chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień IX






    Dzieci uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „RĘKĄ, SERCEM I GŁOWĄ”. Dlatego staramy się aktywność poznawczą półkolonistów stymulować i ukierunkowywać między innymi przez wspólne zabawy badawcze.

Dzień IX – 25.02.2016r. – czwartek

   
    Jak zwykle rano, wychowawcy sprawdzili obecność. Z przykrością musimy przyznać, że to przed ostatni dzień naszych zimowych półkolonii. Szkoda. Czas tak szybko mija. Dzień rozpoczęliśmy od wspólnych zabaw m.in. w sali gier, gry w bilard i piłkę nożną w sali gimnastycznej.
    Dbając o właściwy rozwój psychofizyczny naszych półkolonistów postanowiliśmy zaspokoić ich potrzeby ruchowe. Stąd też kolejna wizyta w CENTRUM ZABAW dla DZIECI - FIKOLAND przy ul. Jagielońskiej 5. Miejscu radosnym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom, miejscu zapewniającym dobrą opiekę i rozwój zainteresowań. Wspólne zabawy umożliwiły dzieciom podejmowanie aktywności fizycznej w sposób pozwalający rozładować napięcie emocjonalne i fizyczne. Każdy milusiński znalazł tu  takie zabawy o jakich marzył. Przyznać musimy, iż Fikoland to świat marzeń stworzony dla maluchów i większych dzieci. Półkoloniści  „zwiedzali” kolorowe labirynty, „pływali” w piłeczkowym basenie i podskakiwali pod niebo na bezpiecznej batucie. Pomysłom zabaw nie było końca. Wszystko w przestrzennej, kolorowej i  klimatyzowanej sali. Pobyt w  Centrum Zabaw wywołał niemożliwe do powstrzymania ataki śmiechu i euforii, wzrost poziomu dobrego samopoczucia i zadowolenia oraz nieodwracalne zmiany w mimice twarzy, objawiające się łatwym do zdiagnozowania, nieustannie szczerym uśmiechem na twarzy każdego dziecka, które przekroczyło próg FIKOLANDU!
   
    Do Oratorium wróciliśmy spragnieni i głodni, posililiśmy się pysznymi łakociami jakie czekały na nas w salach, oczywiście za sprawą księdza Józefa. On doskonale wie, że dzieci uwielbiają smakołyki i przez całe półkolonie starał się, aby każdy dzień był różnorodny w odczuciach smakowych. Następnie całą wspólnotą półkolonijną  udaliśmy się na modlitwę do kaplicy, by podziękować Panu Bogu za bezpieczne i aktywnie spędzane zimowisko.
   
    Pełni sił i chęci do przeżywania nowych przygód dzieci wzięły udział w małych formach teatralnych - PANTOMIMA. Półkoloniści za pomocą gestów i mimiki twarzy odgrywali różnego rodzaju scenki. Każdy przedstawiał kolejno – bez słowa i bez posługiwania się rekwizytami, tylko gestem i mimiką – jakąś czynność albo scenkę z życia, np. mycie zębów, wbijanie gwoździa, rąbanie drewna, przyszywanie guzika, prowadzenie samochodu, rozpakowywanie prezentu, zawiązywanie krawata, budowanie domku z kart, dekorowanie tortu. Zabawa sprzyjała rozwijaniu plastyki ciała, koncentracji i fantazji dzieci. Pozwoliła dzieciom na odzwierciedlenie własnych przeżyć i doznań oraz swobodną improwizację. A ile przy tym było radości i śmiechu.
    
    Następnie udaliśmy się na obiad. Menu dzisiejszego dnia to: zupa jarzynowa, kasza lub makaron z mięsem gulaszowym, pyszne, zdrowe surówki a na deser jabłko.
   
    Po obiedzie dla półkolonistów przyszedł czas na wspaniałą zabawę kolorami pt. „PRZYJAŹŃ KOLORÓW”. Dzisiaj eksperymentowaliśmy z kolorami, łączyliśmy różnego rodzaju kolory i wyciągaliśmy wnioski.  Motorem dzisiejszego  działania była ogromna ciekawość świata i dociekliwość dzieci „co dzieje się z kolorami po ich połączeniu”. Wszystkie dzieci chętnie i z wielkim zainteresowaniem obserwowały przeprowadzane eksperymenty i doświadczenia. Próbowały zgadywać jaki będzie efekt, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. W trakcie przeprowadzanych doświadczeń czerpały wiele radości z obserwacji i poszukiwań. Wykonywanie takich działań było wspaniałą zabawą dla dzieci podczas, której w urozmaicony sposób zdobywały wiedzę.

Tak oto zakończyliśmy czwartkowy dzień półkolonii.




przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin