chmuryl
chmuryp

DZIECI - DZIECIOM

                                                        Już w piątek do organizatorów V edycji Michaylandu – Fantastycznej Krainy Zabawy, uśmiechało się słońce. A sobotni festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka przyniósł iście letnią pogodę. Ponad  tysiąc uśmiechniętych dzieci wraz z całymi rodzinami, pięć godzin wspaniałej zabawy, konkursów i twórczych działań animacyjnych na ponad 20 stanowiskach, wielkie dmuchańce, malowanie farbami na sztalugach, ozdabianie figurek zwierzątek gipsowych, malowanie twarzy, wesoły fryzjer oraz ponad trzysta kilogramów rozdanych kolorowych lizaków i owoców,  jednego dnia w malowniczej podkarpackiej miejscowości – Krosno w ramach Festynu Rodzinnego  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.  „Kiedy uśmiecha się dziecko, śmieje się cały świat” i tak właśnie było na placu przed Oratorium „Twój Dom”, który zamienił się w tętniący życiem Przylądek Dobrej Zabawy, Uśmiechu i Życzliwości.
   
     10 czerwca br. rodzinne świętowanie Dnia Dziecka p.n. Michayland rozpoczęliśmy o godzinie 10.00 uroczystą Mszą św. w intencji wszystkich krośnieńskich dzieci i ich rodzin, którą odprawił i kazanie wygłosił ks. Maksymilian Michcik, Michalita z Miejsca Piastowego. Najświętszą Eucharystię swoim anielskim śpiewem uświetniła dziecięca schola prowadzona przez  p. Ryszarda Nowaka. Ks. Maksymilian podczas głoszonego kazania  zaprosił  wszystkie dzieci do ołtarza. Homilia miała charakter dialogu – ksiądz pytał, a dzieci odpowiadały. Tematem przewodnim głoszonej homilii było zagadnienie bardzo ważne w życiu każdego z nas „Co to jest radość i co daje nam radość?”. Dzieci odpowiadały z ochotą. Kaznodzieja zwrócił też uwagę dzieci na obraz Maryi na frontonie Oratorium i zapytał „Cóż to za obraz?”. Dzieci wspaniale odpowiedziały, że jest to Matka Boża Fatimska. Wybrano ten obraz, bowiem w tym roku  przypada setna rocznica objawień fatimskich, a jutro – dopełnił ksiądz – w Miejscu Piastowym dokonana będzie koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Na zakończenie homilii ks. Maksymilian zaproponował zebranym modlitwę Zdrowaś Maryjo.
   
     Do radosnego świętowania w „Fantastycznej Krainie Zabawy” zaprosiłem dzieci słowami: „Wszystkim dzieciom, tym młodszym i tym starszym, a więc tak naprawdę wszystkim, życzymy wszystkiego dobrego nie tylko w dniu ich święta. Szczęście jest tam, gdzie słychać śmiech dzieci. Śmiech dzieci jest obietnicą dobrego dnia, potwierdzeniem dobrego dzieciństwa, a także cudowną beztroską, za którą często zdarza nam się tęsknić w życiu dorosłym. Uważam V edycje Michaylandu za rozpoczętą i zapraszam do wspólnej rodzinnej zabawy, poprzez aktywny udział w przygotowanych dla was kącikach zaciekawień – poszczególnych stanowiskach”.
Po tych słowach rozdane zostały milusińskim losy w liczbie 500, które wzięły udział w bezpłatnej loterii fantowej.

   
     Honorowy patronat nad festynem rodzinnym objęli: Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk i Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

   
     Rozpoczęła się zabawa i radosne, rodzinne świętowanie. Dzieci rozbiegły się po placu do atrakcyjnych stanowisk wspólnej zabawy. A miały w czym wybierać, oj miały! Długa była ich lista: szachy ogrodowe, malowanie twarzy, przejażdżka konikiem,  mini siłownia, gry i zabawy sportowe, balony, słodki przysmak, wesoły fryzjer. Młodsze dzieci zażywały radości na stanowiskach: zamek dmuchany, trampolina, bujaki. Chłopcy oblegali stanowiska Policji i Straży Pożarnej. Z ciekawością słuchały informacji o sprzęcie  i oglądały wozy. Mali architekci zgromadzili się przy stanowisku – miasto kartonowe przy którym powstawały wspaniałe budowle. Piękne i kolorowe konstrukcje przestrzenne powstawały przy stanowisku „Mały architekt”. Dużo radości dostarczał dzieciom kącik  z odlewami gipsowymi i malowanie na szkle. Można było obejrzeć i nabyć książki o tematyce: religijnej, medycznej, zielarskiej. Panie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przygotowały bardzo bogatą gamę potyczek intelektualnych. Stanowisko pierwsza pomoc przedmedyczną prezentowana była przez PWSZ Krosno i PCK. Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat udzielania pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi w chwili zagrożenia.  Łasuchy oblegały stanowiska „Słodki przysmak” z naleśnikami i koktajlami owocowymi  oraz małą gastronomię z pieczoną kiełbaską, bigosem i pasztecikami. Dodatkową atrakcją rodzinnego festynu był program artystyczno-muzyczny. Na scenie głównej, równocześnie prezentowały swoje umiejętności dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne oraz  taneczne występujące w Polsce i poza granicami. Słychać było stare piosenki np. „Kawiarenki”, które z przyjemnością słuchano, ale i współczesne.  Nie zabrakło również pieśni religijnych. Mieliśmy też możliwość obejrzenia „Kaczki Dziwaczki” w wykonaniu podopiecznych Oratorium  „Twój Dom”, wystrojonych w piękne kostiumy bajkowych bohaterów.  Ogromnym powodzeniem cieszyła się przejażdżka konikami oraz „warcaby ogrodowe” Nie zabrakło również podczas festynu słodkiej niespodzianki w postaci pysznych, kolorowych lizaków, które czekały na milusińskich na każdym stanowisku wspólnej zabawy oraz owoców.
   
     Wśród zebranych uczestników festynu rodzinnego pojawił się Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła Ks. Dariusza Wilk, którego serdecznie zaprosiłem na scenę kierując słowa”… Moi Kochani w tym wyjątkowym dniu jakim jest Dzień Dziecka w Fantastycznej Krainie Zabawy, którą WY tworzycie razem z całymi rodzinami, gościmy zacnych ludzi naszych Przyjaciół, pełniących ważne funkcje społeczne w województwie, powiecie i gminie o których możemy powiedzieć cytując wybitnego pedagoga Janusza Korczaka  ,,Dobro wszystkich dzieci na świecie, najwyższym celem ludzi szlachetnych”. Dobro Tych najmniejszych to sens Ich życia i działalności.  Dlatego też z wielką radością pragnę powitać Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła Ks. Dariusza Wilk i poprosić Was kochane dzieci  o uczestniczyło w niecodziennej uroczystości nadania KRYSZTAŁOWEGO ANIOŁA HONOROWEGO OBYWATELA „Fantastycznej Krainy Zabawy” dla Ks. Dariusza Wilka. Kryształowy Anioł jest szczerym wyznaniem przyjaźni ze strony najmłodszych, wyrazem ich wdzięczności za Twoją Ojcze Generale bezinteresowną pomoc, wsparcie i zainteresowanie.  Anioły skrzydlate, prosto z nieba niosą nam dary, bezszelestne i niewidzialne - bez nich świat byłby szary… Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk podziękował serdecznie całemu zespołowi za wspaniałe przygotowanie festynu rodzinnego. Osobiste słowa uznania skierował do ks. dyrektora podkreślając jego niezwykłą charyzmę – oratoryjnego wychowawcy! Po nim przemówił Prezydent Miasta Piotr Przytocki wyrażając serdeczne podziękowanie za uczczenie święta dzieci.
                
     Upragniony czas losowania zbliżał się wielkimi krokami. Poprzedziło go jednak piękne widowisko w wykonaniu oratoryjnych dzieci, które trzymając baloniki niebiesko-żółto-czerwone wypełnione helem w liczbie 100, ustawiły się przed sceną w kierunku obrazu Matki Bożej Fatimskiej. A piszący te słowa powiedział do dzieci „Jutro w Miejscu Piastowym odbędzie się koronacja Matki Boskiej Fatimskiej, więc My z tej okazji wypuścimy w niebo w dowód miłości dla Niej kolorowe balony”. W tym momencie wszystkie balony poszybowały w górę. Rozległy się brawa. I nastąpił czas loterii fantowej. Na scenie pojawili się Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, vice Prezydent Miasta Krosna Bronisław Baran, Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk, p. Artur Lipiński, p. Jerzy Borcz, fundatorzy 5 głównych nagród w loterii. Wystrzeliły kolorowe płatki i rozdano  500 nagród rzeczowych ufundowanych przez osoby, dla których dzieciństwo ma wartość bezcenną, gdy jest radosne.

Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „Michayland. Pracownikom i wolontariuszom, którzy poświęcili swój  czas, zaangażowanie oraz  sponsorom za pomoc finansową na cel, jakim było uczynienie tego dnia pięknym dla tak wielu dzieci.

                        
                                                                                                         Ks. Józef Gibała
                                                                   Dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin