chmuryl
chmuryp

Powitanie wiosny
    Po długiej i mroźnej zimie, wszystkie dzieci z utęsknieniem oczekiwały przyjścia WIOSNY. Każdego dnia obserwowały pogodę i przyrodę. Wiosna bowiem, wszystkim dzieciom kojarzy się z przylotem bocianów, śpiewem ptaków, kwitnieniem bazi i  pojawieniem się przebiśniegów a przede wszystkim krokusów. Piękną, nieśmiałą zielenią okrywają się drzewa, pierwszymi kolorami cieszą nas rozkwitające kwiaty. To najpiękniejsza pora roku.
   
   W naszym Oratorium z dnia na dzień coraz bardziej pachnie WIOSNĄ. Pięknie udekorowane sale, kąciki pełne wiosennych kwiatów, a w salach gwarno od radosnego śpiewu. Gdzie się nie obejrzymy tam żabki, zajączki, kurki z pisklętami, jajka. Od razu zrobiło się wesoło i optymistycznie, zagościło słońce i kolory, czyli wiosna na całego.
   
   W dniu 21 marca 2016r. dzieci z Oratorium „Twój Dom” wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „POŻEGNANIA ZIMY- POWITANIA WIOSNY”. Powitanie wiosny to dla każdego wychowanka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród dzieci i młodzieży, wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu małych kukieł Marzanny oraz kolorowych, wiosennych Gaików. Kiedy wszystko było już gotowe wokół Oratorium ruszył barwny korowód. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… Na zakończenie pochodu powitano wiosnę brawami. Następnie w salach dzieci ochoczo przystąpiły do różnych zabaw i  konkurencji takich jak: Odpowiadanie na pytania dotyczące wiosny. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej. Naśladowanie ruchem motyli, żab i bocianów.

Warto wiedzieć:

Marzanna to słomiana kukła, którą topiono, palono lub przynajmniej wynoszono z wiosek wraz z przylotem pierwszych wiosennych ptaków. Jedną  z pierwszych relacji o Marzannie podał Marcin Bielski ( XVI wiek) w Kronice polskiej: „ Za mej to  jeszcze pamięci był ten obyczaj u nas jeszcze po wsiach, iż w białą niedzielę w poście topili bałwana, jeden ubrawszy snop konopi albo słomy w odzienie  człowiecze, który wszystka wieś prowadziła, gdzie najbliżej było jakie jeziorko czy kałuża, tam zebrawszy z niego odzienie wrzucali do wody śpiewając okolicznościowe pieśni. Potem najprędzej do domu od miejsca bieżeli. Zwali tego bałwana Marzanna.”
   
   Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin