chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień II

Dzień II – 17.01.2017r. – wtorek

KOLOR BRĄZOWY

    Dzisiejszym tematem półkolonii był kolor brązowy,inspirowany filmem „Czarnoksiężnik z Oz: powrót Dorotki”. Pierwszym punktem spotkania było nawiązanie do filmu „Czarnoksiężnik z Oz: Powrót Dorotki” - celem  swobodnych wypowiedzi dzieci i młodzieży  na temat filmu oraz  przypomnienia przygód Dorotki w Krainie Słodyczolandii. Półkoloniści określali przyczyny, dla których lubimy słodycze na podstawie własnych doświadczeń oraz wysłuchanego wiersza pt. „Zapach czekolady” D. Wawiłow.W sposób wielozmysłowy poznawały właściwości czekolady – określając  rodzaj czekolady: gorzka, mleczna, biała, deserowa, bakaliowa, orzechowa, truskawkowa. Przyznać musimy, że było to smakowite zadanie. Nie zabrakło też zabaw przy piosence Gummy Bear „Czekolada”. Obejrzały film „Tajemnica produkcji czekolady” i dzieliły się uwagami i swoimi spostrzeżeniami. Dzieci wzięły też udział w pogadance na temat zdrowego żywienia: zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia - poznając najważniejsze składniki pożywienia, nazywały produkty na poszczególnych piętrach piramidy oraz określały ich wartości odżywcze. Najwięcej frajdy sprawiło im „Czekoladowe fondue” – warsztaty kulinarne – dzieci samodzielnie przygotowały czekoladę i maczały w niej kawałki jabłuszka – PO PROSTU POEZJA – PYSZNE!!!
   
    A po pysznym i odżywczym obiedzie przyszedł czas na zimowe szaleństwa. Za oknem zimowa aura i śnieg, który po prostu  uwielbiamy.  Gdzie tylko okiem sięgnąć - biało. Nie mogliśmy się powstrzymać i wyruszyliśmy całą półkolonijną społecznością „z górki na pazurki” to znaczy na sanki.Urządziliśmy sobie „saneczkowe wyścigi”, które okazały się niesamowitą radością. 


Warto wiedzieć

Brązowy należy do kolorów ciepłych i przywołuje na myśl barwy naturalne związane z przyrodą. Jest kolorem ziemi, drzew, drewna, tak więc tego wszystkiego co dała nam natura. Kojarzy się nam ze spokojem, harmonią i równowagą.Przywołuje obrazy świeżo zoranej roli,ściółkę w iglastym lesie i kawałki gruntu wyłaniające się wiosną spod pierzyny śniegu.Daje stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest domeną tego wszystkiego co wiąże się z żywiołem ziemi, a mianowicie z praktycznością, sumiennością, ciężką pracą i konkretem. Barwa ta tworzona jest przez zmieszanie mało intensywnych barwników: czerwonego z zielonym, pomarańczowego z niebieskim lub żółtego z fioletem.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin