chmuryl
chmuryp

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. To święto, to czas refleksji i zadumy.W naszym życiu są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zamyślenia i rozważań. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Żal że się za mało kochało.
Że się myślało o sobie.
Że się już nie zdążyło. Że było za późno
Jan Twardowski "Żal" fragm.

      Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Z tej okazji 30.10.2015r., dzieci i młodzież z Oratorium „Twój Dom”  wraz z wychowawcami,  udały się na Cmentarz Komunalny w Krośnie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jesienne drzewa zrzucały prosto na nas kolorowe liście. Ale naszym głównym zadaniem nie było tylko podziwianie piękna tego miejsca. Wyszukaliśmy najbardziej zaniedbane mogiły małych dzieci. Zrobiliśmy tam porządek i zapaliliśmy kolorowe znicze. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w miejscu spoczynku tych, którzy odeszli.
   
    Nasza wizyta na cmentarzu pokazała powagę i zamyślenie podopiecznych, którzy doskonale wiedzieli jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. Zapalili znicze, odmówili modlitwę, bo tak jak dorośli pamiętają o wszystkich zmarłych. Obecność na cmentarzu to lekcja wrażliwości oraz tradycji dbania o groby - nie tylko najbliższych. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej polskiej obyczajowości, bowiem człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.
   
    W naszym Oratorium uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci - dowodu naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin