chmuryl
chmuryp

Ziemniaczane Stworki


Jesień obsypuje nas swoimi darami. Porozrzucała żołędzie, kasztany, a z liści barwne rozkłada dywany. W sadach zostawia rumiane jabłuszka, gruszeczki i fioletowe pyszne śliweczki. A w ogrodach: dynie, buraki no i ziemniaki.

Z warzyw znajdujących się w kąciku przyrody nasi wychowankowie w piątkowe popołudnie – 2 października, stworzyli ZIEMNIACZANE STWORKI - ZIEMNIAKI - CUDAKI. Zabawa była wspaniała, dzieci miały okazję puścić wodze wyobraźni i wykazać się kreatywnością i zręcznością przy komponowaniu elementów w których głównym składnikiem był ziemniak. Najpierw jednak wysłuchały „Bajkę o ziemniaku”.

…Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem...

Dzieci same powymyślały swoje stworki z tego popularnego u nas warzywa. Bo przecież różne kształty mają i na naszą wyobraźnię działają. W naszym ziemniaczanym zwierzyńcu znalazły się: jeże, krówki, króliki, myszki, świnki, kaczki, żabki, krokodyle, żyrafa, ludziki i .... o czymś zapomniałem? Dzieci korzystały z materiałów zgromadzonych w „skrzyni skarbów” (koraliki, guziki, wykałaczki, włóczka, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurek, taśma samoprzylepna, jarzębina, liście, bibuła, folia, plastelina). Gotowe prace zostały podpisane i umieszczone na wystawce w salach. Dzieci nazywały swoje „dzieła” opowiadając co przedstawiają. Medale z plastra ziemniaka owiniętego folią aluminiową, otrzymali wszyscy uczestnicy zajęć p.n. „Ziemniaczane stworki”.

Warto wiedzieć

Bulba, kartofel, pyra, grula, bulwa, perka – czyli ziemniak, a raczej psianka ziemniak, bo tak brzmi pełna nazwa zwyczajowa tego popularnego warzywa.
W Polsce ziemniaki pojawiły się za sprawą Jana III Sobieskiego, który sprezentował swojej  ukochanej Marysieńce bulwy z cesarskich ogrodów.
W Wilanowie przyjęte zostały tak jak wszędzie – chłodno i nieufnie. Uprawę ziemniaka rozpoczął w Warszawie, w ogrodzie na Nowolipkach ogrodnik Łuba. Były one dostarczane na dwór królewski i dwory magnaterii w czasach panowania Augusta II, przez co bardzo długo były one traktowane jako kosztowny przysmak.
W Polsce w  Biesiekierzu (powiat koszaliński) stoi największy w Europie i na świecie Pomnik Ziemniaka, wysokości około 9 metrów.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin