chmuryl
chmuryp

Zabawy z jabłkiem w roli głównej


Jabłko – jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.
   
   Majowa środa poświęcona została zabawom z jabłkiem w roli głównej. Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Najpierw odbyła się pogadanka na temat zdrowotnych walorów jabłek. Dzieci w grupach opisywały jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Wspólnie wysłuchały opowiadania pt. „Jabłko”, do którego nauczycielka równocześnie rysowała na szarym papierze. Dzieci w tym dniu dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, obejrzały na obrazach jak wygląda praca w sadzie.
   
   Aktywnie wzięły udział w zabawie orientacyjno-porządkowej pt. „Jabłko czy gruszka” na świeżym powietrzu. Na hasło „jabłka”, dzieci zatrzymywały się, podchodziły do obręczy i podnosiły w górę szablony jabłek. Kiedy usłyszały grzechotkę i słowa wierszyka „Jabłko i gruszka” odkładały szablony i ponownie maszerowały. Na hasło „gruszka” unosiły w górę szablony gruszek.
   
   Każda z grup wylosowała też kopertę z zadaniem: jedni składali pocięte jabłka i naklejali na szary papier, inni ożywiali kontury jabłek a jeszcze inni  ozdabiali talerze sylwetkami owoców z zachowaniem określonego rytmu. Wspaniała zespołowa zabawa.
   
   Najwięcej śmiechu i wspaniałej zabawy dostarczyły dzieciom konkurencje: „Ugryź mnie”, „Jabłkowy wyścig”.
   
   Tego dnia dzieci również śpiewały wspólnie piosenki o czerwonym jabłuszku, zatańczyły  „jabłkowy” taniec. Próbowały musu jabłkowego, jadły jabłka surowe i suszone,  piły sok z jabłek, rozwiązywały zagadki, oraz uczestniczyły w konkursach grupowych.

Celem wspólnej zabawy była: integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie do spożywania owoców, a w szczególności  jabłek, pod różnymi postaciami z powodu - walorów zdrowotnych i odżywczych.
   
   Zajęcia i zabawy przeprowadzone właśnie w taki sposób znacząco zachęcają dzieci do sięgania po owoce  i warzywa  oraz promują zdrowy styl życia.  Jabłkowy dzień rozpoczął cykl poświęcony zdrowemu odżywianiu.

Jabłko smaczne jest i zdrowe,
Umyj je i już gotowe. 
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin