chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VI

Dzień VI – 22.02.2016r. – poniedziałek

   
     Z wielką radością i zaciekawieniem rozpoczęliśmy kolejny tydzień  półkolonii zimowej. Już od rana było gwarno i wesoło, dzieci pełne siły i werwy czekały na rozpoczęcie zajęć półkolonijnych. Poniedziałkowy słoneczny dzień rozpoczął się  od  rozwijania aktywności poznawczej dzieci poprzez  stworzenie warunków do prowadzenia działań badawczych, rozwijania zainteresowań poznawczych, do czerpania  radości w odkrywaniu świata. Wszystkie grupy zebrały się w sali pani Asi, która przygotowała dla naszych milusińskich kolejne ciekawe doświadczenia. W dzisiejszym dniu zabawy badawcze przebiegały pod hasłem: DLACZEGO METALOWA ŁYŻECZKA SIĘ NAGRZEWA? Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zjawiska przewodnictwa cieplnego oraz poznawanie materiałów, które przewodzą ciepło. Zabawy badawcze umożliwiły każdemu półkoloniście poszerzenie i pogłębienie wiadomości przy wykorzystaniu różnorodnych środków, form i metod pracy. Przeprowadzone zabawy badawcze i doświadczenia oraz obserwacje były świetną okazją do poznawania przez dzieci otoczenia przyrodniczego, wybranych  zjawisk fizycznych i chemicznych. Dzieci dowiedziały się, że metale przewodzą ciepło, a plastik i drewno nie przewodzą ciepła. Po ciekawych zajęciach badawczych dzieci rozeszły się do swoich sal na część swobodnych zabaw.

    Następnie  dzieci z grup: pierwszej i drugiej wzięły udział w  konkursie plastycznym  pt. „Podwodny świat”. Techniką jaką wykonali swoje pracy było użycie farb plakatowych. W tym samym czasie grupa trzecia i czwarta uczestniczyła w zorganizowanych zabawach z  wykorzystaniem instrumentów muzycznych takich jak: „Taniec instrumentów”, „Ciepło – zimno”, „Podawanie swojego rytmu”, „Zatańcz jak zagram”, „Skąd płynie dźwięk”. Po  ciekawych i aktywnie spędzonych zajęciach nadszedł czas na obfite śniadanie.
    Po posiłku dzieci udały się do salki gimnastycznej i wzięły udział w zabawie pt. „RANDKA W CIEMNO”. Śmiechu i radości było co nie miara. A wybory trudne, oj bardzo trudne.
   
    Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia było wyjście na basen przy Szkole Podstawowe nr 14. I tam kolejna niespodzianka czekała na nasze pociechy a mianowicie „Wodny plac zabaw”. Radości nie było końca. Nie można było oderwać dzieci od wodnych zabaw.
Do Oratorium „Twój Dom” wróciliśmy na pyszny obiad, który już na nas czekał -barszcz czerwony z jajkiem i ziemniakami, racuchy z jabłkiem a także smakowity deser - budyń.
   
    Był czas eksperymentowania, czas zabawy, działania plastycznego, wodnych zabaw i czas spotkania w kaplicy na wspólnej modlitwie oraz spotkaniu z opowiadaniem pt. „MNICH  I ROZBÓJNIK” o przebaczeniu przygotowanym i prowadzonym przez kleryka Adriana.  Podkreślił On, że przebaczenie rozrywa kajdany gniewu i nienawiści, które w dzisiejszych czasach  tak bardzo uzależniły świat. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przygód Mnicha i chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
   
    Na zakończenie dnia dzieci wzięły udział  w „Kalamburach” z dużym naciskiem na  rozwijanie wyobraźni,  szukanie powiązań tam, gdzie ich wcześniej nie było. Zabawa ta polega na tym, że za pomocą mimiki, gestów, ruchów pokazywały różnego rodzaju kategorie, np. zawody, przysłowia, zwierzęta, sport itp. Dziecięce głowy aż puchną od wysiłku i twórczego dochodzenia do rozwiązań! Dodatkowo,  półkoloniści uczyli się też współpracy w zespole, świetnie się ze sobą integrując i dostarczając sobie niemożliwej porcji humoru.

I w taki oto sposób zakończył się kolejny dzień półkolonii


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin