chmuryl
chmuryp

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
   11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.To symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
   
   W naszej placówce staramy się zaszczepić w młodym człowieku postawy patriotyczne, uświadamiać czym jest państwo, naród, historia, opowiadać o przełomowych momentach narodu i państwa, o języku ojczystym, czy choćby szacunku wobec starszych. W związku z tym 10 listopada 2015r. całą wspólnotą świętowaliśmy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę.
   
    Patriotyczna gazetka w holu, teksty ukazujące trudną drogę Polaków do upragnionej wolności, utwory patriotyczne i kompozycje, które stały się symbolami naszej tożsamości narodowej, w konsekwencji której Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość były zwieńczeniem tygodniowych zajęć poświęconych Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystą atmosferę tego dnia wprowadził nas wspólny śpiew  ,,Mazurka Dąbrowskiego” i ,,Roty”. O więzach między rożnymi narodami Słowiańskimi, o początkach państwa polskiego oraz o pochodzeniu naszych barw narodowych, godła i pierwszej stolicy naszej Ojczyzny opowiadała jedna z najstarszych polskich legend o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej.                               
  
   Przygotowana przez wychowanków oraz nauczycieli uroczystość pokazała, że święto 11 listopada może być dla wszystkich Polaków świętem przede wszystkim radosnym, które powinno powodować w sercach poczucie dumy narodowej.  Dzień ten, to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. A WOLNOŚĆ, to  szczęście, radość, zabawa.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin