chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień IIIDzień III – 18.01.2017r. – środa

KOLOR CZARNY

    Gwar i dużo pozytywnej energii towarzyszy naszej zimowej półkolonii. Dzień rozpoczął się od  zabaw ruchowych przy muzyce - dzieci rozbudziły swoje ciało i zmysły. Były razem w zabawie, roześmiane i szczęśliwe, pełne niesamowitych pomysłów. Po czym w ciszy i skupieniu zasiadły do stolików, aby dowiedzieć się i poznać właściwości  WĘGLACelem zajęć było: zapoznanie z historią powstania węgla kamiennego, rozbudzanie zainteresowania wykorzystaniem węgla w codziennym życiu, wzbogacenie wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii, kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie umiejętności analizowania zjawisk przyrodniczych i wiązania przyczyny ze skutkiem.  Półkoloniści z zaciekawieniem wzięli udział w zabawie badawczej „Poznajemy węgiel” – oglądali bryłki węgla kamiennego, badali właściwości fizyczne: kolor, twardość, zapach, faktura.  Rozwiązywali  naprawdę trudne rebusy obrazkowo-literowe na temat „Skąd się bierze węgiel?”. Wysłuchały wiersza M. Terlikowskiej „Węglowa rodzinka”, oglądali przedmioty powstałe z przeróbki węgla, nazywali, porównywali, określali właściwości i przeznaczenie tych przedmiotów. Najwięcej jednak emocji dostarczyła burza mózgów, która zarazem była sprawdzianem wiedzy na tematy „Jak powstał węgiel?”, „Do czego ludzie wykorzystują węgiel?” 
    A po śniadaniu przyszedł czas na wykazanie się zdolnościami plastycznymi w zespołach i zdobytą wiedzą w czasie zajęć:  I grupa – rysowała węglem na szarym papierze  na temat  „W kopalni”, a II grupa – miała zadanie trudniejsze  – rysowała węglem na gazecie czarno –białej na temat „Górnik przy pracy”. Sam ks. Józef próbował pomagać mniej zdecydowanym, trwały dyskusje, podpowiedzi i przyznać musimy, że ma zdolności plastyczne. 
Pracowicie, kreatywnie a przede wszystkim zabawnie upłynął nam czas do obiadu. Jak zwykle był pyszny i zjedzony do syta. I co dalej w naszych planach. Spacer i seans filmowy w ArtKinie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że będzie to bajka pt. „Sing” osadzona w świecie zamieszkałym przez uczłowieczone zwierzęta.
Największe salwy śmiechu u naszych pólkolonistów wzbudziła długa scena castingu, gdzie przez scenę przewijała się cała plejada przeróżnych czworonogów wykonujących największe radiowe hity jak: Butterfly zespołu Crazy Town, Anaconda Nicki Minaj, Stay With Me Sama Smitha czy Bad Romance Lady Gagi. No bo jak tu się nie śmiać ze ślimaka, który z przejęciem śpiewa Ride Like The Wind Christophera Crossa. Każda z postaci występująca przed jury miała swój unikalny styl i swoje problemy. Jedni byli chorobliwie nieśmiali, inni mieli zbyt dużo pewności siebie, kolejni nie władali żadnym ze zrozumiałych języków czy też dostawali napadów gazów w stresowych sytuacjach. Jednak każdy z bohaterów miał szczere intencje i z całych sił walczył o spełnienie swoich marzeń. Film uczy młodych widzów, że NIE WARTO SIĘ PODDAWAĆ. Trzeba przełamywać wewnętrzne bariery, które sami sobie tworzymy i nie bacząc na nic stawiać czoła przeciwnościom losu. Najlepszym podsumowaniem i jednocześnie idealnym przesłaniem był utwór Franka Sinatry My way w wykonaniu jednego z głównych bohaterów. To wspaniała lekcja siły i pokonania własnych słabości.
Tak minął nam kolejny dzień półkolonii zimowej. A jutro zapraszamy na spotkanie z kolorem CZERWONYM – będzie ciekawie.

Warto wiedzieć

Kolor czarny to najciemniejsza z barw. Teoretycznie nie jest kolorem, lecz po prostu brakiem światła widzialnego. Nie ma 100% kolorów czarnych, a najczarniejszą rzeczą na świecie jest sadza. Czerń jest jedną z najbardziej klasycznych i konserwatywnych barw. Jest kolorem konserwatywnym i doskonale współgra z niemal każdą barwą. Czerń można nazwać "niezrozumianym kolorem", gdyż niemal w każdej kulturze ma inne, często odległe znaczenie.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin