chmuryl
chmuryp

Narodowe Święto Niepodległości

   11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości. Ten dzień przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

   
   Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w holu, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Patriotyczna gazetka w holu, teksty ukazujące trudną drogę Polaków do upragnionej wolności, barwy narodowe oraz utwory patriotyczne i kompozycje, stały się symbolami naszej tożsamości narodowej były zwieńczeniem tygodniowych zajęć poświęconych Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem spotkania było: kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

   
   Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym Oratorium i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasi wychowankowie uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

   
   Dzień ten, to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. A WOLNOŚĆ, to  szczęście, radość, zabawa.


TROCHĘ HISTORII:
Przez ponad 100 lat ziemie polskie były podzielone między trzy kraje: Rosję, Niemcy i Austrię. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, w której Rosja walczyła przeciwko Niemcom i Austrii. Polacy pod wodzą Józefa Piłsudskiego zorganizowali własne wojsko i włączyli się do wojny. Ich walka i poświęcenie zostały wynagrodzone. 11 listopada 1918 roku wraz z zakończeniem I wojny światowej Polska stała się wolnym krajem.

Wojsko, które stworzył Józef Piłsudski, nosiło nazwę Legiony Polskie. Większą część Legionów stanowiła piechota, czyli żołnierze, którzy walczyli pieszo. Wśród legionistów byli również ułani, czyli żołnierze walczący konno, oraz artyleria – wojsko wyposażone w broń ciężką np. armaty.


Święto Niepodległości jest obchodzone bardzo uroczyście. Jest to dzień wolny od pracy. Na każdym domu powiewa biało-czerwona flaga. W całym kraju odprawiane są Msze św. za ojczyznę, składane są kwiaty pod pomnikami bohaterów narodowych, a na grobach żołnierzy zapala się znicze. Najważniejsze uroczystości odbywają się w Warszawie: uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza i defilada wojskowa.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin