chmuryl
chmuryp

Bal Charytatywny grupy Nowy StylKażda z placówek otrzymała zaproszenie informujące z hasłem
przewodnim balu. Tym razem  bawiliśmy się pod hasłem  „NA BIZNESOWYM PARKIECIE”. Nie były to jednak popisy taneczne , choć dyskoteka też była przewidziana w programie, ale nauka ekonomii poprzez zabawę. Organizatorzy balu pragnęli pokazać dzieciom, że o finansach można mówić na wesoło, że każdy może przyswoić sobie podstawowe zagadnienia ekonomiczne. Temat ten doskonale wpisuje się w działania edukacyjne prowadzone przez firmę Nowy Styl na Podkarpaciu pod hasłem „Ja i Ty w świecie pieniądza”. Przeważająca treść atrakcji balu dotyczyła  „biznesu”. Organizatorzy zachęcili również uczestników   do aktywnego udziały w dwóch konkursach: „Projekt nowego banknotu” i „Nasz Biznes”.

   
   Zgodnie z zaproszeniem nasza grupa z Oratorium „Twój Dom” razem z paniami wychowawczyniami i pod przewodnictwem ks. dyrektora Józefa Gibały, zameldowała się w MOSiR-ze o godz. 15- tej. Tradycyjnie udaliśmy się na ucztę, aby zakosztować przysmaków. Na długim stole czekały na gości wspaniałości: ciastka, ciasteczka, babeczki, wafle, oponki, pączki, drożdżówki i to o przeróżnym smaku, kształtach  i kolorach. Podobnie było z owocami, było ich do wyboru: jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki… Duże talerze smakowitych kanapek zachęcały wszystkich. Nie mogło zabraknąć cukierków. Były także i lody. Nieopodal na drugim stole podawano cieple potrawy: zapiekanki, frytki, hamburgery, popcorn. Obok stały napoje gorące i zimne: soki, coca-cola, herbata i kawa.
   
   Najedzeni do syta udaliśmy się do sali, gdzie czekały na nas przeróżne atrakcje. Jak zwykle każde z dzieci pragnęło wyglądać zdumiewająco, a nic tak nie zmienia twarzy jak wymalowane na niej: motyle, kwiaty, okulary, lub inne ozdoby. Więc stoisko „Malowanie twarzy” jak zwykle było oblegane, a panie artystki nie mogły nadążyć z pracą. Przy stoisku „Wizażu i stylizacji” stały też długie kolejki, podobnie jak przy „Zagadkowych balonikach”. Najdłuższa jednak ustawiła się przy „Stoisku z zabawkami”, gdzie za trafną odpowiedź, dzieci otrzymywały wybraną przez siebie zabawkę. Można się było również nauczyć dekorowania ciastek.
   
   Nastrój był wspaniały! Wciąż rozbrzmiewała radosna, rytmiczna muzyka, tak że same nogi rwały się do tańca. Mikołajkowy bal prowadzili dwaj świetni konferansjerzy pp. Tomasz Micek i Jakub Grabowski z Rzeszowa. Doskonale przygotowali dziecięcy program wplatając kolejne punkty balu w taniec, muzykę i śpiew. I tak tematyka ściśle rozrywkowa łączyła się z „biznesową”. Po pakiecie pytań dotyczących biznesu (chodziło o to, co dany wyraz oznacza lub co to jest?), przeprowadzili nas do programu pt. „Jaka to melodia?” i znów dzieci zgadywały. Z naszego Oratorium dzieci, także wzięły udział. Drugie miejsce zajął Patryk Kukulski. Wszyscy byli nagradzani.
   
   W ślad za tym wysiłkiem umysłowym rozpoczęła się odprężająca zabawa. Popłynęła melodia „Jedzie pociąg z daleka…” i przez salę „przejechał dziecięcy roześmiany pociąg”. Piosenka „Siekiera, motyka, piłka, szklanka…” dostarczyła dzieciakom radosnej gimnastyki. Po zabawach ruchowych przyszedł czas na „Pokazy akrobatyczne’”. Wszystkie dzieci skupiły uwagę podziwiając występy artystów. Jeszcze większą atrakcją był popis dziesięciu karateków.
   
   Niesamowite jednak wrażenie wzbudzali dwaj szczudlarze, którzy krążyli  po sali zaczepiając dzieciaki, a nawet w takt muzyki wykonywali ruchy taneczne. Panowie konferansjerzy zaprosili na scenę odważne dzieci aby spróbowały sztuki chodzenia na szczudłach. Oj było wesoło, wesoło, bo wszyscy spadali- trudna to sztuka! Kolejny punkt, to kręcenie hula hop. W tej dyscyplinie z naszego Oratorium wzięły udział dziewczęta i wygrały nagrody aż dwie: Ola Data i Natalka Kania. Innych interesowało stoisko „Gry planszowe”. Tu rozgrywano partie rożnych gier. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra w Catona. Inni w ramach tego stoiska budowali z tektury „Projekt nowego budynku”. Przy stoisku „Rysunku”, dzieci wypełniały puste kontury lub na czystych kartkach, według własnego pomysłu wykonywały prace plastyczne na temat bezpieczeństwa i ekologii. Za wszystko byli nagradzani. Najmłodsze dzieci  miały też swoje miejsce do zabawy „Kącik Malucha”. Składał się on z domków, nadmuchanej gąsienicy i samochodu. Przy stoliczkach dzieci wykonywały rysunki. Miała też swoje stanowisko fundacja pt. „Świat pieniądza”. Fundacja ta jako jedyna w Polsce istnieje w szkole nr 14 w Krośnie, a kl. V realizuje program ekonomiczny pt. „Ja i Ty w świecie pieniądza” z podręcznika pt. „Świat pieniądza”. Było też stanowisko „kryminalistyki”.
   
   W pewnej chwili panowie prowadzący zaprosili na scenę przybyłych Gości. Była to Pani Małgorzata Gołębicka - Prezes Fundacji PKO Warszawe i Dariusz Frydrych - Członek Zarządu Grupy Nowy Styl. Wręczyli oni 4 główne nagrody dla tych Ośrodków, które wzięły udział w konkursie „Biznes Plan”. Otrzymali po 4 tysiące i po jednym tysiącu na modernizację od Nowego Stylu. Na zakończenie przyjechał św. Mikołaj i rozdał pozostałym placówkom prezenty. Tak wszyscy usatysfakcjonowani, przy taktach świetnej muzyki, powrócili do domów.


                                                                                                                           
Jadwiga Nowakprzerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin