chmuryl
chmuryp

II - dzień półkolonii 2017
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”
– mówi znane przysłowie. Trudno nie zgodzić się ze słusznością tych słów. Doskonałym przykładem obrazującym ich zasadność są gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, adresowane przede wszystkim do dzieci. Słońce, zielona, miękka trawka, czyste, błękitne niebo i wspaniała zabawa.


Dzień II – 04.07.2017r. – wtorek

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy zabawami  muzyczno – tanecznymi „Gorące krzesła” oraz zabawami sprawnościowymi przygotowującymi półkolonistów do Igrzysk Olimpijskich zgodnie z hasłem dnia „Zwiedzamy Grecję”. Następnie wychowawcy w grupach przybliżyli uczestnikom półkolonii położenie Grecji w Europie jej  kulturę,  zwyczaje, ulubioną grecką bajkę  pt. „Herkules” - prezentacja multimedialna. Dzieci dowiedziały się, iż  w Grecji gęstość zaludnienia wynosi 82 osoby na km2, a kraj ten jest 2,4 razy mniejszy od Polski. Główną religią jest prawosławie. Największa wyspa to Kreta, największy szczyt to Olimp. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła jednak liczna wysp jest ich  około 2000. Kraj ten zamieszkuje około 50 000 Polaków. Działały plastycznie w zespołach na temat „Wakacyjna pocztówka z Grecji”.

Kolejnym punktem w programie dnia były Igrzyska Olimpijskie. Omówiony został przez wychowawców harmonogram konkurencji sportowych  i zasady rywalizacji oraz podział na grupy. Po krótkiej rozgrzewce, zawodnicy przystąpili do konkurencji sportowych.
Celem Igrzysk Olimpijskich było: propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz czerpania radości z działań wymagających zespołowej współpracy. Przygotowane konkurencje były dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Mali sportowcy wykonywali zadania z elementami biegu, rzutu, celowania, skoku itp.
Atmosfera była wspaniała. Dzieci bawiły się doskonale. Na ich twarzach gościł uśmiech. Każda drużyna chciała być najlepsza i wygrać Igrzyska więc emocje „sięgały zenitu”. A po obiedzie, który dzieci zjadły z apetytem wychowawcy przygotowali  cykl rozrywek umysłowych: zagadki, rebusy, szarady, łamigłówki o tematyce wakacyjnej, rozwijające kreatywność językową. A chętni i wytrwali w poznawaniu państwa greków spróbowali swoich sił w tańcu „Grek Zorba”. Dzisiejszego dnia na półkolonistów czekała jeszcze jedna wspaniała rozrywka połączona z rozwojem sprawności ruchowej. W ogrodzie Oratorium pojawiły się ogromne dmuchane zamki do zjeżdżania i skakania. Atrakcja wzbudziła szczery zachwyt wszystkich półkolonistów. Dzieci wspaniale bawiły się skacząc  i brykając na zamkach, a przy okazji ćwiczyły cierpliwość oczekując na swoją kolej w zabawie. Podczas figli nasze pociechy demonstrowały świadomość dbania o bezpieczeństwo własne oraz kolegów i koleżanek. Dzieci miały tyle siły i energii.I gdyby nie oczekujący rodzice to wcale nie miały ochoty pójść do domu.

Kolejny dzień półkolonii letniej p.n. „Wakacyjne wędrówki po Europie”,  minął nam na wspólnej zabawie i poznawaniu świata.


Warto wiedzieć:
Grecja posiada jedną z największych flot morskich na świecie. W użyciu jest ponad 1 800 statków kupieckich.
Pracownikom przysługuje każdego roku ponad miesiąc płatnego urlopu.
Machanie otwarta dłonią uznawane jest za zniewagę.
Język grecki jest jednym z najstarszych w Europie.
Jest tam 39 lotnisk spełniających międzynarodowe standardy.
Prawie 80%  Grecji stanowią tereny górzyste.
Tysiące angielskich słów pochodzi z języka greckiego.
Grecy poświęcali sto byków dla Zeusa podczas każdej starożytnej olimpiady.
Prace greckich matematyków, takich jak Pitagoras, Euklides, Archimedes i Apoloniusza zapoczątkowały współczesną matematykę.
W starożytnej Grecji żołnierze nosili zbroje z brązu ważące aż 33 kilogramy.
Język grecki zaczął być używany ponad 3 000 lat temu.
Mieszkańcy tego kraju jedzą najwięcej na świecie sera feta.
Jest tam najwięcej na świecie muzeów archeologicznych.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin