chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień III

Dzień III – 17.02.2016r. – środa

    Nasz trzeci dzień ferii zimowych rozpoczęliśmy swobodnymi zabawami według zainteresowań. Grupa pierwsza i druga  uczestniczyła w zabawach muzyczno - ruchowych. Pojawiły się też zabawy integracyjne np. „Zamiana miejsc”,  „Iskierka przyjaźni”, „Podium” itp. Natomiast grupa trzecia poznawała świat wielozmysłowo biorąc udział w zajęciach relaksacyjnych  w Sali Doświadczenia Świata. Grupa czwarta aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych w sali gimnastycznej: gra w piłkę nożną, dwa ognie.

    Po zajęciach w grupach przyszedł czas na  cyklem eksperymentów na temat „CO SIĘ DZIEJE Z LODEM?” - celem zapoznania dzieci ze zjawiskiem topnienia oraz substancji, które topnieją. Najwięcej wiadomości dzieci zapamiętują po przez samodzielne działanie i przeżywanie, dlatego posłużyliśmy się eksperymentem do przedstawienia związków i zależności między przyroda ożywioną i nieożywiona. Takie działania pokazały dzieciom możliwość zastosowania wiedzy przyrodniczej w praktyce. 
Dzieci przeprowadziły ćwiczenia z:
1.    czekoladą i drewnianym klockiem - Wniosek: Czekolada stopiła się , a klocek drewniany nie stopił się.
2.    kostkami lodu - Wniosek: Lód zmienia się pod wpływem ciepła w wodę.
Po zakończeniu ćwiczeń dzieci uczestniczyły w rozmowie  na podstawie własnych wyobrażeń i doświadczeń na temat: Co to jest lód?   Jak powstaje lód?   Jaki jest lód?   Co się dzieje z lodem, gdy go podgrzejemy.
    Po śniadaniu grupy:  pierwsza i druga udały się na  lekcję edukacyjną  w oparciu o książki o najbardziej znanych zbójnikach: Rumcajsie, Robin Hoodzie, Ali-Babie do Biblioteki Publicznej w Krośnie na ul. Wojska Polskiego.  Zajęcia biblioteczne odbywają się pod nazwą  „Zbójnickie ferie”. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania o Rumcajsie, który zanim został rozbójnikiem był szewcem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód głównego bohatera po czym pani prowadząca zaprosiła ich do zajęć plastycznych. Ich zadaniem było wykonanie z szarego papieru gór oraz wycięcie białych owieczek i przyklejenie ich do makiety. Po tak ciężkiej pracy przyszedł czas na relaks. Panie zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy: „Kalambury”, „Zbójnik”, „Dyrygent”. Zajęcia dostosowane były  do potrzeb i zainteresowań najmłodszych czytelników, którzy ciekawie i pożytecznie  spędzili czas wolny. Wspaniała przygoda z dobrą książką i doskonała zabawa.
     Natomiast grupy: trzecia i czwarta  wraz z wychowawcami udała się na basen przy Szkole Podstawowej nr 14. Propozycja zabaw wodnych bardzo ucieszyła uczestników półkolonii. Odmienność środowiska, poczucie swobody i możliwość spontanicznej, nieskrępowanej demonstracji sprawności ruchowej to, to co dzieci lubią najbardziej. Zabawy w wodzie, dostarczyły wiele radości, ale przede wszystkim pozwoliły  dzieciom doskonalić umiejętności pływania. Podczas zabaw czuły się jak rybki w wodzie. Dla dzieci była to świetna zabawa i przygoda!
   
    Po zakończonych zajęciach w bibliotece i na basenie  wróciliśmy do Oratorium na pyszny obiad składający się z: rosołu i pierogów ruskich a także deseru w postaci przepysznych czekoladowych wafelków. Po obiedzie dzieci z niecierpliwością czekały na kolejne niespodzianki…,zabawom nie było końca.
   
    Na zakończenie dnia dzieci wraz z wychowawcami i klerykiem Adrianem udały się do kaplicy aby zapoznać się z historią krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Wspólnie pomodliliśmy się i podziękowaliśmy Panu Bogu za kolejny wspaniały dzień półkolonii.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin