chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień IDzień I – 16.01.2017r. – poniedziałek

KOLOR BIAŁY


Od samego rana oratoryjny dom rozbrzmiewał dziecięcym śmiechem  i ulubionymi piosenkami. Trudno się dziwić - ferie zimowe to czas oczekiwany z niecierpliwością przez dzieci. To czas zabawy i odpoczynku połączony z ciekawymi działaniami stymulującymi do myślenia i poszukiwania. W tegorocznych feriach zimowych p.n. „KOLOROWY ŚWIAT BARW I JA” uczestniczy 50 dzieci i młodzieży w godzinach od 7.00 – 16.00 przez 10 dni.

Dyrektor placówki – ks. Józef wraz z wychowawcami serdecznie przywitał wszystkie przybyłe dzieci, życząc niezapomnianych wrażeń podczas białych ferii. Następnie dzieci młodzież zostały podzielone na grupy i zapoznane z zasadami obowiązującymi w naszej placówce podczas ferii zimowych.

Pierwszy dzień zimowiska był dniem zabaw integracyjnych - celem wzajemnego poznania się dzieci mających razem  bawić się, coś przeżyć, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić radośnie ze sobą czas. Cechą charakterystyczną  grupy zabaw integracyjnych na powitanie przygotowanych przez wychowawców był ruch. Najwięcej frajdy sprawiły  dzieciom zabawy ruchowe „ Gazetowe łamańce”, „Taniec na gazecie”,  „Kulki gazetowe” , „Gazetowa koszykówka”, „Bitwa gazetowa”.

Po zjedzeniu śniadania dzieci wraz z wychowawcami udały się do sal, by przyjąć zaproszenie do wspólnej zabawy:  rozwiązywały zagadki o wodzie, śniegu, zimie.  Określały białe rzeczy w otoczeniu. Próby odpowiedzieć na pytanie: Czy lubię kolor biały? Celem zajęć było zwrócenie uwagi na znaczenie kolorów w przyrodzie, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz umiejętności pracy w grupie, zgodnego współdziałania. Wysłuchały opowiadania „ TAJNE ZADANIE KOLORKA” – autor Renata Stachowicz. Aktywnie dzieliły się wrażeniami po wysłuchaniu przygód krasnala Gapcia mieszkającego w białym domku. Z zaangażowaniem i przejęciem uczestniczyli w zabawach badawczych „Kryształki soli”. Dzieci obserwowały działania i wymieniały się spostrzeżeniami. Nie zabrakło też działania plastycznego - malowanie farbami i pastą do zębów – „Zimowych krajobrazów”.

A po zjedzeniu pysznego obiadu z deserem przyszedł czas na śnieżne zabawy, lepienie bałwana i rzucanie się śnieżkami – wszystko to było ekscytujące i nowe, bo zdarza się tylko w zimie. Zabawa była przednia. Dzieci całkowicie oddały się zimowej zabawie połączonej z nauką. Wykazały się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu,  a panie nauczycielki zaatakowane przez dzieciaki śniegowymi kulkami  wyglądały bardzo niecodziennie. Mróz nikomu nie przeszkadzał. Słychać było wszędzie dziecięce okrzyki: Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana. Porzucamy się śnieżkami. Zimo, pobaw się z nami…W naszych śniegowych szaleństwach nie zabrakło: śniegowych aniołków, orzełków, bitwy na śnieżki,  rzutów do celu, śniegowych tropów, obrazów na śniegu.  Z przykrością musimy przyznać, że nie udało nam się ulepić bałwana, który  z uśmiechem witałby nas codziennie przed wejściem do Oratorium – bo śnieg nie chciał się lepić.Zabawy na śniegu to niezapomniane przygody a przede wszystkim dużo śmiechu. Życzymy Wszystkim dużo śniegu i wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu !!!

A jutro zapraszamy na zabawy z kolorem brązowym „W SŁODYCZOLANDII”. DO MIŁEGO ZOBACZENIA JUTRO!!!

Warto wiedziećBIEL, którą widzą nasze oczy jest niczym innym jak najjaśniejszym odcieniem szarości.
Sama biel świetnie łączy się ze wszystkimi kolorami, zarówno ciepłymi jak i zimnymi odcieniami kolorów.
Biały zawiera wszystkie kolory w sobie i dlatego jako jeden z nielicznych nie ukazuje się w tęczy i jako jedyny kolor nie pochłania, a odbija światło.
Kolor biały oprócz zielonego najczęściej używany jest przez lekarzy i farmaceutów.
W białym kolorze przedstawiane są postacie świętych, białe światło symbolizuje czystość i anielską energię.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin