chmuryl
chmuryp

Święta Majowe

   Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Dzień Flagi poprzedza święto 3 Maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

   Oratorium „Twój Dom”, uczciło Święta Majowe. We wszystkich grupach wiekowych, w związku ze świętami 1, 2 i 3 Maja, odbyły się zajęcia o  patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. PATRIOTYZM - słowo wielkie - świadczące o naszej narodowej tożsamości, o wartościach dominujących w wychowaniu w postawach wielu małych, większych i starszych obywateli naszej Ojczyzny. Patriotyzmu tak naprawdę uczymy się przez całe życie, poczynając od lat najmłodszych.

   Dzieci i młodzież wraz z wychowawcami udekorowali sale dydaktyczne oraz hol barwami narodowymi – bielą i czerwienią. Wystrój  spowodował, że zarówno dzieci jak i dorośli odczuli uroczysty nastrój majowych świąt. Podopieczni recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali patriotyczne pieśni, m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, odbył się też konkurs wiedzy p.n. „Polska nasza ojczyzna”. Dzieci wykazały się wiedzą o Polsce a także  o swoim regionie.

   Ks. Dyrektor Józef Gibała, skierował słowa podziękowania w stronę nauczycieli i wychowawców za kultywowanie narodowych tradycji oraz za trud patriotycznego wychowania najmłodszych. Dzięki podjętym działaniom wychowankowie mogli świadomie obserwować i przeżywać kolejne święta, wiedząc kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można przyłączyć się do ich obchodów. Była to pouczająca lekcja patriotyzmu zawarta w słowach: „Święta miłości kochanej Ojczyzny...”


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin