chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień VIII

Dzień VIII – 25.01.2017r. – środa


KOLOR ZIELONY

   
   Dzieci i młodzież uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia. Dlatego staramy się aktywność poznawczą półkolonistów stymulować i ukierunkowywać między innymi przez wspólne zabawy pozwalające na poznanie świata. Dzień rozpoczęliśmy od wspólnych zabaw m.in. w sali gier, gry w bilard, Sali Doświadczania Świata, swobodnych zabaw według potrzeb i zainteresowań.
Tematem przewodnim dzisiejszego dnia był kolor zielony, który okazał się niezwykle ciekawym kolorem na podstawie wypowiedzi półkolonistów na temat „co by było gdyby świat był szary i nie było koloru zielonego?”. Następnie dzieci i młodzież wzięły udział w działaniu badawczym– skąd wziął się kolor zielony – łączyły kolory. Były zagadki słowno-obrazkowe połączone z pogadanką na temat planet. Burza mózgów – „co możemy zobaczyć patrząc w niebo”. Jednym z ważniejszych celów tych zajęć był rozwój wyobraźni i wiedzy o otaczającym nas świecie. Po wielkich trudach udało się też półkolonistom odszyfrować tajemniczą wiadomość od Kosmicznego Przyjaciela.  Dzieci wyruszyły w „kosmiczną podróż” przy muzyce  R. Straussa  Odysei odliczając od 1-7. Jednym słowem było nam kosmicznie i zielono.  Było też działanie plastyczne  w  grupach wg techniki E. Dziamskiej - I grupa żółtą kredką w rytm muzyki  rysowała gwiazdki w dowolnym miejscu planszy, zadaniem - II grupy było wykonanie z pudełek różnej wielkości rakiety, zaś - III grupa uczestniczyła  w plastycznej zabawie badawczej „Zielony świat” – dzieci i młodzież mieszały różne kolory dochodząc do uzyskania koloru zielonego poprzez połączenie koloru niebieskiego i żółtego, tworząc różne odcienie zieleni uzyskując efekty barwne podczas malowania przy muzyce Vivaldi’ ego. Nawet kadra pedagogiczna była dzisiaj w kolorze ufoludkowym.       
   
   Kolejnym punktem dnia było wyjście do kolorowego Centrum Zabaw Fikoland, gdzie dzieci i młodzież spędziły czas bardzo aktywnie, bawiąc się i grając na różnego rodzaju sprzętach. Kompleks Fikoland to miejsce, w którym półkoloniści mogli bezpiecznie szaleć na zjeżdżalniach, trampolinach i na wielu innych wspaniałych obiektach. Fikoland to miejsce, w którym obowiązuje tylko jedna zasada- dobrze się bawić!. Sala rozbrzmiewała więc wesołym śmiechem, z twarzy dzieci nie znikał uśmiech i zadowolenie.
   
   Przed rozejściem się do domu całą wspólnotą półkolonijną  udaliśmy się na modlitwę do kaplicy, by podziękować Panu Bogu za bezpiecznie i aktywnie przeżyty dzień półkolonii zimowej p.n. „Świat barw i Ja”.

Mamy nadzieję, że zajęcia z kolorem zielonym  sprawiły dzieciom i młodzieży radość, a wiedza zdobyta podczas spotkania pozostanie w ich pamięci na długo.


Zielony jest barwą powstałą poprzez połączenie żółtego i niebieskiego. Doszukując się znaczenia tego koloru, z pewnością należy zwrócić uwagę na jej łączność z porami roku. Oczywistym jest, że zieleń to dominujący kolor ciepłych pór roku, a mianowicie wiosny i lata. W związku z tym, barwę można uznać za kolor życia, Ziemi, natury. Zieleń to także symbol nadziei, harmonii, wolności i szczęścia. Dodatkowo, zieleń jest barwą harmonii. Jako, że Ziemia i kosmos tworzą jedną całość, są uważane za symbol spokoju i stałości.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin