chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień IV
Dzień IV – 19.01.2017r. – czwartek

KOLOR CZERWONY

   

   Czwarty dzień zimowego wypoczynku był bardzo ciekawy.  Były gry i zabawy na powitanie, pląsy z kolorowymi balonikami do muzyki - według metody Rudolfa Labana i Betii Strauss, swobodne zabawy według zainteresowań w salach zabaw: tenis stołowy, piłkarzyki, bilard, sześcian wspinaczkowy, kafejka komputerowa, relaks w Sali Doświadczania Świata – aromaterapia.

Ale po kolei

Spotkanie  w grupach rozpoczęliśmy od powitania i lepszego poznania się poprzez pytania zadawane przez nauczycieli typu: Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy: - wydzieli kiedyś tęczę, - marzą o „niebieskich migdałach”, - mają zielone oczy, - piją białe mleko, - malują kolorowymi kredkami, - lubią czerwone truskawki.
   

   Kolejnym punktem dnia był cyklu spotkań z zaproszonymi gośćmi. Pani Katarzyna Stachyrak z Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, zapoznała nas z niebezpieczeństwem jakie niesie grypa, szczególnie w zimie i jak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej. Dzieje się tak, ponieważ  dni stają się coraz krótsze a temperatury spadaj i dlatego w tej porze roku dzieci łatwo się zarażają i wracają do domu zakatarzone lub kaszlące. Jak zatem dbać o zdrowie zimą? Oto kilka wskazówek: Zdrowe odżywianie wspomaga zdrowie zimą, higiena osobista, odpowiednie ubranie oznacza zdrowie zimą, regularny ruch na świeżym powietrzu, przyjmowanie wielu płynów, sen także wpływa na zdrowie zimą, relaks, pielęgnacja twarzy i ciała, zdrowy klimat w mieszkaniu.
   Odwiedził nas również zaprzyjaźniony z placówką aspirant sztabowy Jerzy Barczentewicz z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zabawy na śniegu, zjazdy z górki, jazda na  łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną, jednak pamiętać musimy, że zdrowy rozsądek i ostrożność muszą nam zawsze towarzyszyć!. Pan Jerzy udzielił nam kilku ważnych rad: abyśmy do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierali miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Nie powinniśmy ślizgać się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Nam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
   
   Niezwykle ciekawe i ekscytujące okazało się spotkanie z p. Tomaszem Bieleckim pracownikiem Lasów Państwowych. Pan Tomasz opowiedział nam o swojej pracy, o tym czym jest las, jakie rośliny i zwierzęta w nim żyją, jakie zachodzą między nimi relacje. Mieliśmy możliwość poznania różnych gatunków flory i fauny lasów. Obejrzeliśmy krótkie filmy  m.in. na temat jak ważne jest to, by w lesie nie śmiecić.
   
   Kolejnym punktem dnia była pogadanka na temat koloru czerwonego połączona z zabawą „Jakim jestem kolorem?”. Dzieciom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i dobrej zabawy co jeszcze silniej ich zintegrowało. Były też krzyżówki z hasłami nawiązującymi do tematu dzisiejszych zajęć, zabawa „Tęcza”, rozdmuchiwanie farby w kolorze czerwonym za pomocą słomek, wyjaśnienie znaczenia koloru czerwonego. Dzieci opowiadały co kojarzy im się z czerwienią. Było twórczo, zabawnie a przede wszystkim ciekawie.
I co dalej?
Dalej nauczyciele zaprosili wszystkie dzieci do przygotowanych wcześniej trzech stanowisk pracy twórczego myślenia.
Pierwsze stanowisko zajęły dzieci, które wylosowały karteczki z sercem. Ich zadaniem było wycięcie z szablonu  ludzika-serce i naklejenie go na papierowym talerzyku. Tło talerzyka ozdabiały według własnego pomysłu.
Drugie stanowisko zajęły dzieci, które wylosowały karteczki z rysunkiem Czerwonego Kapturka. Tworzyły one bajkę na rozwiniętej rolce tapety ,, Dawno, dawno temu, za górami, za lasami mieszkała mała dziewczynka....
Przy trzecim stanowisku pracowały dzieci, które wylosowały karteczki z rysunkiem biedronki. Wykonały biedronki z talerzyków papierowych, czarnego i białego kartonu i skrawków czarnego materiału. Dzieci wykazały się oryginalnością w działaniu oraz aktywnością twórczą w  nadawaniu tytułu powstałemu dziełu.

   
   Najmilszym jednak momentem dzisiejszego spotkania z kolorem czerwonym było „Obdarowywanie się serduszkami” na których napisane były miłe słowa: jesteś miły, lubię cię, lubię, gdy się uśmiechasz, lubię się z Tobą bawić.  Każdy półkolonista wybierał jedno serce i odczytywał napis koledze lub koleżance, a następnie przyklejał  serce.
   
   By mieć więcej sił na dalsze przygody, dzieci zjadły pyszny obiad i z niecierpliwością czekały na kolejne niespodzianki. W programie dnia znalazły się szaleństwa w śniegu. Każdego dnia wita nas nowa warstwa skrzącego się białego puchu. Jest naprawdę zimno brrr, brrr ale nam to nie przeszkadza. Tu orzełek, tam aniołek. Wspaniała zabawa !!!. Nie możemy tylko ulepić bałwana, który z radosnym uśmiechem witałby nas każdego dnia – bo śnieg po prostu nie chce się lepić. Ale my sobie poradzimy i rodzinka bałwankowa stanie przed Oratorium „Twój Dom”
Przyznać musimy, iż czerwony dzień pełen był atrakcji i promiennego uśmiechu. Było SUPER !!! A co jutro?

Warto wiedzieć

Kolor czerwony najgorętszy ze wszystkich barw, to kolor życia, emocji i skrajnych uczuć. Uznawany za kolor ponad kolorem, ma on wiele znaczeń, często w zależności od kultury. Kolor czerwony należy do ciepłych i niegdyś był uważany za „kolor kolorów” . Jego nazwa w niektórych językach oznacza dosłownie „piękny” lub „kolorowy” .Kolor czerwony jest tzw. barwą władzy, występuje jako atrybut króla i jego najwyższego znaczenia. Oprócz tego kolor oznacza również ogień, rządzę i krew, płodność oraz odwagę. Jest to bardzo intensywna barwa kojarząca się również z uczuciem miłości.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin