chmuryl
chmuryp

Dary jesieni22 września w czwartek powitaliśmy astronomiczną jesień! I czas ten poświęciliśmy na zabawy związane z tematyką darów jesieni z ogrodu, parku i lasu...

    Swoją jesienną przygodę rozpoczęliśmy od wybrania się na spacer do pobliskiego parku oraz lasu, gdzie podziwialiśmy to, co za dar jesiennej przyrody można uznać. Zresztą spacery powtarzaliśmy, kiedy tylko pogoda nam dopisywała. Podczas naszych wędrówek nazbieraliśmy trochę kasztanów, szyszek, żołędzi, jarzębiny oraz liści... Klasyfikowaliśmy wcześniej zebrane przez nas liście wg. jednej wybranej cechy (zbiór liści żółtych, brązowych, zielonych, zbiór liści pojedynczych, złożonych), poznaliśmy piosenkę „Ola i liście”, wykonaliśmy pracę plastyczną „Jesienne drzewo”. Stworzyliśmy  kąciki  przyrody pełne darów z ogrodu, parku i lasu. Podczas spacerów szuraliśmy nogami po liściach. Wsłuchiwaliśmy się w odgłos szeleszczenia. Próbowaliśmy go naśladować. Na podstawie poczynionych obserwacji sporo rozmawialiśmy o jesieni i zmianach, jakie ze sobą w przyrodzie wprowadza.
    Wraz z nastaniem jesieni, we wnętrzu naszej Świetlicy, zrobiło się jesiennie a tym samym kolorowo. W wielu miejscach można dostrzec jesienne motywy zdobnicze - liście, żołędzie, kasztany, pomarańczowo – zielone dynie oraz owoce, wycinanki i malowanki.
    Jesień to piękna pora roku ofiarująca nam różnorodność barw i bezmiar „darów przyrody. Zainspirowani jesiennymi darami, wykonaliśmy wspaniałe  dekoracje jesienne w  naszej placówce. Dzieci miały dużo radości i zadowolenia komponując fantazyjne, jesienne aranżacje. Dostrzegały, rozumiały i przeżywały wartości wizualne otaczającego świata a przede wszystkim piękna natury. Potrafiły za pomocą kolorów przetworzyć swoje własne myśli w małe arcydzieła – np. wspaniały regał z darami natury w otoczeniu różnokształtnych dyń. Nasi wychowankowie bardzo chętnie zgłębiają tajniki jesiennej przyrody, zbierają i gromadzą w „kącikach przyrody” jesienne skarby oraz zapoznają się z rodzajem prac wykonywanych w ogrodzie, polu i sadzie.

Pani Jesień wniosła wiele radości i uśmiechu do naszego Oratorium.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin