chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VI


Dzień VI – 23.01.2017r. – poniedziałek


KOLOR NIEBIESKI

   
    Z wielką radością i zaciekawieniem rozpoczęliśmy kolejny tydzień  półkolonii zimowej. Już od rana było gwarno i wesoło, dzieci pełne siły i werwy czekały na rozpoczęcie zajęć półkolonijnych. Poniedziałkowy zimowy dzień rozpoczął się  od  rozwijania aktywności ruchowej dzieci i młodzieży poprzez  stworzenie warunków do prowadzenia zabaw integracyjnych „Podobni do podobnych”  a więc „Szukania kolegów, koleżanek, którzy mają podobny do siebie np. kolor włosów” -celem  większej obserwacji siebie i poznania – zwrócenia uwagi na szczegóły, których na co dzień być może nie zauważają. Śmiechu było co niemiara!!!
   
   Tematem dzisiejszego dnia był kolor niebieski, więc zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu bajki: „O rybaku i złotej rybce” do momentu, gdy rybak wypuszcza złowioną przez siebie złotą rybkę. Po czym półkoloniści na podstawie wysłuchanej bajki i ilustracji przedstawiających głębiny morskie wypowiadali się na temat: W jakim środowisku żyła złota rybka?, Jak może wyglądać morze?, Czy morze to tylko sama woda?,  Co znajduje się na dnie morza?.     Półkoloniści wypowiadali się też z czym kojarzy się im kolor niebieski? Nawet ks. Józef chętnie odpowiadał, że ze spokojem, morzem i niebem. Relaks - to dla ks. Józefa, synonim niebieskiego. Dzieci dowiedziały się również co tak naprawdę powoduje, że widzimy kolory? Czyli o dwóch rodzajach światłoczułych receptorach: pręcikach i czopkach – wiedzieliście o tym. Niesamowite wrażenie wywarła na dzieciach wiadomość, że z kolorem niebieskim przyroda ma  w ogóle kłopot.  Dlaczego? W przyrodzie jest niewiele niebieskiego, mimo że dominuje on w odcieniach morza i nieba. Możliwe, że jest on idealnym tłem dla innych barw, ponieważ go w zasadzie nie zauważamy. Niemniej jednak uspokaja nas i daje nam poczucie bezpieczeństwa. To się sprawdza - znaki drogowe nakazujące kierunek jazdy oraz trasy najbardziej bezpieczne są oznaczane na niebiesko, zaś sygnał „stój” i znaki zakazu to domena czerwieni. Kolor niebieski jest także standardowo przypisywany siłom porządkowym - policja i organizacjom pokojowym. Debaty polityczne często odbywają się na niebieskim tle, kolor ten jest wykorzystywany do przekazywania informacji medialnych, by wzmocnić ich powagę i obiektywizm. Niebieski jest też wiązany ze smutkiem  - angielskie słowo „blue” oznacza też smutek, a nawet żałobą. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawy integracyjne z chustą Klanzy.
   
   Kolejnym działaniem była radosna twórczość plastyczna. Dzieci zostały podzielone na zespoły: I zespół: wg własnego pomysłu, starając się równocześnie o harmonię całej pracy malował farbami dno morza – u dołu kartki - wodę , fale i różnorodną roślinność
II zespół: malował pastelami statki, łodzie, wycinał je i układał na pracy grupy I wspólnie tworzą całość pracy.
III zespół wykonał  – złotą rybkę techniką origamii. Ozdabiał rybki pisakami i klejem brokatowym w kropki, plamki, łuski... wg inwencji i naklejał na arkusze z namalowanym morzem. Półkoloniści poprzez twórcze działanie uczyli się przede wszystkim współpracy w zespole, świetnie się ze sobą integrując i dostarczając sobie niemożliwej porcji humoru.
   

   A po odżywczym śniadanku przyszedł czas na relaksację – wygodnie ułożeni na poduszkach,  po trzech głębokich oddechach wsłuchiwali  się w odgłosy  szumu morza i słowa prowadzącego. Czuliśmy się tak jakbyśmy przeżywali niesamowitą letnią przygodę nad morzem.
   
   Kolejną atrakcją dzisiejszego niebieskiego dnia było wyjście do FIKOLANDU.  Uznaliśmy, że ani mróz, co szczypie w uszy, ani śnieg, co w oczy prószy, ani wiatr, co czoło chłodzi, naszej zabawie nie przeszkodzi. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji m.in. trampolina, piłkarzyki, basen z kulkami, dmuchana zjeżdżalnia, dmuchany zamek, tor przeszkód i dużo koloru niebieskiego itp. Ponadto Panie animatorki przygotowały  mnóstwo dziecięcych atrakcji: było malowanie twarzy, pląsy, zabawy ruchowe itp. Szaleństwom milusińskich przez cały czas towarzyszyła muzyka z dziecięcego repertuaru. BYŁO GŁOŚNO, RADOŚNIE, NIESAMOWICIE I FIKOLANDOWO! Po dwu godzinnym szaleństwie w kompleksie zabaw dla dzieci wróciliśmy do Oratorium.
   
   Dzisiejsze spotkanie wokół koloru niebieskiego umożliwiło każdemu półkoloniście poszerzenie i pogłębienie wiadomości przy wykorzystaniu różnorodnych środków, form i metod pracy. Przeprowadzone zabawy i doświadczenia oraz obserwacje były świetną okazją do poznawania przez dzieci i młodzież otoczenia przyrodniczego, wybranych  zjawisk fizycznych i chemicznych.

   I pamiętajcie we wtorek  „Świat będziemy oglądać przez różowe okulary”


Warto wiedzieć

Niebieski jest jedną z podstawowych barw i należy do kolorów zimnych. To, że kojarzy się nam z błękitem nieba, nie jest przypadkowe. Barwa nieba spowodowana jest tak zwanym efektem Rayleigha i jest spowodowana rozpraszaniem się cząsteczek światła w cząsteczkach atmosfery. Niebieski nasuwa nam na myśl również wodę, morze i otwartą przestrzeń. W Starożytnej Grecji kolor był atrybutem najwyższych Bóstw, a mianowicie Zeusa i Jupitera. Błękit to kolor pełen różnych znaczeń, podobnie jak czerwień. Oznacza między innymi uduchowienie, higienę, spokój, ład, wodę, świeżość, chłód, a z drugiej strony energiczność, dynamizm, inspirację i kreatywność. Na świecie istnieje mnóstwo minerałów tej barwy, wśród których można wymienić: turkus,  szafir, lapis lazuli, akwamaryn i sodalit. Niebieski i jego odcienie np. granatowy, turkusowy, błękitny jest jednym z najbardziej lubianych kolorów.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin