chmuryl
chmurypWitał Nas słoneczny ranek, ile było niespodzianek, ile przygód. Święto wszystkich dzieci – to szczególny dla nas dzień. Złote słonko chociaż za chmurami złociste promienie nam wysyłało. Wszyscy uśmiechali się od rana, każda buzia była roześmiana. Czar zabawy i radości w różnobarwnych kolorach zagościł. Każde serce się radowało. Rodzinne święto panowało.


   Ponad  tysiąc uśmiechniętych dzieci, sześć godzin wspaniałej rodzinnej zabawy, konkursy edukacyjne, rozgrywki sportowe, wielkie dmuchańce, zespoły wokalno-taneczne, Klerycki zespół „Michael”, malowanie farbami na sztalugach, ozdabianie figurek gipsowych całymi rodzinami, słomki konstrukcyjne, malowanie twarzy, malowanie na szkle, układanie fryzjer, policja, straż pożarna, klowni, ogromne mydlane bańki  oraz ponad 300 kilogramów  kolorowych lizaków, słodkie truskawki, naleśniki  z konfiturą- wszystko to,  a nawet więcej, jednego dnia w małej  podkarpackiej miejscowości – Krosno w ramach Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka  p. n. Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy.

11 czerwca 2016r. plac przed Oratorium „Twój Dom” zamienił się w tętniący życiem Przylądek Dziecięcej Zabawy, Uśmiechu i Życzliwości, a najważniejsi goście tego dnia – DZIECI - przez kilka godzin z zapałem korzystały z wielu niecodziennych atrakcji.

    Rodzinne świętowanie na placu przed Oratorium „Twój Dom” przy ulicy Wojska Polskiego 28 w Krośnie, rozpoczęliśmy polową Mszą Świętą w intencji wszystkich DZIECI pod przewodnictwem ks. Adama Motyki wikariusza parafii  p.w. św. Wawrzyńca z Nowej Słupi. W koncelebrze udział wzięli ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania  i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła oraz ks. Paweł Wojakiewicz wice dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Piękną oprawę muzyczną przygotowała schola z parafii p.w. Świętego Ducha w Krośnie pod kierunkiem  p. Ryszarda Nowaka oraz Klerycki Zespół „Michael”, który wpisał się dużymi literami w dziedzictwo Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.  Swoją obecnością zaszczycił nas jak każdego roku proboszcz naszej parafii ks. Stanisław Morawski. Ks.  Adam w Słowie Bożym skierowanym do dzieci mówił: … musimy rozsiewać miłość, pomagać sobie wzajemnie i dawać dobro, a świat rozjaśni się kolorami tęczy. Kolor szary jest smutny a my powinniśmy być weseli. W dalszej części swojego rozważania ks. Adam zaprosił dzieci, aby pomalowały postacie na szarym papierze. Nadały kolory, by  świat  się zarumienił i zalśni w pełnym słońcu kolorami całej Ziemi…
    Po Mszy św. dzieciom rozdane zostały losy w liczbie 500, które wzięły udział w bezpłatnej loterii fantowej. Do radosnego uczestnictwa  w „Fantastycznej Krainie Zabawy” zaprosiłem dzieci słowami: …Dzieciństwo oznacza, że każdy dzień zaczyna życie na nowo, bez ciężaru dnia wczorajszego, beztrosko i kolorowo. Kochane dzieci dzisiaj jest Wasze święto – Dzień Dziecka. Życzę zarówno tym dużym i tym małym  szczęśliwych chwil w życiu, a Wam drodzy rodzice dużo radości i satysfakcji z ich codziennych poczynań. Dziecko to największy skarb i ogromne szczęście, ale też wyzwanie i wyrzeczenia. Tam gdzie są dzieci, tam jest gwar, zabawa i wielka radość…
Uważam IV edycję Michaylandu za rozpoczętą i zapraszam do wspólnej rodzinnej zabawy, poprzez aktywny udział w przygotowanych dla Was kącikach „zaciekawień – poszczególnych stanowiskach”.
    I rozpoczęła się zabawa i radosne, rodzinne świętowanie. Dzieci rozbiegły się po placu do atrakcyjnych stanowisk wspólnej zabawy. A miały w czym wybierać, oj miały! Młodsze dzieci zażywały radości na stanowiskach: zamek dmuchany, suchy basen, trampolina i huśtawkach. Chłopcy oblegali stanowiska Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego. Z ciekawością słuchały informacji o sprzęcie  i oglądały wozy. Mali architekci zgromadzili się przy stanowisku – miasto kartonowe przy którym powstawały wspaniałe budowle. Piękne i kolorowe konstrukcje przestrzenne powstawały przy stanowisku z kolorowymi słomkami, kształcącymi wyobraźnię i twórcze myślenie.  Przyszli artyści malowali farbami plakatowymi odlewy gipsowe: zwierzątka, ptaki, aniołki… Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem. Malowali na szkle na trawie i na konstrukcji przestrzennej dużej i małej wyglądem przypominającej dom. Miłośnicy literatury  tłoczyli się przy stoisku z książką  by wybrać  sobie zarówno te o tematyce religijnej, jaki z zakresy porad medycznych. Stanowisko pierwsza pomoc przedmedyczna prezentowana była przez Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat udzielania pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi w chwili zagrożenia. Łasuchy oblegały stanowiska: słodki przysmak z naleśnikami, sałatkami owocowymi, pieczonymi kiełbaskami i bigosem. Nie zabrakło też stanowisk dla najmniejszych dzieci, które pastelami, kredkami świecowymi i ołówkowymi kolorowały postacie z bajek oraz z wykorzystaniem farb do malowania na szkle wyczarowywały piękne witraże. Dla chętnych przygotowana została szeroka gama gier i zabaw edukacyjno-rozrywkowych, rozgrywki w piłkę nożną, siatkową, koszykówka oraz próba  sprawności fizycznej na mini siłowni. Niewątpliwie wspaniałą atrakcją tegorocznego Michaylandu była „ciuchcia”, która obwoziła dzieci po drogach Krosna. Wesołe Klowni rozdawały słodkości i owoce. Dodatkową atrakcją rodzinnego festynu był program artystyczno-muzyczny. Na scenie głównej, równocześnie prezentowały swoje umiejętności dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne oraz  taneczne. Mieliśmy też możliwość obejrzenia programu artystycznego pt. „Rzepka” w wykonaniu podopiecznych Oratorium  „Twój Dom”, wystrojonych w piękne kostiumy bajkowych bohaterów. Rodzinne świętowanie umilił koncert kleryckiego zespołu „Michael”. Rozpoczęli zabawę z dziećmi piosenką …Klaun zakochany klaun. On ma takie czułe serce jest jak rozbity dzban. Klaun zakochany klaun… A Klown Kuba  i Tomek wesoło zabawiali dzieci w tańcu połamańcu. Śmiech i radość nie opuszczały chyba nikogo.
Nie zabrakło również podczas festynu słodkiej niespodzianki w postaci pysznych, kolorowych cukierków i  lizaków, które czekały na milusińskich na każdym stanowisku wspólnej zabawy.
    Swoją obecnością podczas festynu zaszczycili nas: p. Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, który życzył wszystkim dzieciom wspaniałej zabawy  z okazji Ich święta. Dziękował za trud organizacji, profesjonalnie przygotowanej zabawy plenerowej integrującej całe rodziny. Obecna była też p. Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Krośnie  wraz z zastępcą p. Andrzejem Lula. p. Anna Dubiel, Radna Miasta, p. Leszek Buryła Komendant Policji, p. Krzysztof Korzec Komendant Straży Pożarnej w Krośnie. Przybył też p. Bronisław Baran  Zastępca Prezydenta Miasta Krosna wraz z małżonką.
    Około godz. 14.30  czerwone i białe baloniki w kształcie serca poszybowały do nieba.  Długo patrzyliśmy jak szybują nasze kolorowe balony aż do momentu, gdy ostatni zniknął nam z pola widzenia.
    Wreszcie przyszedł czas na długo wyczekiwaną przez dzieci loterię fantową. W małych główkach pulsowało pytanie: Co wylosuję? Temperatura emocji rosła. Rozpoczęto losowanie. Cztery  nagrody główne z okazji IV edycji Michaylandu: laptop Asus - ufundowany przez p. Artura Lipińskiego, lodówko zamrażarka- ufundowana przez p. Jerzego Borcza, telefon komórkowy - ufundowany przez p. Stanisława Śłyś, rower górski- ufundowany przez p. Jolantę  Matys Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz 4 nagrody specjalne. Oprócz tego dla 500 dzieci czekały nagrody rzeczowe ufundowane przez osoby, dla których dzieciństwo ma wartość bezcenną, gdy jest radosne.

Honorowy patronat nad naszą imprezą objął Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki,  za co w imieniu wszystkich dzieci składamy gorące podziękowanie.

    Rozpromienione twarze dzieci wyrażały wszystko to co, chcemy przekazać naszym darczyńcom. Dziękuję wszystkim pracownikom Oratorium „Twój Dom”, wolontariuszom, służbom mundurowym, harcerzom, zespołom wokalno-tanecznym, uczniom  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. St. Szpetnara oraz Katolickiemu Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącemu w Krośnie, którzy oddali swoją pracę, czas i zaangażowanie. Dziękujemy darczyńcom za okazaną dobroć serca, na tak wspaniały  cel jakim było uczynienie tego dnia radosnym dla tak wielu dzieci. Dziękujemy Gminie Miasto Krosno za otrzymane wsparcie finansowe na realizację plenerowej imprezy integrującej całe rodziny p.n. Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy.


                        
Ks. Józef Gibała
Dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie
https://www.youtube.com/watch?v=XU9CHFXL6Ho&feature=autoshare
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin