chmuryl
chmuryp

MOC ATRAKCJI W FANTASTYCZNEJ KRAINIE ZABAWY

  

   Przez wiele tygodni do rodzinnego festynu przygotowywali się wszyscy pracownicy  z Księdzem Dyrektorem Józefem Gibałą na czele. Panie wychowawczynie ćwiczyły z dziećmi program słowno-muzyczny, który miały zaprezentować na scenie. Przez wiele tygodni układały scenariusz, powtarzały wiersze, przecież na tle innych gościnnych zespołów nie mogły wypaść gorzej. W ostatnim tygodniu udekorowano budynek. W oknach fruwały kolorowe motyle i anioły. Drzewa i scenę przybrano kolorowymi chorągiewkami oraz balonikami. Najważniejszy był fronton budynku. W najwyższym oknie zawieszono obraz Matki Boskiej Fatimskiej, a pod nim nieco niżej duży obraz Patrona Oratorium bł. Bronisława Markiewicza.

    
   Dzień Dziecka p.n. Michayland rozpoczął się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą św., którą odprawił i kazanie poprowadził ks. Maksymilian Michcik Michalita z Miejsca Piastowego. Najświętszą Eucharystię uświetniła jak zawsze schola prowadzona przez  p. Ryszarda Nowaka. Na homilię ks. Maksymilian zaprosił dzieci do ołtarza. Otoczyły go wokół. Homilia miała charakter dialogu – ksiądz pytał, a dzieci odpowiadały. Zdolny michalicki, dziecięcy kapłan postawił im pytanie „Co daje nam radość?”. Odpowiadały z ochotą: czynienie drugim dobrze, wypełnianie sumienie obowiązków szkolnych, posłuszeństwo rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, itp. Mówca przytoczył cytat Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, to śmieje się cały świat”. W dalszym ciągu mówił o szczęściu dzieci. Nagle zwrócił Ich uwagę na obraz Maryi na frontonie Oratorium i zapytał „Cóż to za obraz?”. Dzieci bezbłędnie odpowiedziały, że jest to Matka Boża Fatimska. Wybrano ten obraz, bowiem w tym roku  przypada setna rocznica objawień fatimskich, a jutro – dopełnił ksiądz – w Miejscu Piastowym dokonana będzie koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Mówił także o życiu Maryi, że nie była zawsze szczęśliwa. Jej życie przeplatały radosne i bolesne chwile. Na zakończenie homilii zaproponował modlitwę Zdrowaś Maryjo i zakończył nią homilię.

   Podczas modlitwy wiernych dzieci same podawały intencje: za bezdomnych, rodziców, nauczycieli, wychowawców i organizatorów, którzy przygotowali dla nich tę radosną imprezę.  W czasie  Mszy św. płynęły religijne pieśni. Dziękczynna do Pana Boga za to, że kocha nas, bo stworzył dla  nas piękny świat. Na modlitwę Ojcze Nasz wszyscy wzięli się za ręce i utworzyli wspólnotę Bożą. Po komunii zaśpiewano radośnie pieśń do Pana Jezusa „O Panie Jezu chcę wyznać, że ja kocham Ciebie, Ty zmieniasz mnie..”.
    
   Po Mszy św. przybywało wciąż nowych gości. Przychodziły całe rodziny – od dzieci po dziadków. O godzinie 11.00 ks. Józef ogłosił uroczyste otwarcie Michaylandu i rozdano losy bezpłatnej loterii fantowej. Ogłosił również, że honorowy patronat nad imprezą objęli Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk i Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki. Na placu jak zawsze było wiele stanowisk, przy których dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość, zabawić się, zdobyć nową wiedzę oraz dać dowód swoich umiejętności. Tuż przy bramie stały wozy strażackie i policyjne. W wozie policyjnym był nawet duży czarny pies. To bardzo ciekawiło chłopców. Dzieci dowiedziały się wiele o obsłudze przyrządów, które im zaprezentowano i jak można się nimi posługiwać. Przy stoisku pierwszym Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie można było zjeść smaczny naleśnik i popić chłodnym owocowym napojem. Przy innym dzieci z apetytem chrupały popcorn.

     
   Największym powodzeniem cieszyły się stoiska: fryzjerskie, gdzie kręcono różne fryzury i drugie - malowanie twarzyczek. Z nowych stoisk duże zaciekawienie wzbudzało „malowanie na szkle”. Bardzo dużo dzieci gromadziło się przy stoisku „gipsowe zwierzęta”. Tu dzieci malowały z zapałem:  muszelki, ślimaki, kwiaty, koniki na biegunach, dinozaury. Jeszcze inne malowanie przebiegało na kartonach. To było tzw. „malowanie na trawie”. Maluchy wyżywały się na: huśtawkach, dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie.

    
   Ogromnym powodzeniem cieszyła się przejażdżka konikami. Nie mogło zabraknąć stoiska z książkami – większość z michalickiego wydawnictwa. A tematyka: o aniołach, o bł. ks. Bronisławie Markiewiczu, św. Janie Pawle II, a nawet o papieżu Franciszku. Były także poradniki zdrowia, zielarskie i różne książki religijne.
Kto poczuł głód to zaspokajał go przy stoisku z bigosem i pysznymi krokietami z mięsem. Były także słodycze, ciasta domowego wypieku, lody, różne napoje, itp.

   Przez cały czas trwały na scenie występy i płynęła wesoła muzyczka. Ładny występ dały dzieci ze Szkoły Tańca Vida-Dance. Wszystkich rozgrzała gorąca samba i energiczna polka – tu nawet starsze babcie podrygiwały z małymi wnuczkami. Ładny popis dały dzieci z ogniska muzycznego z Korczyny – dwukrotnie występowały. Słychać było i stare piosenki, które z przyjemnością słuchano, np. „Kawiarenki”. Nie zabrakło również pieśni religijnych. Gwoździem estradowego programu był występ oratoryjnych dzieci. Świetnie przygotowane przez swoje panie wychowawczynie dały widowni wspaniały występ – zaprezentowały „Kaczkę dziwaczkę” Jana Brzechwy. Maja Gonet zaśpiewała cztery piosenki harcerskie, następnie był występ Gabrysi Szafrańskiej z Korczyny. Natalka Bęben z ogniska muzycznego zaśpiewała „Kocham cię życie”.

   Upragniony czas losowania zbliżał się wielkimi krokami. Poprzedziło go piękne widowisko. Oto nagle od strony bramy weszły dzieci oratoryjne niosące na długich sznurkach kolorowe balony. Prowadziły je panie wychowawczynie. Stanęły przed sceną. W tym momencie zjawił się na niej ksiądz dyrektor Józef i spoglądając w stronę obrazu Matki Bożej Fatimskiej powiedział do dzieciaków „Jutro w Miejscu Piastowym odbędzie się koronacja Matki Boskiej Fatimskiej, więc Wy z tej okazji puśćcie w górę te kolorowe balony dla Niej”. W tym momencie wszystkie balony poszybowały w górę. Przed losowaniem ks. Józef zaprosił na scenę honorowych patronów festynu rodzinnego. Ksiądz Przełożony Generalny Dariusz Wilk podziękował serdecznie ks. Józefowi i całemu zespołowi za wspaniałe przygotowanie. Osobiste słowa uznania skierował do ks. dyrektora podkreślając jego niezwykłą charyzmę – oratoryjnego wychowawcy! Po nim przemówił Prezydent Miasta Piotr Przytocki wyrażając serdeczne podziękowanie za uczczenie święta dzieci. Nadeszła upragniona chwila i rozpoczęto losowanie. Tym radosnym akcentem zakończył się Michayland 2017.

   Całej radosnej zabawie, a wcześniej modlitwie i śpiewom przyglądał się z obrazu i słuchał bł. ks. Bronisław Markiewicz i cieszył się szczęściem dzieci. Za pewne to właśnie On, razem ze Św. Michałem Archaniołem uprosili u Pana Boga pogodę, aby dziatwa mogła bez deszczu spędzić radosny Dzień Dziecka.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin