chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VIII







Nasi półkoloniści są ciekawi świata i posiadają potrzebę odkrywania swojego otoczenia. Stawiając ich w roli badaczy, dostarczamy im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości.

Dzień VIII – 24.02.2016r. – środa
   
        Dzisiejszy dzień naszego zimowiska rozpoczęliśmy inaczej niż zwykle a mianowicie od relaksu. Grupa pierwsza, druga i czwarta wraz z wychowawcami udała się do SALI  DOŚWIADCZANIA ŚWIATA, gdzie mogła choć na chwilę zapomnieć o szarym, pochmurnym dniu, który jest za oknem. Podczas zajęć w Sali Doświadczania Świata panowała specyficzna atmosfera relaksu i odprężenia wytworzona za pomocą odpowiedniej muzyki  (śpiew ptaków, szum wody i lasu) , gry świateł, dobranych zapachów i innych bodźców. Tak harmonijnie skomponowane ćwiczenia wywołały u dzieci ożywienie, zainteresowanie i motywację do poznawania i działania. Wysłuchały bajki terapeutycznej pt. „Zagubiony promyczek”. Dzieci miały możliwość takiego przeżywania świata i kontaktu z otoczeniem, których w codziennych warunkach nie są w stanie przeżyć i doświadczyć. Pobyt w Sali pozwolił milusińskim na chłonięcie, badanie i kontrolowanie szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przyjaznym otoczeniu. W bezpiecznym, wygodnym miejscu podstawowe zmysły pobudzane zostały muzyką, efektami świetlnymi. Pozytywne działania przeniosły się na inne sytuacje i w konsekwencji stymulacji i interakcji doprowadziły do polepszenia komunikacji i funkcjonowania w najbliższym środowisku.
    Zajęcia w Sali Doświadczania Świata okazały się doskonałą metodą likwidującą  nadpobudliwość. 
Natomiast grupa pani Ani wzięła aktywny udział w zajęciach zręcznościowych – „Strzelanie z procy”.

    Zaraz po śniadaniu zwartą grupą wyruszyliśmy do ArtKina przy ul. Bieszczadzkiej na bajkę Disneya pt. „ZWIERZOGRÓD”.  Główni bohaterowie tej historii to królik Judy Hobs, która od dzieciństwa marzyła, by zostać pierwszym w historii królikiem policjantem oraz Nick Bajer – lis, drobny złodziejaszek i naciągacz. Tych dwoje to całkiem zgrany duet rodem z filmów kryminalnych. Ale… zacznijmy od początku. Judy poznajemy na pikniku w jej rodzinnym małym miasteczku. Dowiadujemy się, że marzy by wstąpić w szeregi policyjne. Swoim uporem i ciężką pracą, pokazuje, że mimo stereotypu, iż króliki są strachliwe i delikatne udaje jej się ukończyć z najwyższą lokatą Akademię Policyjną. Burmistrz osobiście wręcza młodej posterunkowej awans, a ta pełna nadziei, że zmieni świat udaje się na swój komisariat. Tam niestety zderza się z rzeczywistością. Komendant- Bawół przydziela jej rolę kontrolera parkometrów, praca lekka i dostosowana do króliczej natury, prawda? Życie szybko zweryfikowało wielkie wyobrażenia Judy, jednak ona nadal chce realizować swój cel. Pewnego dnia, na jej drodze staje Nick. To przedstawiciel szemranego światka krętaczy i złodziejaszków. Ot, cwany lis, który zna się na przekrętach.

    Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do Oratorium, gdzie na dzieci czekał pyszny poczęstunek: chrupki, kolorowa woda i czekolada. Za nim przystąpiliśmy do kolejnych zajęć w grupach dzieci rozmawiały na temat obejrzanego filmu. Morał bajki: Trzeba zawsze pamiętać, iż prawdziwi PRZYJACIELE są najważniejsi w życiu i zawsze trzeba dążyć do swoich marzeń.

    Każdemu dniu naszych półkolonii towarzyszy temat przewodni, wokół którego skupione są zabawy logiczne, ruchowe, tematyczne, wycieczki, spacery oraz zadania cząstkowe i zadanie główne rozwiązywane i doświadczane przez dzieci. Temat, który towarzyszył mam dzisiaj krył się pod hasłem  „PIENISTY POTWÓR - WULKAN”. Uczestnicząc  w doświadczeniach dzieci poznawały nowe materiały, przedmioty, faktury i zjawiska. A dynamiczny charakter zajęć z wykorzystaniem wielu niezwykłych substancji i obrazków, sprzyjał zaangażowaniu - doskonale łącząc naukę z zabawą.
Wykonywaliśmy na zajęciach takie eksperymenty badawcze jak: „pienisty potwór - wulkan” Wniosek: Gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń. Powstaje przy tym tak dużo piany, że wydostaje się ona z paszczy potwora – butelki. „zaczarowany balon” Wniosek: W wyniku ocieplenia powietrze w butelce rozpręża się i potrzebuje więcej miejsca, wpływa do balonu i go nadmuchuje.  „Żelkowe misie” Wniosek: Żelki są zrobione z takiej substancji, która wchłania wodę jak gąbka i pęcznieją. Także ryż ma tę właściwość, że wchłania dużo wody.
    To zaciekawienie wynikami eksperymentów nabyte w dzieciństwie staje się inspiracją  i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

    Po tak ekscytującej lekcji chemii udaliśmy się na obiad. I tam znowu czekała na nas niespodzianka, bo … są  potrawy, które smakują dzieciom szczególnie. Z pewnością należy do nich PIZZA. I my dzisiaj na obiad mieliśmy pizzę. Tylko był jeden warunek- bez udziwnień i innych dodatków. Ser i szynka! Podstawa. „Palce lizać!”. Była jeszcze gorąca zupa no i deser - kolorowa galaretka z bitą śmietaną.

    Syci  i zadowoleni poszliśmy do kaplicy na wspólną modlitwę a następnie dzieci wzięły udział w zajęciach komputerowych i zagrały w bilard.
 
Dla dzieci dzisiejszy dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam RAZEM.





przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin