chmuryl
chmuryp

Półkolonia Zimowa - Dzień IX
Dzień IX – 26.01.2017r. – czwartek

KOLOR BEŻOWY


   
   Z przykrością musimy przyznać, że to przed ostatni dzień naszych zimowych półkolonii p.n. „W świecie barw i Ja”. Szkoda. Czas tak szybko mija. Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy tak jak zwykle o godzinie 7.00 rano, od radosnego powitania się w grupach, zabaw towarzyskich w salach oraz zabaw muzyczno-ruchowych.
Dzieci i młodzież pełni sił i chęci do przeżywania nowych przygód wzięły udział w zajęciach z kolorem beżowym. Najwięcej frajdy i dobrej zabawy sprawiła im zabawa edukacyjna – „Łańcuch skojarzeń” - dzieci kolejno w szybkim tempie podawały pierwsze słowo, które skojarzyło im się ze słowem  jajko-kura-grzęda-żółtko -skorupka-białko itp.
   
   Skoro tematem przewodnim dnia było jajko coś konkretnego, a nie abstrakcyjnego przystąpiliśmy więc do działania badawczego – wielozmysłowo poznania jajka – dotykać, obserwować, stłuc, ugotować, przyrządzić z niego potrawę. Półkoloniści przeprowadzili eksperyment  p.n. „Zakręcone jajko” i próbowali określić, które z nich jest cięższe i dlaczego - wniosek  - lekkie jest surowe, a cięższe to jajko ugotowane na twardo. Poznały budowę jajka techniką zabawy badawczej połączonej z pokazem. Podczas obserwacji stłuczonego surowego jajka dzieci i młodzież zainteresowały się błoną znajdującą się pod skorupką  i pustym miejscem na dnie jajka, w którym błona nie przylega do skorupki. Pojawiły się pytania badawcze: Po co jest błona? Dlaczego w jednym miejscu nie przylega do skorupki?, Skąd w jajku bierze się kurczak?, Dlaczego na Święta Wielkanocne ozdabia się jajka? Czy tylko ptaki wysiadują jajka? Wspólnie zastanawialiśmy się nad  odpowiedziami na nasze pytania. Przy okazji dowiedzieliśmy się że połowa naszych pólkolonistów  lubi jeść jajecznicę, najmniej osób lubi jajka na twardo, a średnia ilość pytanych – na miękko. Było też twórcze rysowanie na szarym papierze  jajka do którego każdy uczestnik zajęć dorysowywał jakiś element, przenoszenie jajka do gniazda oraz wizualizacja  „Taniec kurcząt w skorupkach”  - dzieci pozawerbalnie naśladowały ruchem muzykę. Było naprawdę wesoło. Nie zabrakło też pogadanki na temat „Dlaczego należy jeść jajka?”. Czy wiecie, że wystarczy zjeść 3 - 4 jajka w tygodniu żeby: uchronić się przed różnymi chorobami, mieć piękne, lśniące włosy, dobrze, wyraźnie widzieć, mieć mocne zęby, kości i paznokcie,  ładną, gładką i złocistą skórę.
   
   Po cyklu wspólnych zabaw i eksperymentów z kolorem beżowym całą społecznością półkolonijną udaliśmy się do ArtKina na film pt. „Balerina”. Film opowiadał o przygodach  11-letniej Felicji, która miała talent, pasję i ambicję, by prezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością. Poznaliśmy jej marzenia o nauce w najlepszej szkole baletowej we Francji ale i trudności z którymi przyszło jej się zmierzyć. Mimo przeciwności losu Felicja nie poddała się i uciekła do Paryża, gdzie sny o karierze baleriny w końcu stały się realne. Przygody Felicji to doskonała  lekcja o sięganiu po marzenia i nie tylko dla dziewcząt. Bowiem chłopcy o aspiracjach naukowych mogą utożsamiać się z drugim – niemal równoległym – bohaterem animacji, Wiktorem. To z nim Felicja ucieka z sierocińca i to on daje jej nieocenione wsparcie. Chłopiec ma w dodatku równie sprecyzowane plany – pragnie zostać wynalazcą, a najbardziej na świecie chciałby zbudować samolot. Kiedy znajduje się w Paryżu, także jego marzenia prędko nabierają realnych kształtów. Myślę, ze zostaliśmy wyraźnie pouczeni, że droga na sam szczyt wymaga ciężkiej pracy i wielu poświeceń. To co nam podobało się to wpadająca  w ucho muzyka, angażujące zwroty akcji i wspaniała XIX-wieczna scenografia Paryża – właśnie trwała budowa wieży Eiffela,  zabawni bohaterowie, którzy skutecznie zarażają swoimi pasjami i uczą mądrych rzeczy na temat przyjaźni.


             


Około godziny 16.00 dzieci i młodzież rozeszły się do swoich domów. To był wspaniały dzień pełen dobrych wspomnień!!!


Warto wiedzieć

Jasne odcienie typu beż czy piaskowy są mieszanką brązu z bielą. Beż, beżowy pojawiły się w polszczyźnie w końcu XIX w. jako zapożyczenie z fr. beige (laine) barwa naturalnej (tzn. niefarbowanej) wełny owczej. Ta barwa była wcześniej określana m.in. wyrazami piaskowy, kremowy, śmietankowy, cielisty, lniany, płowy, platynowy, blond.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin