chmuryl
chmuryp

Wigilia   Przyjaciele Oratorium „Twój Dom”, wspólna Wieczerza Wigilijna, dzielenie się białym chlebem, świąteczne życzenia z serca płynące, wizyta Świętego Mikołaja  z podarkami o których marzyli wychowankowie, wspólne kolędowanie niosące Wesołą Nowinę, świąteczna królewna zielona, ubrana w gałązki iglaste, pachnąca świątecznym ciastem…. Inscenizacja teatralna pt. „Jasełka, jasełka, zielona jodełka” w wykonaniu małych aktorów. Święta Rodzina z Dzieciątkiem w asyście skrzydlatych aniołów, kolędy śpiew. Tak wyglądał Wieczór Wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom” w Krośnie.

   W poniedziałek, 19 grudnia 2016r. w Oratorium „Twój Dom” odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna. Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera, związana z narodzeniem maleńkiej Dzieciny w pieluszki spowitej, w żłobie położonej. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w Oratorium „Twój Dom”  – naszym drugim domu - nim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Bo przecież grudniowa piękna noc, z kolędą przyszła do nas. Grudniowa piękna noc przez dzieci wymarzona.  To jedyny dzień w roku w którym jesteśmy wszyscy razem przy wspólnym, rodzinnym stole: podopieczni naszej placówki, pedagodzy, Przyjaciele i Darczyńcy, Władze Miasta Krosna, Przedstawiciele Służb Mundurowych, duszpasterze, wolontariusze, ciesząc się świąteczną atmosferą bo przecież  cud się spełnia a radość wita wszystkich - O witajże nam Jezu nowo narodzony.

   W tym roku swoją obecnością podopiecznych Oratorium „Twój Dom” zaszczycił: Jego Ekscelencja ks.bp Stanisław Jamrozek, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, Radni Miasta Krosna, Starosta krośnieński Jan Juszczak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, ks. Marek Czaja Radca Generalny naszego Zgromadzenia, ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła, ks. Dziekan Adam Zaremba, ks. Proboszcz Stanisław Morawski z Parafii Ducha Świętego, Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej wraz z Zastępcą Andrzejem Lula, przedstawicielami Urzędu, Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Leszek Buryła i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Korzec, lokalne władze samorządowe, osoby duchowne, darczyńcy oraz Przyjaciele.   

   Spotkanie wigilijne rozpoczęło się inscenizacją teatralną pt. „Jasełka, jasełka, zielona jodełka”, opowiadającą historię Bożego Narodzenia w wykonaniu dzieci i młodzieży. Dzieci wiersze i piosenki świąteczne śpiewały - Wszystkim Wesołą Nowinę ogłaszały na cześć malutkiego Jezusa, Józefa i Najświętszej Mamy - Maryi.
   Po części artystycznej głos zabrał  piszący te słowa … Bóg się narodził wśród nas, dla nas i jako jeden z nas, aby nas wszystkich uczynić swoimi dziećmi. Pragnie, abyśmy otworzyli swoje serca na Jego miłość, przyjęli Go i w Niego uwierzyli. To właśnie w narodzinach małej Dzieciny upatrujemy wiarę, nadzieję i niekończącą się wzajemną miłość. Obejrzeliśmy piękną historię o zwyczajach i tradycji Świąt Bożego Narodzenia pełną zadumy, jak i radości wielkiej.  Grudniowa piękna noc z miłością i z kolędą do nas przyszła…
   Następnie w blasku świec wspólnie odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy odczytanego przez piszącego te słowa, fragmentu Ewangelii według św. Mateusza a później – dzieląc się białym chlebem, znakiem przyjaźni i miłości – złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia. Chciałbym, aby nasze spotkanie wigilijne w naszej wspólnocie było wyjątkowe dla każdego z Nas. Myślę, że każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może uczynić z niej Betlejem. Po tych słowach głos zabrał ks. bp. Stanisław Jamrozek. Pochwalił i podziękował dzieciom i młodzieży za piękny świąteczny program artystyczny, nawiązał do ich wigilijnych przygotowań, zachęcając aby wszyscy swoje serca i domy także otworzyli i przyjęli Jezusa, jak zrobiły to oratoryjne dzieci. Podkreślił że należy nam pamiętać o innych, zwłaszcza potrzebujących i świadczyć miłosierne uczynki. Zwrócił uwagę, że wszyscy Goście są Przyjaciółmi i Dobroczyńcami Oratorium. Mówił, iż „Pasterze weszli, wielbiąc  i wysławiając Boga”. Spotkanie z Jezusem, który do nas przychodzi, rodzi wielką radość i pragnienie dzielenia się z innymi ludźmi. Tej radości doświadczamy także dzisiaj, za co z serca dziękuję… Życzę Bożego błogosławieństwa w codziennej pracy dla dobra dzieci, które w Oratorium mogą się spotykać.  Następnie przemówił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, życząc Radosnych  Świat Bożego Narodzenia pełnych nadziei i miłości oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017. Ks. Leszek Przybylski życzył zarówno dzieciom i młodzieży jak i przybyłym Gościom, aby wpatrywanie się w Narodzone Dziecię Boże, przyniosło każdemu z nas obfitość łask, umocnienie wiary, nadziei i miłości oraz Boży pokój. Radosnego oczekiwania i gotowości na przyjęcie Syna Bożego do swego życia. Łamiąc się biały chlebem złożyliśmy sobie świąteczne życzenia czując jedność i radość że tworzymy jedną wielką rodzinę.     
   Następnie wszyscy zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej składającą się z 12 dań. Co mogliśmy znaleźć pośród tradycyjnych, świątecznych dań? Oczywiście polski, czerwony barszczyk z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki, tradycyjny kompot z suszonych owoców takich jak m.in. śliwki, jabłka czy gruszki, oraz naturalnie ryby przygotowane na różnorodne sposoby. Pogodny, niepowtarzalny świąteczny nastrój zwieńczyło przybycie Św. Mikołaja z podarkami długo wyczekiwanego przez  podopiecznych. Wszystkie nasze pociechy były zauroczone tak wspaniałymi prezentami. Tym razem uwierzyły, że św. Mikołaj istnieje naprawdę. Po bożonarodzeniowej wieczerzy, prezentach zgodnie z polską tradycją śpiewaliśmy świąteczne pieśni, czyli kolędy i pastorałki.

Dziękujemy wszystkim Gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w Betlejemskiej Nocy Bożego Narodzenia we wspólnocie Oratorium „Twój Dom”. Najważniejsze jest, abyśmy umieli dostrzec MIŁOŚĆ, jaką obdarzył nas Pan Bóg. Bo nadszedł czas i Dziecię się zrodziło. A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.

 Ks. Józef Gibała

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin