chmuryl
chmuryp

Wróżby Andrzejkowe


    Dawno temu późną jesienią, po skończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, następował okres wróżb. Dniem szczególnym był 29 listopada - nazywany wigilią świętego Andrzeja. Andrzejki to tradycja ludowa obchodzona nie tylko w Polsce, ale w innych krajach tez np. w Niemczech, Szwajcarii. Dawniej w dniu św. Andrzeja wróżyły sobie panny, które bardzo chciały wyjść za mąż.

Warto wiedzieć

    Wróżby odbywały się w samotności przy zapalonych świecach, zasłoniętych oknach - wieczorami. Panny dawały upust swojej pomysłowości w odczytywaniu znaków, losowały włożone pod poduszkę karteczki z imionami chłopców. Wróżono tez sobie ze sztachet w płocie. Dziewczyna dotykała sztachety i powtarzała: kawaler, wdowiec. Zdarzało się, że chłopcy posmarowali sztachety smołą, by zrobić pannom kawał.
    Dzisiaj wróżby stały się okazją do spotkań i zabaw andrzejkowych często przy muzyce. Do dziewcząt dołączyli chłopcy, którzy tez chcą się dowiedzieć, jaka czeka ich przyszłość.
W naszej wspólnocie oratoryjnej spotkanie andrzejkowe było okazją do wspólnych zabaw i jeszcze lepszego zintegrowania się. Troszkę wcześniej niż tradycja nakazuje, bo 26 listopada zebraliśmy się razem by korzystać z ostatków. Ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że wróżby należy traktować jako zabawę, nie na poważnie, wychowawcy przygotowali różnego rodzaju zabawy: lanie wosku, rzucanie monetą, czy przebijanie balonów z wróżbą przyszłego zawodu. W tle żywej muzyki słychać było dziecięcy śmiech i gwar. Nasze Andrzejki były pełne dziecięcej radości i niespodzianek.
Wszyscy nie tylko dobrze się bawili ale także mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Andrzejek  obchodzonych w Polsce od kilku pokoleń.
   
WSZYSTKO Z PRZYMRUŻENIEM OKA „PRZECIEŻ TO TYLKO ZABAWA”
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin