chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VII

Dzień VII – 24.01.2017r. – wtorek


KOLOR RÓŻOWY

   
   Kolejny dzień zimowiska za dziećmi i młodzieżą. Nasi półkoloniści są ciekawi świata i posiadają potrzebę odkrywania swojego otoczenia. Stawiając ich w roli badaczy, dostarczamy im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości. Dzisiaj poznawaliśmy kolor różowy, więc wszystko widzieliśmy przez różowe okulary.  OOO jaki różowy jest świat!!!. Na początek wysłuchaliśmy  opowiadania „Kolory tęczy”, dzieci  wyróżniały kolory tęczy i układały własne zakończenie opowiadania. Dowiedziały się też jak powstaje kolorowa, fascynująca tęcza, że pojawia się zawsze gdy deszcz znika, a słońce z deszczowych chmur się wymyka. Poznały kolejność barw w zabawie ruchowo- twórczej inicjowanej opowiadaniem nauczyciela „Przechodzenie przez bramę po drugiej stronie tęczy”. Kolejnym zadaniem w którym półkoloniści wzięli udział było ćwiczenie twórczego myślenia - tworzenie porównań – „Świat widziany przez różowe okulary jest … jak…” rundka wypowiedzi dzieci i młodzieży a pomysły zapisywane były na arkuszu papieru pakowego.
   
   Po śniadaniu pólkoloniści przystąpili do działania plastycznego. Zostali podzieleni na grupy i kolejno losowali dla siebie zadania:  grupa I  malowała kolorowe plamy na kartonie techniką „Mokre na mokrym”. Po wyschnięciu dzieci obrysowywały czarną lub brązową pastelom kontury, wyznaczone przez kolory i przekształcały powstałe obrazy według własnego pomysłu. Zadaniem grupy II było wykonanie z kartonu dużych różowych okularów. Natomiast  grupa III wykonała dowolną techniką „Kwitnące różowe drzewo brzoskwiniowe". Galeria prac – po prostu piękna.
   
   Ciekawie i twórczo upłynął nam czas do obiadu, który zjedliśmy ze smakiem bo w menu był:  czerwony barszczyk z jajeczkiem i spaghetti no i oczywiście nasz ulubiony deser.  Po chwili odpoczynku na poduchach, udaliśmy się   na wspólną modlitwę i śpiew do kaplicy.
A po modlitwie i tradycyjnym słówku – przypomnieniu spisanego Kontraktu, przyszedł czas na niezliczone zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci widzą zimę inaczej! Kiedy biały puch przykryje okolicę, trudno już zatrzymać je w salach. Mróz niewielki, śniegu sporo, to najlepszy czas, żeby wybrać się na sanki. I tak właśnie zrobiliśmy!!! Przecież nikt z nas zimy się nie boi, na mróz dobry ruch, wielka frajda zjeżdżać z góry, kiedy śnieg jak puch. Dzieci  zaskoczyły nas inwencją twórczą i same organizowały sobie zabawy - białych szaleństw przyszła pora. Zimna zima, śnieżna zima, wystrojona w długie sople, skrząca się wesoło dostarczyła nam niesamowitej zabawy. Tylko na podwórku bałwanka nam brak co czarne guziki i biały żakiecik ma. I nie wiemy kiedy zimową bajeczkę nam opowie?

Warto wiedzieć

Kolor różowy jasny, ciepły nie jest kolorem podstawowym  - występuje jako barwa pośrednia między białym i czerwonym. W języku polskim oraz większości pozostałych europejskich, słowo „różowy” pochodzi od kwiatu, róży. W rzeczywistości róże, w zależności od odmian, mogą przybierać najróżniejsze barwy, od bieli przez żółcienie i oranże aż po czerwienie i róże. W układzie RGB wymaga prawie zawsze przewagi składowej niebieskiej nad zieloną. Jest dobrym kolorem do wyciszenia. Różowy należy łączyć z ciemniejszymi i bardziej stonowanymi barwami, takimi jak czarny, szary, niebieski, czy też granatowy.

RGB  - jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin