chmuryl
chmuryp

Półkolonia letnia - Dzień VIII


Dzień VIII– 13.07.2016r. – środa

Już od godziny 7.00 w Oratorium „Twój Dom”, zebrały się dzieci młodzież z niecierpliwością  czekające na rozpoczęcie półkolonii pod hasłem „Wiedza Nas Bawi”. Dzień rozpoczęliśmy od radosnego powitania się, zabaw towarzyskich w salach, zabaw muzyczno-ruchowych: „W pracowni wynalazcy”, „Rakieta”, „Podróż na planetę”, Lot Rakietą” zgodnie z tematem dnia „KOSMICZNA PRZESTRZEŃ”.

Czy Wy wiecie, że w rakiecie najciekawsza podróż w świecie?
Proszę wsiadać do rakiety, niepotrzebne nam bilety.
Leć rakieto, szybko leć, gwiazdkę z nieba chcemy mieć.
Leć rakieto zabierz nas do dalekich, do dalekich gwiazd.
Już rakieta w niebo strzela, proszę trzymać się fotela.
To jest jazda co się zowie, aż się kręci w głowie.
Leć rakieto….

Następnie dzieci wzięły udział  w zabawie dydaktycznej – „Wyprawa w kosmos”. Analizowały w jaki sposób można dostać się do kosmosu i czy jest to możliwe. Ustalały w zespołach co będzie potrzebne i przydatne podczas takiej kosmicznej wyprawy. Rysowały na arkuszu szarego papieru niezbędne rzeczy do podjęcia tak trudnej wyprawy. Budowały z przestrzennych, plastikowych słomek pojazdy kosmiczne. Chętnie rozwiązywały zagadki i łamigłówki o tematyce kosmosu. Półkoloniści wspólnie z nauczycielem wykonali plakat przedstawiający Układ Słoneczny, wspólnie nazywały planety, podawały cechy charakterystyczne, określały, która z planet jest najmniejsza a która największa. Wykonały pracę plastyczna, w której miały zareklamować swoją planetę – Ziemię.


Kolejnym punktem dnia było spotkanie pt. „Wiem jak dbać o zdrowie” z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Podzieleni na 2 grupy wzięliśmy udział w  lekcji edukacyjnej na temat: zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, zagrożeń wynikających z pogryzień przez kleszcze oraz na temat zdrowia i czynników na nie wpływających. Dzieci i młodzież wykazały się wiedzą dotyczącą tematu spotkania, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki, co spotkało się z  uznaniem prelegentek, które wyraziły zadowolenie z tak dużej aktywności  i poziomu wiedzy półkolonistów. Dzieci i młodzież dowiedziały się że w Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy, ale też na czym polega ukłucie kleszcza i dlaczego jest niewyczuwalne, jak dochodzi do zakażeń mózgu oraz o dostępnych szczepionkach. Dziękujemy za  pouczającą lekcję  w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze.


Zaraz po śniadaniu, około godziny 9.30 podekscytowani wyruszyliśmy na wycieczkę by podążać śladami naszego Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Świętego Michała Archanioła po którym oprowadził nas ks. Jan Seremak. Następnie przeszliśmy do Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza. Ks. Jan, przybliżył nam życiorys bł. ks. Bronisława Markiewicza, opowiedział historie cudów, które zdarzyły się za Jego przyczyną, oraz o  wielkiej miłości bliźniego, którą leczył i inspirował nasz Patron. Zwiedziliśmy trzy sale w których zgromadzono zdjęcia, przedmioty, pozycje wydawnicze i inne pamiątki związane z życiem i działalnością bł. ks. Bronisława Markiewicza. Duże wrażenie zrobiła na nas gablota zawierająca maskę pośmiertną (odlew gipsowy) wykonany przez artystę Andrzeja Lenika z Krosna. Ponadto kalendarz z datą śmierci, stułę, gromnicę, biret, brewiarz, prześcieradło ze śladami krwi podczas dokonywanej operacji w budynku plebani oraz pasek pokutny wykonany z drutu, który błogosławiony przez jakiś czas nosił dla umartwienia. Po wspólnej modlitwie „Święty Michale Archaniele”, serdecznie  i głośno podziękowaliśmy ks. Janowi za miłe przyjęcie i oprowadzenie nas po Muzeum.


Następnie przeszliśmy do Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.ks. Bronisława Markiewicza i zwiedziliśmy strzelnicę.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na odpoczynek. Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne OGNISKO ! Tylko pogoda nam nie dopisała. Zaczęło tak mocno padać, że nie mogliśmy rozpalić ogniska. Ale i tak zjedliśmy pyszne, pieczone kiełbaski, wypiliśmy malinową herbatkę no i nie zabrakło tez  łakoci, które tak lubimy, a o których nigdy nie zapomina ks. Józef. Było „sielsko-anielsko”, pomimo deszczu. Takie spotkania łączą i dają niesamowity klimat, dlatego tak lubimy wspólne wyjazdy

Około godziny 16.00 wróciliśmy do Oratorium „Twój Dom”, gdzie czekali już rodzice na swoje pociechy.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin