chmuryl
chmuryp

Półkolonia letnia - Dzień IX


Dzień IX– 14.07.2016r. – czwartek

To już przedostatni dzień naszej półkolonii letniej p.n. „Wiedza Nas Bawi”.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy tak jak zwykle, od radosnego powitania się w grupach, zabaw ruchowych. Dzieci uczyły się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „RĘKĄ, SERCEM I GŁOWĄ”. Staraliśmy się aktywność poznawczą półkolonistów stymulować i ukierunkowywać między innymi poprzez wspólne zabawy i działanie.

Dzieci i młodzież aktywnie uczestniczyły w porannych zajęciach zgodnie z hasłem dnia „POZNAJĘ, DOŚWIADCZAM”. Jedni wzięli udział w pogadance połączonej z działaniem pt. „Krąg radości” na podstawie opowiadania Bruno Ferrero, celem uświadomienia sobie, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia oraz co możemy zrobić by druga osoba poczuła radość. Inni kontynuowali temat dnia wczorajszego i wyruszyli w kosmiczną podróż budując swoją rakietę. Jeszcze inni skupili swoje siły i umiejętności na działaniu plastycznym, łamigłówkach intelektualnych – nazywanych wykreślankami. Było zabawnie i radośnie. Nawet najwięksi rozrabiacy w dzisiejszym dniu zbierali same pochwały. Jak to możliwe? A jednak jest to możliwe.

A po śniadaniu przyszedł czas na wspólne zabawy p.n. „Letnia Przygoda”, zorganizowane przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Zapowiadała się taka wspaniała zabawa a tu nie wiadomo dlaczego, pogoda płatała mam takie figle. Raz świeciło słonko, a raz nadciągała kłębiasta chmura z deszczem. Mimo to wszyscy doskonale bawiliśmy się a deszcz wcale, ale to wcale nam nie przeszkadzał. „Jak grzyby po deszczu wyrastały kolorowe  parasole a potem szybko znikały. I tak na zmianę. Dużym zainteresowaniem podczas wspólnych zabaw cieszył się Patyczkoland – Bambonada. Z kolorowych,  różnej wielkości patyczków dzieci, młodzież i dorośli układali wymyślne kształty i figury przestrzenne. Patyczki zrobiły furorę wśród wszystkich dzieci. Podobnie jak malowanie na sztalugach. Nie mówiąc już o konkursie kręcenia hula-hopp. No a spotkanie z Małpą  - konkurencje zręcznościowe – po prostu „mistrzostwo świata”.

Kolejną atrakcją było stoisko – „malowanie twarzy”. Każde dziecko mogło pochwalić się pięknym, niepowtarzalnym obrazem na swojej twarzy. Dzieci same wybierały sobie wzór do malowania.

Obecni byli też przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Każda jednostka pokazała swój sprzęt, przeprowadziła konkursy i zawody. Policjanci zademonstrowali dzieciom jak działa samochodowy monitoring a WORD przeprowadzał pokazy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Kolorowe stroje ekipy tworzącej cykl zabaw tworzyły zamkniętą, spójną całość.

Dzieci i młodzież korzystały również z przejażdżki konikami o imieniu: „Pyza” i „Pasjonata”.
Każdy mógł wybrać sobie na którym koniku chce się przejechać. Byliśmy bardzo dzielni. Sam ksiądz Józef w asyście kleryka Adriana , któremu nie obca jest jazda konna, spróbował swoich sił jeździeckich. Pięknie się prezentowali - postawa wyprostowana,  uśmiechnięci i zadowoleni. Brawo !!!

Były też zawody sportowe: przeciąganki, slalom oraz konkurencje wymagające zręczności i zwinności.

No i przyszedł czas na obiad. A w menu: II dania – zupa warzywna, gulasz  z kaszą i buraczkami, kompot i „musowo” deser – różnokolorowa galaretka z czekoladą.  Było smacznie!!!

Zaraz po obiedzie udaliśmy się całą wspólnotą półkolonijną  na modlitwę do kaplicy, by podziękować Panu Bogu za bezpiecznie i aktywnie spędzony kolejny dzień półkolonii letniej p.n. „Wiedza Nas  Bawi”. Modlitwę prowadził kleryk Adrian. Odmówiliśmy Litanie do Imienia Pana Jezusa oraz wysłuchaliśmy rozważania na temat „Mój Anioł Stróż”.

To był wspaniały dzień pełen niezapomnianych wrażeń!!!


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin