chmuryl
chmuryp

Październik miesiącem wolnym od uzależnień


Głównym celem naszych działań prowadzonych w ramach kampanii „Październik miesiącem wolnym od uzależnień” jest poza szeroko rozumianą edukacją, aktywne zaangażowanie dzieci i młodzież w takie działania, które sprzyjać będą wzmacnianiu ich umiejętności społecznych niezbędnych do radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego bez konieczności wspomagania środkami psychoaktywnymi.

Cykl zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień oparty został na fragmencie Małego Księcia A. de Saint - Exupéry.

Następną planetę zamieszkiwał pijak. Odwiedziny trwały krótko, ale i tak pogrążyły Małego Księcia w wielkim smutku.

    Co ty tu robisz? - spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i baterią butelek pustych.
    Piję - odpowiedział ponuro Pijak.
    Dlaczego pijesz? - spytał Mały Książę.
    Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak.
    O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.
    Aby zapomnieć, że się wstydzę - stwierdził Pijak, schylając głowę.
    Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
    Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.Drama, krótkie opowiadania, zabawy integracyjne, filmy edukacyjne, praca w grupach, mini wykład, gry dydaktyczne, działanie plastyczne to niektóre metody wykorzystywane podczas wspólnych zajęć i zabaw.

Najważniejszą funkcją cyklu zajęć z profilaktyki uzależnień było: rozbudzenie zainteresowań, uzdolnień odwracających uwagę od środków zmieniających świadomość. W obecności grupy w sposób pozytywny podkreślony został wysiłek włożony w wykonanie określonych zadań oraz postrzegane wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy odnoszone przez dzieci i młodzież. Jest to niezwykle cenne, w kształtowaniu właściwej postawy dziecka wobec otoczenia i siebie samego.

Oratorium „Twój Dom” od najwcześniejszych lat uczy dzieci i młodzież oceniać okoliczności i warunki niebezpieczeństw, uczy jak unikać niebezpiecznych sytuacji lub jak z nich wybrnąć, kiedy już zaistnieją. Kształtuje umiejętności mówienia „NIE” oraz postaw ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin