chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień X


DZIECKO: MAŁY CZŁOWIEK, WIELKI BADACZ

Pamiętajmy – nie bądźmy obojętni, nie odwracajmy wzroku, bo czasami naprawdę niewiele potrafi zdziałać cuda.

Dzień X – 26.02.2016r. – piątek

Wszystko co dobre szybko się kończy, a szczególnie czas wolny od zajęć w szkole. To już ostatni weekend ferii zimowych w naszym mieście. Koniec wcale nie musi być smutny! Koniec zawsze jest początkiem czegoś nowego! Koniec motywuje, aby działać, dodaje nam energii i chęci!
   
   Dziś 26.02. 2016 r ostatni dzień naszej półkolonii zimowej. Od samego rana na dzieci czekały zajęcia  plastyczne na temat MOJE WSPOMNIENIA Z PÓŁKOLONII”. Dzieci aktywnie współpracowały w grupach. Łączenie kolorów za pomocą farb plakatowych to wcale nie łatwy środek wyrazu artystycznego, potrzebna była więc cierpliwość i umiejętność koncentrowania się na szczegółach. Miło było popatrzeć na dzieci, które z dumą prezentowały swoje dzieła.
   
    Po śniadaniu dzieci wzięły udział w podsumowaniu półkolonii zimowych w ramach programu p.n. „BADAM, DOŚWIADCZAM, EKSPERYMENTUJĘ" - rozwijanie poznawczej aktywności dzieci  w oparciu o doświadczenia,  zabawy badawcze i obserwacje przyrodnicze, prowadzonym przez ks. Józefa Gibałę. Dzieci chętnie wypowiadały się o swoich przygodach w czasie ferii, nawiązaniu nowych przyjaźni, śmiesznych sytuacjach w czasie eksperymentowania. O ciekawych konkursach, grach i zabawach, dzięki którym z pewnością nikt się nie nudził. Codziennie czekało na nas coś nowego. Uśmiech nie znikał z ich twarzy, a dobre humory towarzyszyły przez cały pobyt. Nie zabrakło też ciepłych słów podziękowania od dzieci dla ks. Józefa – dyrektora Oratorium oraz wychowawców za opiekę, wychowanie, za miło spędzony czas na poznawaniu otaczającego świata dla szefowej kuchni za pyszne i różnorodne posiłki.  Dzieci zgodnie uznały Ferie Zimowe 2016 za WSPANIAŁE!!!
   
    Kolejnym punktem dnia było spotkanie w  Krośnieńskiej Bibliotece na premierowym przedstawieniu pt.  „KRÓLEWNA ŚNIEŻKA” w wykonaniu grupy teatralnej bibliotekarek „Na Dobry Początek”. Przenieśliśmy się na chwilę do Krainy Baśni - zaczarowanego świata, który bawi, a zarazem uczy. Dzieci z zachwytem oglądały spektakl, opowiadający o przygodach pięknej Śnieżki. Scenografia i kostiumy zachwyciły nas swoją prostotą a zarazem pomysłowością Przesłaniem spektaklu była  niszcząca siła zazdrości i zawiści. Macocha, zazdrosna o swoją urodę, zawistna wobec każdej kobiety, która mogła okazać się ładniejsza od niej, zniszczyła samą siebie. Bo zazdrość niszczy zazdrośnika, popycha go do strasznych czynów, nie daje chwili spokoju. A morał ostateczny? Nie bądź zawistny ani zazdrosny. Pouczająca lekcja wychowawcza. Publiczność obdarowała aktorów gromkimi brawami. Nie zabrakło też wspólnych pamiątkowych zdjęć z aktorami.
   
    Do Oratorium wróciliśmy na obiad składający się z dwóch dań: zupa ogórkowa, ziemniaczki z paluszkami rybnymi i surówką, no i oczywiście deser - pieczone jabłuszko z kruszonką. Dzieci z apetytem zjadły pyszny obiad, a ryba w postaci paluszków okazała się Ich przysmakiem.
   
    Zaraz po obiedzie zebraliśmy się w oratoryjnej kaplicy, by podziękować Panu Bogu za każdy dzień naszych 10-cio dniowych zimowych przygód. Za radość, za spotkanych ludzi, za przyjaźń, za wspólne zabawy a przede wszystkim za wspaniałą atmosferę, która nam towarzyszyła. Na zakończenie półkolonii, dzieci uczestniczyły w niezwykle odprawionej Drodze Krzyżowej.  Po modlitwie wróciliśmy do sal, aby spędzić ostatnie chwile na wspólnej zabawie. Za rok, znów się RAZEM spotkamy.
   
    Tegoroczne półkolonie zimowe w Oratorium „Twój Dom” skierowane był nie tylko do wychowanków Oratorium, ale do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu. Dzieci podczas trwania półkolonii w ramach programu p.n. „Badam, doświadczam, eksperymentuję", wspólnie bawiły się, wypoczywały, zwiedzały i zdobywały wiedzę z różnych dziedzin edukacji. Rozwijały aktywność poznawczą, czerpały radość w poznawaniu świata, poprzez dociekanie i doświadczanie. Wzięły udział w cyklu ćwiczeń i zabaw badawczych na które z  niecierpliwością czekały. Okazały się one nie tylko dobrą zabawą, ale również pomogły zrozumieć dzieciom zjawiska przyrodnicze, rozwinąć różne aspekty myślenia czy zaspokoić naturalną ciekawość świata. Bogata oferta programowa półkolonii umożliwiła dzieciom również dyskutowanie, zgłaszanie pomysłów, stawianie hipotez, podejmowanie prób badawczych, a także wnioskowanie oraz interpretowanie zjawisk ale przede wszystkim zapewniła wspaniałą zabawę. Dzieci zwiedzały, rozwijały zdolności plastyczne, literackie, teatralne, doskonaliły sprawność psychoruchową, wspólnie bawiły się, odpoczywały, wykonywały szereg doświadczeń z wodą, przeprowadzały proste reakcje chemiczne.
   
    Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „Badam, doświadczam, eksperymentuję" – półkolonia w okresie od 15.02. 2016r. – 25.02.2016r.
WYCHOWANIE DZIECI JEST SPRAWĄ SERCA
TEN, KTO WIE, ŻE JEST KOCHANY SAM TEŻ KOCHA”
bł. ks. Bronisław Markiewicz

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin