chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień I

   Ferie zimowe 2016 w mieście można spędzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest aktywny udział w programie p.n. „Badam, doświadczam, eksperymentuję", proponowany przez krośnieńskie Oratorium „Twój Dom”. Rozwijanie aktywności dziecka i poznawanie otaczającego świata odbywa się poprzez: obserwacje przyrodnicze, zabawy badawcze,  doświadczenia oraz wspólną zabawę.

Głównym celem projektu w ramach ferii zimowych jest:

•    kształcenie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie oraz wspólna zabawa,
•    rozwijanie zainteresowań poznawczych w sposób wielozmysłowy,
•    poszerzanie zasobu wiadomości dotyczących świata przyrody i techniki,
•    nabywanie umiejętności obserwowania, wywoływania zaciekawienia zjawiskami mającymi miejsce w przyrodzie

Dzień I – 15.02.2016r. – poniedziałek

MIŁEGO WYPOCZYNKU

    Od samego rana oratoryjny dom rozbrzmiewał dziecięcym śmiechem  i ulubionymi piosenkami. Trudno się dziwić - ferie zimowe to czas oczekiwany z niecierpliwością przez dzieci. To czas zabawy i odpoczynku połączony z ciekawymi działaniami stymulującymi do myślenia, poznawania świata poprzez zabawę i wspólne działanie. W tegorocznych feriach zimowych p.n. „Badam, doświadczam, eksperymentuję", uczestniczy 60 dzieci w godzinach od 7.00 – 16.00 przez 10 dni.
    Dyrektor placówki – ks. Józef wraz z wychowawcami, serdecznie przywitał wszystkie przybyłe dzieci, życząc niezapomnianych wrażeń podczas białych ferii. Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i zapoznane z zasadami obowiązującymi w naszej placówce podczas ferii zimowych. Zajęcia w grupach:  ustalenie nazw grup: Kotki, Wesołe Misie, Śnieżynki i Kucyki Pony zapoznanie się z regulaminem półkolonisty i dyżurów.
    Pierwszy dzień zimowiska był dniem zabaw integracyjnych - celem wzajemnego poznania się dzieci mających razem  bawić się, coś przeżyć, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić radośnie ze sobą czas wolny od zajęć szkolnych. Cechą charakterystyczną  grupy zabaw integracyjnych na powitanie przygotowanych przez wychowawców był ruch połączony z muzyką.
    Po zjedzeniu śniadania dzieci wraz z wychowawcami udały się do sal, by przyjąć zaproszenie do wspólnej zabawy  w ramach programu „Badam, doświadczam, eksperymentuję" – motywem dzisiejszego dnia było– „Dlaczego potarte drewno staje się ciepłe?”. Dzieci aktywnie wzięły udział w proponowanych przez wychowawców zajęciach badawczych i eksperymentach.
    Kolejnym punktem półkolonii było Wyjście do ArtKina na film przygodowy  pt. „Miś Yogi 3 D”. Trzeba przyznać, że zarówno dzieciom jak i dorosłym  na całym świecie imię Miś Yogi przywodzi na myśl postać uroczego, przypominającego posturą gruszkę, uwielbiającego kraść ciasta buntownika w zawadiackim kapeluszu i zielonym krawacie. Buntownika, który wierzy, że jest mądrzejszy niż przeciętny miś i którego  park Jellystone zawdzięcza swoje miejsce na kreskówkowej mapie świata. Misia, który wszystko robi na swój sposób, nie chcąc nikomu wyrządzić krzywdy. Można rzec, że Yogi to duże dziecko, które każdy z nas ma w sobie. Jest niedźwiedziem o bardzo „ludzkiej naturze”. Miś Yogi łączy w sobie tradycyjne elementy historii – barwne postacie, humor oraz odwieczny konflikt z prawem głównego bohatera – które są wyznacznikiem jej ponadczasowości, oraz współczesny wydźwięk i fabułę. Zobaczyliśmy współczesne ubrania i samochody, ale nie znaleźliśmy żadnych elektronicznych urządzeń, które osadziłyby film w konkretnym czasie. Dzieci, dla których spotkanie z Yogim było pierwszym w życiu, uznały go za niesamowitego, szalonego niedźwiedzia budującego samoloty ze znalezionych rupieci. A Jego pozbawiona złośliwości przyjaźń z Boo Boo była wprost idealna. Dla reszty dzieci, było to spotkanie po latach i szansa na odświeżenie znajomości z uwielbianymi postaciami.
    Po wspólnym obiedzie przyszedł czas na gry i swobodne zabawy  według zainteresowań dzieci w salach. Ale, ale  z okazji wczorajszego  Dnia Zakochanych - Walentynek czekała na dzieci niespodzianka - SERDUSZKA PIERNIKOWE pięknie ozdobione z imieniem każdego uczestnika półkolonii zimowej. SUPER NIESPODZIANKA przygotowana przez p. Danutę i p. Magdę.  Na zakończenie dnia, dzieci wzięły udział w zabawie kończymy zdanie – „Dzisiejsze zajęcia były …".
    Przyznać musimy, że pierwszy dzień półkolonii był bardzo udany, bogaty w przeżycia, a przede wszystkim radosny, ponieważ byliśmy RAZEM.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin