chmuryl
chmuryp

IV - dzień półkolonii 2017Dzień IV – 06.07.2017r. – czwatrek

Dzień czwarty półkolonii już za nami. Każdego dnia witała nas słoneczna pogoda. Gwar i dużo pozytywnej energii towarzyszy naszej półkolonii p.n. „Wakacyjne wędrówki po Europie”.

Dzień rozpoczęliśmy o godz. 7.00 swobodnymi zabawami ogólnorozwojowymi p.n. „Dźwiękiem, ruchem, słowem i …..” , zabawami tanecznymi przy piosence czeskiej: Jożin z Bażin, słuchaniem bajek i muzyki, rysowaniem,  sklejaniem modeli samolotów, działaniem plastycznym z modeliną, zgodnie  z tematem dnia „Kraina czeskich bajek” - zwiedzamy Czechy” oraz obfitym śniadaniem. Poprzez zabawę, która jest nauką, a nauka zabawą, dzieci znakomicie się rozumieją i poznają otaczający świat.

Były też zajęcia w grupach wprowadzające do poznania krainy bajek czeskich, kultury i zwyczajów tego kraju. Dzieci dowiedziały się między innymi, iż Czechy wstąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, a kraj ten jest 4 razy mniejszy od Polski. Na podstawie przygotowanej przez nauczycieli prezentacji multimedialnej poznały zabytki.

Nie ulega wątpliwości, iż wakacje i słonce sprzyjają kąpielą wodnym, dlatego też wybraliśmy się do Zespołu Krytych Pływalni przy ulicy Wojska Polskiego 45. Dzieci miały wiele możliwości do wspólnych zabaw, będących jednocześnie świetną gimnastyką rozwijającą wszystkie grupy mięśniowe w myśl hasła dnia „Raz, Dwa, Trzy”. Starsi wybierali kąpiele w dużym basenie a młodsi pluskali się w 2 brodzikach ze zjeżdżalnią. Dwie godziny wspólnej zabawy na bezpiecznym  i dostosowanym do oczekiwań i potrzeb  basenie to dla dzieci i młodzieży doskonały trening współpracy, kreatywności, współzawodnictwa a przede wszystkim wspaniałej zabawy. Dzieci uwielbiają  pluskać się  w basenie, sprawia im to dużo frajdy.

Do Oratorium „Twój Dom”  wróciliśmy na obiad bardzo głodni, ale zrelaksowani i zadowoleni z dnia  wypełnionego atrakcjami i dobrym humorem. Na szczęście czekał na nas pyszny obiad z deserem, który zjedliśmy ze smakiem. A kiedy brzuszki były już pełne, półkoloniści leniwie ale z zaangażowaniem wzięli udział w swobodnych zabawach według potrzeb i zainteresowań na terenie ogrodu oratoryjnego z wykorzystaniem: piłek, skakanek, namiotów,  hulajnogi, kręgli, koccy oraz zabawach w kącikach  zaciekawień  w grupach rówieśniczych.

Około godziny 16.00 po podsumowaniu dnia w grupach i umieszczeniu państwa na kontynencie,  dzieci rozeszły się do swoich domów.

Warto wiedzieć:
Pełna nazwa kraju Republika Czeska.
Główną religią jest chrześcijaństwo.
90% mieszkańców ukończyło minimum szkołę średnią.
Mają najwięcej szpitalnych łóżek w Europie, przeliczając na jednego mieszkańca.
Druga na świecie najwyższa umieralność na raka w Europie.
W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa. Jest ponad 600 rodzajów.
Zachowało się ponad 2 000 zamków.
Góry i wzgórza pokrywają aż 95% powierzchni kraju.
Czechy zajmują 30 miejsce w rankingu najpotężniejszych armii na świecie.
Jest w niej 21 000 zawodowych żołnierzy i 11 000 rezerwistów.
W czeskich szkołach 5 to najniższa ocena, a 1 to najwyższa.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin