chmuryl
chmurypwspólna Wieczerza Wigilijna, dzielenie się białym chlebem, niezwykli Goście – Przyjaciele Oratorium, świąteczne życzenia, wizyta Świętego Mikołaj z podarkami o których marzyły dzieci. Przedstawienie muzyczne pt. „Prawdziwa opowieść o Świętym Mikołaju”. Pasterze z darami, Święta Rodzina z Dzieciątkiem w asyście aniołów. Tak wyglądał Wieczór Wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom” w Krośnie.

    W piątek, 18 grudnia 2015 r. w Oratorium „Twój Dom” odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najuroczyściej obchodzone, a przy tym najbardziej rodzinne święta. To jedyny dzień, w którym jesteśmy wszyscy razem przy wspólnym, rodzinnym stole: dzieci, pedagodzy, Przyjaciele naszej placówki, Władze naszego Miasta, duszpasterze, wolontariusze, ciesząc się świąteczną atmosferą.

    W tym roku swoją obecnością podopiecznych Oratorium zaszczycił : Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła, Ekonom Generalny ks. Jerzy Sosiński, ks. Proboszcz Stanisław Morawski z Parafii Ducha Świętego i  Archibrezpiter krośnieński Ks. Jan Bielec, p. Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej wraz z Zastępcą p. Andrzejem Lula, p. Jolanta Matys Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wraz z Zastępcą p. Danutą Such, przedstawicielami Urzędu, Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Adam Pietrzkiewicz i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Korzec, lokalne władze samorządowe, osoby duchowne, darczyńcy oraz Przyjaciele.
   
   Pierwszym punktem spotkania wigilijnego było przedstawienie muzyczne w wykonaniu dzieci pt. „Prawdziwa opowieść o Świętym Mikołaju”. Dzieci śpiewały o wróżce, która dziadkowi podarowała renifery i sanie pędzące. I odtąd Mikołaj, bo tak go nazwała w noc grudniową, odwiedza dzieciaki śpiące. Mieszka w Laponii ze śnieżynkami i ze skrzatami małymi. Na całym świecie przynosi grzecznym dzieciom prezenty. 


Po części artystycznej głos zabrał  piszący te słowa …Święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany, czas wymarzony i nie tylko przez dzieci upragniony przez co nadajemy tym Świętą wymiar baśniowy wręcz magiczny. Obejrzeliśmy „Prawdziwą opowieść o Świętym Mikołaju” w wykonaniu małych i bardzo dzielnych aktorów. Opowieść o sympatycznym  staruszku w czerwonym stroju i czapce z pomponem, który mieszka na biegunie północnym, a w okresie  Świąt Bożego Narodzenia rozdaje dzieciom prezenty. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, daje im wiele radości w czasie oczekiwania na narodziny Jezusa. To właśnie w narodzinach małej Dzieciny upatrujemy wiarę, nadzieję i niekończącą się wzajemną miłość. W ten świąteczny wigilijny wieczór wśród nas nie mogło zabraknąć Świętej Rodziny z Dzieciątkiem, pastuszków z darami, aniołów bo przecież ta grudniowa piękna noc z miłością i z kolędą do nas przyszła…


I tak też było. Prawdziwa Maryja niosła na ręku żywego, ślicznego chłopczyka – Jezuska, Józef podpierał się kosturem i bacznie obserwował otoczenie. Maryja położyła Dzieciątko w żłóbku, a wszystkich ogarnęła ogromna radość i popłynęła kolęda: „Bóg się rodzi, moc truchleje”… Wszyscy ją śpiewali, a dziecina uśmiechała się i podniósłszy główkę, błogosławiła rączką. Goście byli zachwyceni, dzieci uradowane, bowiem wszyscy poczuli się jak w prawdziwej betlejemskiej szopce. …Maleńka miłość w żłobie śpi, Maleńka Miłość przy Matce Świętej. Dziś cala ziemia i niebo lśni dla tej Miłości maleńkiej...

   
    Następnie w połysku świec odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy odczytanego przez piszącego, fragment Ewangelii według św. Mateusza a później – dzieląc się białym chlebem, znakiem przyjaźni i miłości – złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia. Chciałbym, aby nasze spotkanie wigilijne w naszej wspólnocie było wyjątkowe dla każdego z Nas. Myślę, że wszyscy jesteśmy gotowi na przyjęcie największego Gościa Świata - Pana Jezusa.


Po tych słowach głos zabrał Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki mówiąc … dla dorosłych wieczór wigilijny to wspomnienia sięgające dzieciństwa i młodości, to chwile  tęsknoty za tymi, którzy odeszli. Dla dzieci Wigilia to najpiękniejszy, najradośniejszy wieczór w roku. Jest choinka, są prezenty, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po tradycyjnych smakołykach śpiewamy kolędy. Życzył, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2016 niósł ze sobą szczęście i pomyślność…

…Cicha noc, święta noc, jakiż w tobie dzisiaj cud w Betlejem, dziecina Święta wznosi w górę swe rączki,  błogosławi lud, tymi słowami rozpoczął ks. Leszek Przybylski swoje przemówienie do dzieci i przybyłych gości. Życzył, aby wpatrywanie się w Narodzone Dziecię Boże, przyniosło każdemu z nas obfitość łask, umocnienie wiary, nadziei i miłości oraz Boży pokój. Radosnego oczekiwania i gotowości na przyjęcie Syna Bożego do swego życia, Mocy Ducha Świętego, który pomoże nam uwielbiać Boga i zasiewać ziarno pokoju wśród bliskich.
  
    Następnie wszyscy zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej składającą się z 12 dań, których to liczba upamiętnia zarówno 12 uczniów Jezusa Chrystusa, jak i 12 miesięcy stanowiących cały, okrągły rok. Co mogliśmy znaleźć pośród tradycyjnych, świątecznych dań? Oczywiście polski, czerwony barszczyk z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki, tradycyjny kompot z suszonych owoców takich jak m.in. śliwki, jabłka czy gruszki, oraz naturalnie ryby przygotowane na różnorodne sposoby. Pogodny, niepowtarzalny świąteczny nastrój zwieńczył – długo wyczekiwany prze  podopiecznych – czas przybycia jeszcze jednego Gościa Św. Mikołaja z podarkami. Wszystkie nasze pociechy były zauroczone tak wspaniałymi prezentami. Tym razem uwierzyły, że św. Mikołaj istnieje naprawdę. Po bożonarodzeniowej wieczerzy, prezentach zgodnie z polską tradycją śpiewaliśmy świąteczne pieśni, czyli kolędy i pastorałki.


Dziękujemy wszystkim Gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w Betlejemskiej Nocy Bożego Narodzenia, która zgromadziła nas na świętowaniu wielkiej tajemnicy miłości. Niechaj to doświadczenie będzie dla nas umocnieniem na każdy dzień.

 
Ks. Józef Gibała

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin