chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VII


Z różnorodnych doświadczeń, sprawności i upodobań dziecko z czasem wybierze dla siebie te, które będą sprawiać mu najwięcej przyjemności. Wtedy odda się im bez reszty. Może to będzie rysowanie, liczenie, skakanie, gra na instrumencie, taniec…? Czasem to będzie pasja na chwilę, a czasem na całe życie.

Dzień VII – 23.02.2016r. – wtorek

    Kolejny dzień zimowiska za półkolonistami. A co śniegu niema, to nie ma. Pytanie – dlaczego? Czyżbyśmy nie zasłużyli? Przecież byliśmy bardzo, bardzo grzeczni i pilnie zgłębialiśmy wiedzę. Pomimo braku białego puchu, postanowiliśmy powitać dzień zabawami integracyjnymi: „Co nowego i dobrego”- uczestnicy siedzieli  w kręgu i każdy z nich kończył zdanie: najmilszą rzeczą jaka mi się zdarzyła podczas półkolonii…..oraz wspólnymi zabawami w grupach.
   
    Zaraz po obfitym śniadaniu zwartą grupą wyruszyliśmy na wspólną zabawę do kolorowego CENTRUM ZABAW FIKOLAND, gdzie dzieci spędziły czas bardzo aktywnie, bawiąc się i grając na różnego rodzaju sprzętach. Kompleks Fikoland to miejsce, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na zjeżdżalniach, trampolinach i na wielu innych wspaniałych obiektach. Przyznać musimy, że Fikoland to miejsce, w którym obowiązuje tylko jedna zasada- dobrze się bawić! Każdy mógł znaleźć coś dla siebie m.in.: zjeżdżalnię, batut, suchy basen z piłeczkami, labirynt tuneli przestrzennych oraz wiele różnorodnych zabawek. Dzieci były zachwycone i korzystały ze wszystkich atrakcji. Największą frajdę sprawiała im zabawa w suchym basenie z kolorowymi piłeczkami oraz zjeżdżalnia, na którą wspinanie się wymagało nie lada odwagi. Sala jak z marzeń rozbrzmiewała wesołym śmiechem, z twarzy dzieci nie znikał uśmiech i zadowolenie. Zrelaksowani i uśmiechnięci wróciliśmy do Oratorium.
   
    Kolejnym punktem programu dnia były zabawy badawcze. Dzisiejszy dzień poświęciliśmy zjawisku rozpuszczalności substancji oraz zjawisku krystalizacji - „CO SIĘ STAŁO Z CUKREM I SOLĄ?”.  Półkoloniści prowadzili eksperymenty z solą i cukrem oraz założyli hodowlę solnych kryształków. W kolejnych eksperymentach każdy miał okazję samodzielnie podziałać i sprawdzić który z materiałów najlepiej rozpuszcza się w wodzie. A czego się dowiedzieli? Otóż, że: sól i cukier rozpuszczają się, to znaczy, że cząsteczki wody wnikają pomiędzy cząsteczki cukru lub soli. Cząsteczki wody nie mogą przeniknąć między cząsteczki kawy, kakao, ryżu, czy piasku. Te substancje nie rozpuszczają się w wodzie. Tworzą zawiesinę, której drobiny osadzają się na dnie pod wpływem siły grawitacji. Sól i cukier rozpuszczą się, pozostałe substancje osiądą na dnie, a w czasie mieszania będą się unosić. Ostatnie doświadczenie pokazało nam, że nic w przyrodzie nie ginie i nie znika tak po prostu.
   
    A po obiedzie tak smacznym i sytym, bo któż z nas nie lubi domowego rosołu z makaronem, ziemniaczków z udkiem i surówką no i jeszcze słodkiego deseru powinniśmy udać się na relaks do Sali Doświadczania Świata. Nie, nie nic z tego. Żaden odpoczynek. A działanie plastyczne? Na dzieci z grupy pierwszej, drugiej i trzeciej czekało wykonanie makiety Fikolandu przy użyciu plasteliny i modeliny.  Natomiast najstarsza grupa zagrała w bilard i uczestniczyła w zajęciach komputerowych.

Dzień był udany i pełen wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin