generalny oraz Inspektor do Spraw Wychowania i Szkolnictwa w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła, przybliżył nam ofertę programową szkoły. Opowiedział historię powstawania Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym z klasami służb mundurowo-administracyjnymi. Byliśmy pod wrażeniem.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na odpoczynek.

Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne OGNISKO ! Miła atmosfera, widok ognia, zapach dymu, wspólne śpiewy, a nawet tańce!!! Jednych fascynowało, innych uspokajało a jeszcze innych po prostu ogrzewało. Były pyszne pieczone kiełbaski, malinowa herbatka no i łakocie, które tak lubimy a o których nigdy nie zapomina ks. Józef. Otoczenie pięknej zieleni, śpiew ptaków, piękne słońce i My zgrana grupa półkolonistów. Było „sielsko-anielsko”. Aż tu nagle tak się rozpadało, że nie pozostało nam nic innego jak wrócić do domu. SZKODA. Takie spotkania łączą i dają niesamowity klimat, dlatego tak lubimy wspólne wyjazdy.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin