chmuryl
chmuryp

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Dla chrześcijan jest to zawsze znak, że należy zakończyć okres karnawału i zacząć przygotowywać się do odpowiedniego przeżywania największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych.

W Kościele rozpoczął się nowy okres liturgiczny – Wielki Post. Rozpoczyna się on w Środę Popielcową. Charakterystyczne dla tego dnia jest posypanie głów popiołem. Także i na nasze głowy spadł popiół, byśmy mogli dobrze rozpocząć post.  Podczas posypania rozbrzmiewały słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Tak więc rozpoczął się czas pokuty – inne pieśni, inny kolor szat liturgicznych i nasze przemyślenia i postanowienia. Nasza wspólnota oratoryjna bardzo starannie przygotowała się do Wielkiego Postu. Wspólnie z klerykiem Adrianem wykonaliśmy wielkopostne dekoracje holu i kaplicy przypominające o okresie pokuty w naszej placówce. Rozmawialiśmy w grupach z wychowawcami o naszych dziecięcych postanowieniach wielkopostnych. Niech to wszystko nam przypomina o przemianie naszego życia dla Chrystusa.


Warto wiedzieć


Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin