chmuryl
chmuryp

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015/2016Siedemnastego września 2015 roku tradycyjnie Mszą Świętą, wychowankowie i grono pedagogiczne, pracownicy, a także sympatycy i przyjaciele placówki rozpoczęli kolejny rok szkolny 2015/2016.
    
    Ks. Józef Gibała – Dyrektor Oratorium serdecznie powitał wszystkich zebrany w kaplicy na Mszy Świętej słowami: skończyły się wakacje, a Wy uśmiechnięci i wypoczęci wracacie do szkół do Oratorium. Dla niektórych z Was będzie to pierwszy rok nauki. Szczególnie gorąco witam najmłodsze dzieci rozpoczynające w tym roku wspaniałą szkolną przygodę. Wierzę, że dla wszystkich z Was – tych najmłodszych i tych trochę starszych - nadchodzący rok szkolny będzie obfitował w ciekawe doświadczenia, wzbogaci Waszą wiedzę i umiejętności, przysporzy serdecznych przyjaciół. Jestem przekonany, że rok szkolny 2015/2016 będzie dla Was, Drogie Dzieci, nie tylko kolejnym rokiem nauki, ale przede wszystkim czasem poszukiwań, ciekawych doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności, rozwijania pasji i zainteresowań. Zgromadziliśmy się w naszej kaplicy, by razem z Panem Bogiem rozpocząć nową przygodę, przygodę odkrywania wiedzy, poznawania świata, zdobywania nowych sprawności i doświadczeń.

Liturgia Słowa czytana była przez kl. Adriana, który przez rok będzie pomagał wychowawcom w Oratorium.  Eucharystii towarzyszył wspólny śpiew dzieci.
    
    Ks. Józef  Słowo Boże rozpoczął od słów  biblijnego mędrca Koheleta: …Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem… Mamy czas wakacji i mamy czas nauki. Dziś wakacje ustępują miejsca nauce. Rozpoczynamy nowy rok szkolny, nowy rok oratoryjny, czas nauki, pracy, zdobywania umiejętności i sprawności. Większość z Was już po raz kolejny rozpocznie nowy rok szkolny, ale są wśród Was też tacy, którzy po raz pierwszy w życiu przybyli tutaj na uroczyste rozpoczęcie ich pierwszego roku nauki. Moi Kochani: Po co chodzimy do szkoły do Oratorium? Dlaczego się uczymy? Nie uczymy się dla pani, dla księdza, czy dla mamy, ale uczymy się dla życia, dla nas samych. I jaka jest nasza nauka, jakie wychowanie, takie będzie i nasze życie. Bo na nic się Wam nie przyda nauka, jeżeli nie uczyni Was lepszymi. Po to chodzimy do szkoły, byśmy się stawali dobrymi, szlachetnymi i wartościowymi ludźmi. To w szkole w naszym Oratorium zdobywamy nie tylko wiedzę, ale i mądrość.

    W swoich rozważaniach ks. Józef, przytoczył  wydarzenie, które miało miejsce dawno temu, kiedy nie było jeszcze wodociągów, a wodę trzeba było nosić ze studni do domu, czasem bardzo daleko. Zdarzyło się, że po wodę do pewnej studni przyszły trzy kobiety. Obok studni siedział starszy pan. Kobiety rozmawiały o swoich dzieciach. Pierwsza mówi: „Mój syn śpiewa jak słowik. Może będzie wielkim gwiazdorem”. Oto przybiegł ów syn i zawołał: „Mamo daj mi trochę pieniędzy, w sklepie są takie wspaniałe ciastka”. Nawet nie powiedział dziękuję, gdy mama spełniła jego prośbę. „Mój syn” –  powiada druga kobieta „ma wielkie wyniki w sporcie. Potrafi stać na jednej ręce, szybko biega, dobrze gra w piłkę. Może będzie kiedyś sławnym sportowcem”. Oto przybiega przez ulice ten syn robi przewrót na rękach i prosi: „Mamo pozwól mi iść do koleżanki”. „Ale obiecałeś mi pomóc w kuchni”. „Ach mamo”. I mama ze smutkiem pozwala: No jeśli tak uważasz to idź. W końcu pojawił się syn trzeciej matki. Nic nie powiedział, mama też nic wspaniałego i niezwykłego o nim nie opowiadała, ale wziął jej ciężkie wiadra z wodą i zaniósł do domu.
    
    Wtedy trzy kobiety zapytały starszego pana, który przysłuchiwał się całej ich rozmowie, co sądzi o ich synach. Popatrzył wokoło i rzekł: „Jakich synach? Widziałem tak naprawdę tylko jednego”.

    Zapytacie: dlaczego ten człowiek tak powiedział? Bo on patrzył na serce. Jest ważną rzeczą być wysportowanym, muzykalnym, umieć matematykę, fizykę i inne przedmioty. Ale nie mniej ważne jest kierować się sercem. Zobaczyć, że ktoś coś potrzebuje, może właśnie ode mnie.

    Pamiętajmy, moi drodzy na progu nowego roku szkolnego, że Pan Bóg patrzy na naukę, jak wykorzystujemy nasze talenty, ale patrzy też i na serce. Czy także w szkole kierujemy się sercem.  Niech ten nowy rok szkolny będzie okazją do pomnażania wiedzy oraz obfituje w dobre uczynki.

    Szanowni Nauczyciele, życzę Państwu ciekawych rozmów z dziećmi i młodzieżą, radości z odkrywania ich talentów oraz sukcesów w realizacji ambitnych zawodowych planów i zamierzeń.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin