chmuryl
chmuryp

Maj...miesiąc Maryi


   Miesiąc maj w Kościele poświęcony został Maryi, która jest najpiękniejszym Kwiatem ziemi. WŁAŚŃIE – Maj pełen boćków rozklekotanych radosnym powrotem pod nasze strzechy. Rozświergotanych skowronków, jaskółek i szpaków. Maj kwitnących polskich grusz, jabłoni, śliw a przede wszystkim  bzów.  Maj pełen zielonych łąk.  Jakby cała ziemia naszej Pani  i Królowej chciała nieść najcudowniejsze barwy i woń łąk, pól, sadów i ogrodów. Cała przyroda przeżywa jakby odnawiające się dzieciństwo. Poddajemy się urokowi piękna tego miesiąca w którym szczególnie myślimy o Matce nas wszystkich - Maryi.
   
   Wyrazem naszej wdzięczności za matczyną opiekę stały się oratoryjne Nabożeństwa Majowe w całości poświęcone Matce Boskiej. Pragniemy w litanijnych strofach wyśpiewać swoją dziecięcą duszę i przed ukochaną Matką wypłakać swoje troski. Nabożeństwo Majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. To jedyny sposób i możliwość zawierzenia Jej całej swojej życiowej codzienności, zasupłanych problemów i pogmatwanych dróg. Musimy tylko pójść do Niej, opowiedzieć Jej o tym, zaufać Jej w każdej sprawie. Na pewno zawsze przytuli nas do swojego Serca, pośpieszy z pomocą, wyprowadzi na właściwą drogę.Warto wiedzieć:
Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji,a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin