chmuryl
chmuryp

Święta Majowe

Ale maj to także wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu historycznym. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są  w Polsce trzy ważne święta.


A oto trochę historii:
     
   1 MAJA to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się, między innymi, 8-godzinnego dnia pracy. Święto zostało ustanowione w 1889 roku w Paryżu na pierwszym Kongresie Drugiej Międzynarodówki. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r.i były zorganizowane przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat.

   Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 MAJA,a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków, a w 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe.
     
   3 MAJA upamiętnia wprowadzenie pierwszej  w Europie i drugiej na Świecie Konstytucji. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną.  Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
    
   Oratorium „Twój Dom”, uczciło Święta Majowe. We wszystkich grupach wiekowych w związku ze świętami 1, 2 i 3 MAJA, odbyły się zajęcia z zakresu edukacji  patriotycznej.  Wychowankowie recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali patriotyczne pieśni, m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, odbył się też konkurs wiedzy p.n. „Kto Ty Jesteś Polak Mały”. Dzieci wykazały się wiedzą o Polsce, a także  o swoim regionie.
    
   Dzieci wraz z wychowawcami wykonały elementy dekoracyjne sal dydaktycznych oraz holu. Biało-czerwony wystrój  pomieszczeń spowodował, że wszyscy odczuliśmy uroczysty nastrój majowych świąt.
    
   Dzięki podjętym działaniom wychowawczo-edukacyjnym wychowankowie mogli świadomie obserwować i przeżywać kolejne święta, wiedząc kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można przyłączyć się do ich obchodów. Była to pouczająca lekcja patriotyzmu zawarta w słowach: „Święta miłości kochanej Ojczyzny...”
     Odpoczywając od zgiełku i gwaru miasta, relaksując się na łonie natury, pamiętajmy, że 1, 2 I 3 MAJA, to nie tylko dni wolne od szkoły i pracy, ale przede wszystkim dni, które swoimi wydarzeniami na trwałe wpisały się w karty naszej historii.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin