chmuryl
chmuryp

AndrzejkiListopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego w ciszy i zadumie by wspominać bliskich, którzy odeszli. Koniec listopada także jest wyjątkowy. Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, przepowiednia, konkursy i swawole!.
Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących i wszechobecnych Świąt Bożego Narodzenia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Wszystko z przymrużeniem oka, przecież to tylko zabawa, ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Kto z nas nie lubi zabawy Andrzejkowej? Kochamy lanie wosku, wspólną zabawę i tę przyjazną atmosferę. A nic nie buduje lepszej atmosfery niż życzenia na  świętego Andrzeja. Tak też było w Oratorium „Twój Dom”.  Były  wierszyki andrzejkowe, konkursy. Wróżka Hermenegilda przepowiadała przyszłość tę bliską i tę daleką za pomocą wosku, andrzejkowych serc oraz butów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

 

Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka sprawiły, że atmosfera była pełna niezapomnianych wrażeń. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Zabawa była udana. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…
         
A co Wy najbardziej chcielibyście wylosować w Andrzejki 2016?

Warto wiedzieć

Św. Andrzej Apostoł był młodszym bratem św. Piotra. Z pochodzenia był Żydem. Tak jak jego brat, był rybakiem.

W Polsce kult św. Andrzeja jest bardzo żywy. Imię Apostoła należy do najczęściej spotykanych w Polsce. Ma to swoje odbicie w naszej literaturze pięknej. W Polsce jest ponad 60 miejscowości, które zapożyczyły swoją nazwę od imienia św. Andrzeja. Ku jego czci wystawiono w naszej Ojczyźnie wiele kościołów i kaplic. Najstarszy z nich to Kościół romański w Krakowie przy ul. Grodzkiej.

Ponieważ na św. Andrzeja kończy się zazwyczaj rok kościelny, a z Adwentem zaczyna się nowy, chłopcy i dziewczęta z roztopionego wosku zgadywali, kto z nich pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż. Wróżby te nazywano „andrzejkami”.

Z dniem św. Andrzeja Apostoła lud polski łączył różne przysłowia. Oto niektóre z nich:
„Gdy św. Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży” 
„Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy lub suszy”
„Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”
„Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota”

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin