chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień V

„ Odkrywać, to znaczy dostrzegać to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.  Zauważać szczegóły i barwy, których inni nie dostrzegają.


Dzień V – 19.02.2016r. – piątek

   
        Piątkowy dzień półkolonii rozpoczął się inaczej niż zwykle. Dzieci po przyjściu do Oratorium, zebrały się w jednej z sal, aby aktywnie uczestniczyć w zajęciach, które przygotowały dla nich Panie wychowawczyni. Tematem dzisiejszych zajęć edukacyjnych było: wielozmysłowe poznawanie wody oraz jej  znaczenie w życiu człowieka i przyrody. Tematem przewodnim zajęć badawczych było „CO PŁYWA, CO TONIE?”, pod takim hasłem dzieci zgłębiały tajniki wody.
   
    Dzieci rozpoczęły zajęcia od polewanie swoich dłoni wodą, przelewania, chlapania i obserwowania poruszania się wody. Dzięki tym eksperymentom zapoznaliśmy się z oddziaływaniem siły wyporu. Dzieciom bardzo podobały się przeprowadzone doświadczenia, chętnie brały w nich udział.  Półkoloniści z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci między innymi badały „co tonie, a co pływa”, „co się w wodzie rozpuszcza, a co nie”.  Po wykonaniu doświadczeń, dzieci wymieniały przedmioty, które pływają w wodzie a które toną i z jakich surowców zostały wykonane: drewno, plastik, metal. Dowiedziały się również, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy pływa, czy tonie: duży kawałek styropianu pływał, mała moneta utonęła. Mali badacze sprawdzali także, w którym naczyniu jest najwięcej wody, a w którym najmniej. Poznały też drogę jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych mieszkań, a także podawały powody dlaczego wodę należy oszczędzać.
  
     Po cyklu wodnych eksperymentów, udaliśmy się na śniadanie, po którym wyruszyliśmy na wspólną, wspaniałą zabawę do FIKOLANDU. Na miejscu na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. trampolina, piłkarzyki, basen z kulkami, dmuchana zjeżdżalnia, dmuchany zamek, tor przeszkód itp. Ponadto Panie animatorki przygotowały  mnóstwo dziecięcych atrakcji: było malowanie twarzy, pląsy, zabawy ruchowe itp. Szaleństwom milusińskich przez cały czas towarzyszyła muzyka z dziecięcego repertuaru. BYŁO GŁOŚNO, RADOŚNIE, NIESAMOWICIE I FIKOLANDOWO! Po dwu godzinnym szaleństwie w kompleksie zabaw dla dzieci wróciliśmy do Oratorium. Jak zawsze czekał na nas pyszny obiad składający się z dwóch dań i oczywiście deseru.
     Po obiedzie zabraliśmy się do działania  plastycznego pt. „Kolorowy bałwan”. Z dużą pasją, wykorzystując swój twórczy potencjał dzieci tworzyły prace plastyczne techniką: wydzieranki, wyklejanki z kolorowego papieru i bibuły oraz pozostałościami  po zaostrzonych kredkach. Powstały piękne, kolorowe a przede wszystkim rozweselające nas w ten pochmurny dzień oraz nasze sale BAŁWANKI.

    Na zakończenie pierwszego tygodnia zimowej półkolonii udaliśmy się do naszej kaplicy, by podziękować  Panu Bogu za bezpieczne, twórcze i spędzone w miłej atmosferze ferie  w Oratorium „Twój Dom”.
   

    I tak o to minęło 5 dni naszych ferii zimowych. Z niecierpliwością czekamy na następny tydzień półkolonii w Oratorium „Twój Dom”.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin