chmuryl
chmuryp


   Jest taki dzień w roku, na który wszyscy, a szczególnie dzieci, oczekują  z wielkim utęsknieniem. Ten dzień, wyzwala w sercach nas Wszystkich, najwspanialsze uczucia: miłość, wdzięczność, serdeczność, przebaczenie, pojednanie, pokój… Jest to dzień, wigilijnego święta Bożego Narodzenia. Ten niezwykły urok, płynie od betlejemskiego Żłóbka, bowiem nasz Wszechmogący Bóg przyszedł na świat nie w potędze swojego Majestatu, ale w maleńkim, bezbronnym Dzieciątku, które wyzwala  w każdym sercu tę niezwykłą, zniewalająca czułość i pragnienie dzielenia się z innymi tym, co w człowieku najlepsze.


WIDZIANE MOIMI OCZAMI

JADWIGA NOWAK

   Coroczne obchodzenie  przepięknego dnia Wieczerzy Wigilijnej, ma szczególną wymowę w placówkach opiekuńczo- wychowawczych dla dzieci i młodzieży do których  w Krośnie należy Oratorium „Twój Dom”, prowadzony przez Księży Michalitów, a ścisłej mówiąc przez księdza dyrektora Józefa Gibałę. 

  
   Ksiądz Józef jest nieodrodnym synem Ojca Założyciela księży Michalitów bł. ks. Bronisława Markiewicza, Patrona tegoż Oratorium. To On, dał przykład jak troszczyć się o dzieci. Sam wychował setki sierot i zwykł mawiać „Chciałbym zebrać miliony dzieci z całego świata i żywić Je na duszy i ciele”. Ks. dyrektor Józef troszczy się wielce o swoich podopiecznych, a gdy nadchodzą Święta, Wigilijny Opłatek – Jasełka  to „wychodzi wprost z siebie”, aby przeżyli Oni wielką radość  i szczęście! Razem z kadrą pedagogiczną, przygotowuje wspaniałą Wieczerzę Wigilijna nawiązującą do staropolskiej tradycji naszych dziadów i pradziadów. Obecni są razem z podopiecznymi  Dobrodzieje i Przyjaciele, którzy Oratorium na różny sposoby wspierają.   

   
   W tym roku nie mogło być inaczej. Już na kilka tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia, przechodnie widzieli w oknach i na budynku Oratorium piękne dekoracje: gwiazdki, kwiatki, śnieżynki i mnóstwo, mnóstwo Aniołów, bo jakże by mogło być inaczej!? Do mieszkańców sąsiadujących budynków dochodził śpiew dziecięcych kolęd. Panie wychowawczynie  w michalickim duchu „powściągliwość i praca”, niestrudzenie ćwiczyły świąteczny program pt. „Jasełka, jasełka, zielona jodełka”. Dużo pracy poświęciły również na dekorację pomieszczeń gdzie Goście i wychowankowie mieli świętować. Oprócz sal, holu, korytarza, nawet dwupiętrowe schody ubrały pięknie!  Także w kuchni trwały gorące przygotowania. Wyśmienite panie kucharki, ważyły smakowite wigilijne przysmaki. Najwięcej czasu zajęło im klejenie uszek i pierogów, a wszystko to, odbywało się to pod czujnym okiem ks. Dyrektora.

   
   W dniu 19 grudnia 2016 roku, już długo przed godz. 18:00 przybywali zaproszeni Goście: Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, Starosta krośnieński Jan Juszczak, ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania  i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła, ks. Proboszcz Stanisław Morawski z Parafii Ducha Świętego , p. Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej wraz z Zastępcą p. Andrzejem Lula, przedstawicielami Urzędu, Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Leszek Buryła i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Korzec, lokalne władze samorządowe, osoby duchowne, darczyńcy oraz Przyjaciele.  Przy wejściu mrugały do nich kolorowe światełka, a w korytarzu witał ich św. Mikołaj wiozący wóz pełny prezentów. W holu spoglądał na nich wdzięcznym wzrokiem Patron bł. ks. Bronisław Markiewicz – Ojciec Miłosierdzia, szczęśliwy że Oratorium ma tylu Dobroczyńców i Przyjaciół. Wszyscy zmierzali do Jasełkowej Sali, gdzie oczekiwano na najważniejszego Gościa J. E. ks. Stanisława Jamrozka. Gdy przybył po powitaniu przez ks. Gospodarza przy muzyce i piosence „O choince”, dzieci nakryły wigilijny stół. Spod białego obrusa pachniało sianko. Nie zabrakło też wolnego miejsca dla człeka biednego, bowiem świąteczna atmosfera wzrusza dziś każdego. Dzieci pięknie  przystroiły świąteczne drzewko, ubrane w gałązki iglaste, pachnące świątecznym ciastem. Dzieci wieszały na choince pierniczki i jabłuszka pachnące, dzwoneczki malutkie srebrzyste i lśniące, zajączki skaczące. Łańcuchem oplatały, piękny szpic zakładały. Popłynęła także kolędowa muzyka i rozległ się radosny śpiew, rozpoczęty od pieśni Skaldów „Jest taki dzień… , później trzy dziewczynki wykonały kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” . Następnie wszystkie dzieci gromko zaśpiewały pastorałkę „Hejże hej.., a po niej chłopiec wykonał solo kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.  W pewnym momencie oczy wszystkich dzieci skierowały się w stronę otwartych na oścież drzwi, w których ukazał się piękny, skrzydlaty Anioł, który prowadził Świętą Rodzinę - widać wysłał go sam św. Michał Archanioł - Maryja z Dzieciątkiem na ręku i św. Józef. Wszystkie dzieci otoczyły Ich miłością  i czule zaśpiewały „Lulajże Jezuniu”. Na dyrygencki gest ks. Dyrektora, obecni Goście przyłączyli się do śpiewu i popłynęła hen do nieba piękna polska kolęda.  Po gromkich oklaskach dla małych aktorów, zaproszeni Goście przeszli na wigilijną ucztę.

Tu ukazał się im bajeczny obraz - pięknie udekorowanej sali. Wszystkich Gości serdecznie witał św. Mikołaj, który dął w puzon. Wszędzie migotały rożno kolorowe światełka. Pod sufitem, usianym gwiazdami nie zabrakło jemioły, nawet krzesła były ustrojone w mikołajowe stroje. Stoły pięknie nakryte a na nich biały Opłatek. Po odczytaniu przez ks. Józefa Ewangelii (Mt 14-18) głos zabrał ks. bp. Stanisław Jamrozek. Pochwali i podziękował dzieciom i młodzieży za piękny świąteczny program artystyczny, nawiązał do ich wigilijnych przygotowań, zachęcając aby wszyscy swoje serca i domy także otworzyli i przyjęli Jezusa, jak zrobiły to oratoryjne dzieci. Podkreślił że należy nam pamiętać o innych, zwłaszcza potrzebujących i świadczyć miłosierne uczynki. Zwrócił uwagę, że wszyscy Goście są Przyjaciółmi i Dobroczyńcami Oratorium. Mówił, iż „Pasterze weszli, wielbiąc  i wysławiając Boga”. Spotkanie z Jezusem, który do nas przychodzi, rodzi wielką radość i pragnienie dzielenia się z innymi ludźmi. Tej radości doświadczamy także dzisiaj, za co z serca dziękuję. Życzę Bożego błogosławieństwa w codziennej pracy dla dobra dzieci, które w Oratorium mogą się spotykać.  Następnie przemówił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, życząc Radosnych  Świat Bożego Narodzenia pełnych nadziei i miłości oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017. Wreszcie przyszedł czas na łamanie się Opłatkiem i składanie indywidualnych życzeń, po których rozpoczęła się Wigilijna Wieczerza.
   
   Potraw było 12 i więcej, licząc trzy rodzaje pierogów i dwa rodzaje zupy, smaczny kompot z suszonych owoców. I tak w kolejności podawano na stoły pyszne potrawy: uszka z czerwonymi barszczem, zupę grzybową z ptysiowym groszkiem, różnego rodzaju ryby, kapustę z fasolą, pierogi ruskie, z kwaśną kapustą i trzecie ze słodką. Na koniec podano gołąbki z sosem grzybowym. Było też pyszne świąteczne ciasto.

   
   Nadeszła wreszcie oczekiwana chwila: oznajmiono, że przybył św. Mikołaj. Wszedł pięknie ubrany, w otoczeniu muzyków, którzy przygrywali przy rozdawaniu świątecznych prezentów. Najbardziej radowały się dzieci, a Goście, choć dorośli radowali się także. Wszyscy wpisali się do Pamiątkowej Księgi. Jerzy Borcz napisał „Serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne dla wspaniałego Oratorium. Niech Pan Bóg błogosławi”. Robert Guzik napisał : Nową stronę czas otworzyć tak jak Nowy Rok. W miarę dobrze „trza” to stworzyć, by rozjaśnić mrok. Pięknego światła w 2017 r.


Grudniowa piękna noc, z kolędą przyszła do nas. Grudniowa piękna noc przez dzieci wymarzona. Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w Oratorium „Twój Dom”  – naszym drugim domu - nim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin