chmuryl
chmuryp

Półkolonia letnia - Dzień IV

Dzień IV – 07.07.2016r. – czwartek

Dzień czwarty półkolonii już za nami. Każdego dnia wita nas piękna słoneczna pogoda. Gwar  i dużo pozytywnej energii towarzyszy naszej wakacyjnej półkolonii p.n. „Wiedza Nas Bawi”.

Dzień rozpoczęliśmy o godz. 7.00 swobodnymi zabawami ogólnorozwojowymi, rozrywkami umysłowymi celem  rozwijania  kreatywności językowej dzieci i młodzieży: zagadki, rebusy, szarady, łamigłówki  o tematyce wakacyjnej zgodnie  z tematem dnia „Słyszę, widzę, czuję” oraz obfitym śniadaniem. Poprzez zabawę, która jest nauką, a nauka zabawą, dzieci znakomicie się rozumieją.

Czas po śniadaniu poświęcony został zabawom sensorycznym – „Poznajemy świat za pomocą zmysłów”, celem: poznawania przedmiotów przez świadome wykorzystywanie zmysłów: wzroku, smaku, słuchu, węchu, dotyku oraz rozwijania wrażliwości wzrokowej, smakowej, słuchowej, węchowej, dotykowej.

…co widzisz, co słyszysz, co czujesz, co wyczuwasz smakiem, co wyczuwasz węchem, czego dotykasz, co robisz, co sobie wyobrażasz, co wyczuwasz intuicyjnie!...

Półkoloniści po zapachu odgadywali, jaką przyprawę do powąchania dostali od nauczyciela. Z ciekawością wzięły też udział w zabawie dydaktycznej „Różne smaki”. Zadaniem dzieci było skosztowanie wylosowanych produktów i stworzenie kolekcji grup  o danym smaku: gorzki, słodki, słony, kwaśny. Dużo radości i zadowolenia dostarczyła też  dzieciom i młodzieży zabawa ruchowa  „Zmysłowe gesty”. Nie zabrakło też zabaw związanych z dotykiem - dzieci poznawały przedmioty ukryte w worku dotykając je (muszelka, długopis, kostka, kamień, maskotka) oraz zabaw zmysłu słuchu: dzieci z zasłoniętymi oczami odgadywały dźwięki i nazywały je (szelest papieru, woda z kranu, instrumenty muzyczne). Zabawy sensoryczne okazały się wspaniałą zabawą zachęcającą dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Takie namacalne doświadczanie otoczenia stało się podłożem mnóstwa pytań zadawanych przez pólkolonistów a tym samym poznania nie tylko siebie, ale również zjawisk zachodzących wokół. Jednym słowem Wspaniała Zabawa!!!

Po cyklu zabaw p.n. „Słyszę, widzę, czuję”, całą społecznością kolonijną udaliśmy się do ArtKina w Krośnie na animację pt. „Epoka lodowcowa 4  Wędrówka kontynentów”. Wydawać by się mogło, że po raz czwarty nie można nakręcić ciekawej opowieści. Takie jest niepisane prawo wszelkich filmowych kontynuacji. A jednak „Epoce lodowcowej” w dużej mierze ten zamiar powiódł się. Jeden z najpopularniejszych serii animowanych zachwycił nas wizualnie, ale przede wszystkim wciągnął i wzruszył. Nie brakowało też humoru i refleksji. Przeżyliśmy ze swoimi ukochanymi bohaterami coś niezwykłego. Piękną, magiczną i uniwersalną historię. Niosącą cudowne, ciepłe przesłanie, ale też zapewniającą rozrywkę na najwyższym poziomie. „Najważniejszym przesłaniem każdej części są wartości rodzinne. Niezależnie od fabuły, rodzina zawsze jest najbardziej istotna. Maniek, Diego i Sid zawsze mogą na siebie liczyć, choć ich perypetie są różne.”

„Sercem  filmu są ich bohaterowie. Z początku są sobie zupełnie obcy, ale z czasem stają się rodziną. Fabuła filmu skłoniła nas do przemyśleń na jej temat – czym jest rodzina, jak umacniają się więzi między bliskimi. Kiedy ktoś pyta Diego czym różni się rodzina od stada, ten odpowiada: „My zawsze się wspieramy”. Właśnie tym jest dla Nich rodzina – bliskimi, którzy zawsze się za nimi wstawią.”

Przewijającym się we wszystkich częściach wątkiem jest pogoń Wiewióra za żołędziem. Czyż nie każdy z nas poświęca życie poszukiwaniu tego, co dla niego najważniejsze? Tylko że działania Wiewióra niosą za sobą poważne konsekwencje – w pierwszej części doprowadziły do tytułowej epoki lodowcowej, a w najnowszej wywołują niemniejszy kataklizm. Wędrówka kontynentów to nie byle co…

Wszystko zaczyna się jak zwykle – Wiewiór biegnie za żołędziem, w końcu go łapie i kiedy z siłą kładzie go na ziemi, ta pęka i następuje niewyobrażalne trzęsienie, w efekcie którego Maniek, Diego i Sid odłączają się od reszty stada.
Wracając z kina zatrzymaliśmy się jeszcze na chwile na placu zabaw zręcznościowych ZS nr 14. Nasi półkoloniści kochają zabawy na świeżym powietrzu z rówieśnikami. To najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności.

Wróciliśmy na obiad, którego zapach roznosił się w całym domu. A w menu: rosół z makaronem, ziemniaczki, smażony kotlet i moc witamin w surówce. A na deser kolorowa galaretka tak jak prosiliśmy. Po sytym i smacznym obiedzie czekał na nas relaks przy odgłosach przyrody w Sali Doświadczania Świata. „Cud cudów” jak mawia nasz kolega Patryk.

Około godziny 16.00 dzieci rozeszły się do swoich domów. To był wspaniały dzień pełen dobrych wspomnień!!!


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin