chmuryl
chmuryp

Bardzo Zdrowy Dzień Pomarańczowy
Jest znana i popularna na całym świecie.  Ma swoje święto, Jan Brzechwa napisał o niej wiersz, znane są o niej legendy. Może trudno w to uwierzyć, ale pośród blisko 100 odmian marchewki odnaleźć można jej wersję żółtą, ciemnofioletową no i oczywiście – białą  i pomarańczową.
   
   We wtorek 9 listopada w naszej placówce dominował kolor pomarańczowy. Celem wspólnej zabawy była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowego odżywiania- nabywanie wiedzy i umiejętności, dbanie o własne zdrowie, a także integracja  wychowanków oraz zachęcanie ich do spożywania marchwi  pod różnymi postaciami. Dzieci dowiedziały się bardzo dużo o walorach zdrowotnych zarówno surowej jak też ugotowanej marchewki, wyliczały dania , które bez marchewki byłyby bez smaku i wartości odżywczych.

   
   Zabawa rozpoczęła się od wspólnie zaśpiewanej piosenki „Na marchewki urodziny”. Następnie, jak przystało na dzień marchewkowy, były zabawy i konkursy z marchewką w roli głównej przeplatane pląsami przy muzyce. Dzieci rozpoznawały różnorodne soki za pomocą zmysłu smaku, biegły slalomem z marchewkami na talerzu, składały pociętą na części sylwetkę marchewki,  zbierały marchewki za pomocą rękawicy kuchennej, rozpoznawały warzywa i owoce za pomocą dotyku oraz bawiły się w detektywów szukając w salach ukrytych marchewek. Rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, aktywnie wzięły udział w quizie „Co wiemy o marchewce?”. Było chrupanie marchewki pod hasłem „Kto pierwszy”, parada kukieł marchewkowych , degustacja soku z marchewki przygotowanego przez panią Danusię naszą kucharkę. Nie zabrakło też działania plastycznego bo przecież marchewki piękne kształty mają i na wyobraźnię naszą podziałały czego dowodem są plastelinowe cudeńka: oczywiście dorodne marchewki, ludziki, zwierzaki a nawet ślimaki.

   
   Na zakończenie dzieci zaprezentowały wiersz J. Brzechwy „Marchewka” oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę o wesołej marchewce. W tym dniu nie było żadnego problemu ze zjedzeniem przygotowanych marchewek podczas wspólnej degustacji, a dzieci obiecały, że zawsze będą jadły marchewkę.

 
Był to zdrowy i wesoły dzień w Oratorium. Mamy już pomysły na kolejne podobne dni.


Warto wiedzieć:


Marchewka jest smaczna, zdrowa, łatwo dostępna i tania. Ma same zalety! To warzywo jest znane i uprawiane na całym świecie, a jego ojczyzną najprawdopodobniej są Chiny. Surowa ma najwięcej witamin. W Portugalii z marchewki robi się dżemy i jest tam uznawana za owoc.
Marchewka ma ponad 100 odmian i nie każda jest pomarańczowa. Występują także w kolorze białym, żółtym, czerwonym, a nawet ciemnofioletowym.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin