chmuryl
chmuryp

Wycieczka Edukacyjna - Iwonicz Zdrój26 września 2015 roku, trzydziestu sześciu podopiecznych  naszego Oratorium „Twój Dom”, uczestniczyło w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej w ramach programu p.n.„Cudze chwalicie swego nie znacie”.

Wielokierunkowe zainteresowanie dzieci otaczającym światem, oddziaływanie profilaktyczne oraz pomoc rodzinie w środowisku lokalnym to nasz główny cel realizowany między innymi poprzez organizację w czasie wolnym od nauki szkolnej wycieczek jako jednej z form pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Wychowankowie naszej placówki od maja do września wzięli udział w 3 wycieczkach edukacyjno-krajoznawczych:

1.  „Śladami Marii Konopnickiej i nie tylko...”-  Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
2.  „Śladami ludność dwu grup etnograficznych: Lasowiaków i      Rzeszowiaków - Muzeum Skansen w Kolbuszowej.
3.  „Wody lecznicze -największe bogactwo” – Iwonicz Zdrój

    Dzisiejszy dzień rozpoczął się deszczowo. Jednak nie przeszkadzało nam to w realizacji naszych planów. Zbiórka przed budynkiem naszego Oratorium – godzina 9.00. Skąd podekscytowani wraz z opiekunami p. Agnieszką Kogut, p. Joanną Czech, p. Anną Frączek oraz ks. Józefem naszym Dyrektorem, wyruszyliśmy na wycieczkę najpierw do Miejsca Piastowego by podążać śladami naszego Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Świętego Michała Archanioła, gdzie złożone są relikwie bł. ks. Markiewicza. Następnie przeszliśmy do Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza, gdzie ks. Józef przybliżył nam życiorys bł. ks. Bronisława Markiewicza, opowiedział historie cudów, które zdarzyły się za Jego przyczyną, o  wielkiej miłości bliźniego, którą leczył i inspirował innych, by leczyli wady i złe przyzwyczajenia wychowanków, a także o samym zakonie Księży Michalitów.
    Zobaczyliśmy trzy sale w których zgromadzono zdjęcia, przedmioty, pozycje wydawnicze i inne pamiątki związane z życiem i działalnością bł. ks. Bronisława Markiewicza.
    Następnie udaliśmy się do Sali Misyjnej w której mogliśmy zobaczyć stroje, ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentację pracy misyjnej księży Michalitów.
    Kolejnym miejscem naszej wycieczki był „Dworek Ostoja” w Klimkówce na terenie zabytkowego parku  ze starodrzewiem. Przyszedł czas na rozpalenie ogniska, pieczenie kiełbasek, hamburgera i swojskiego chleba. Wszystko smakowało wyśmienicie w otoczeniu jesiennej przyrody i nawet padający nadal deszcz nikomu nie przeszkadzał. A wszystko to za sprawą  miłej atmosfery i dziecięcych uśmiechów.  Było wesoło, zabawnie no i słodko za sprawą ks. Józefa.  Serdecznie podziękowaliśmy właścicielom za miłe przyjęcie  i wyruszyliśmy do Iwonicza Zdroju – bo to był główny  cel naszej wycieczki. A w Iwoniczu Zdroju zaraz udaliśmy się do Kina „Wczasowicz” na seans filmowy pt. „Mama Tina”. Na niezwykłą historię kobiety, która poświęciła życie na ratowanie dzieci. Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił. Wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym losem i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie niosąc pomoc najmłodszym. Piękna lekcja niesienia pomocy przez miłość.
    Następnie udaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych na degustację.

Warto wiedzieć
Iwonicz Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim, od lat przyciąga uwagę kuracjuszy nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego. Wtedy też zaczęto zwracać uwagę na doskonały klimat uzdrowiska
    Po degustacji wód mineralnych, które nie wszystkim smakowały, spacerkiem, ponieważ przestało padać i zrobiła się ładna pogoda, udaliśmy się pod kompleks skoczni narciarskich w Iwoniczu-Zdroju. Potem był jeszcze czas wolny na pamiątki dla najbliższych i czas powrotu do Krosna.

    Jestem głęboko przekonany, że wspólne działania wychowawcze i pełne zrozumienie dla potrzeb młodych ludzi, zaowocują pozytywnymi efektami i pomyślną przyszłością dzieci. Pogodnie i pożytecznie spędziliśmy ten czas, za co dziękujemy Panu Bogu i wszystkim, którzy umożliwili nam realizację programu p.n. „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Serdeczne „Bóg zapłać”.

Ks. Józef Gibała
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin